Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Volný čas Notebooky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 
který z výrobců má nejlepší pověst stran kvality vyráběných notebooků
Asus
9%
 9%  [ 2 ]
Acer
9%
 9%  [ 2 ]
HP
28%
 28%  [ 6 ]
Toshiba
14%
 14%  [ 3 ]
Dell
19%
 19%  [ 4 ]
Fujitsu-Siemens
19%
 19%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 21
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 9:12 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Rolling Eyes Ach jo, dobře, jak chceš. V pondělí zavolám JÁ místo tebe do SWS a nechám si poslat podmínky dodání T61 modelů se SUSE.
Lepší by bylo se spíš zeptat na model R61 (T61 je v ČR cenově dost mimo realitu) a místo SuSE možná v kontextu té předchozí diskuze na "bez OS".

Jinak teda ty to bereš jako útok na Lenovo, ale tak to podle mě moc nejde brát. Ono za toho výrobce si lze dosadit i další značky, což tu věřím na začátku zaznělo. Lenovo se řeší, protože v jeho případě tu byl ten spor. No a Lenovo je na snadě, protože právě ThinkPady jsou v Linuxu obecně dost dobře podporované.
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 8:55 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

Se zárukami přece není problém. Záruku na funkčnost jednoduše demonstrují na tom, že nastartují svůj OS se svými ovladači a vyzkouší, zda HW funguje. Pokud ano, řeknou, že chyba není v HW a jelikož dodávka SW byla oddělená, je na zákazníkovi, aby nefunkčnost opravil dodavatel SW.

Ad ubuntu ničící disky: Nevěřím, že v dnešní době pamětí v čemkoli by výrobce disku nebyl schopen diagnostikovat (když už z ničeho, tak aspoň ze S.M.A.R.T.), že k závadě nedošlo vlivem výrobní vady, ale nešetrným zacházením. No a záruční podmínky jsou v tomhle ohledu celkem jasné - záruka se prostě neuznává, neboť byly překročeny přípustné limity čehosi.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 8:25 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Tak veřejná dokumentace k OS, driverům a HW by měla být samozřejmostí, na tom se shodneme. Samozřejmě je taky dobrý si uvědomit, že by měla existovat jistá standardizace, např. mnohé drivery jak známo méně oficiálního původu způsobují pády Woken. MS se tomu snaží bránit certifikací ovladačů, proč ne, na Vistách snad už necertifikovaný snad ani nejde nainstalovat, to už je možná trochu příliš.

Bohužel, ať bude dokementace veřejná nebo nikoliv, pomůže to zas jen hrstce lidí, už dnes je z veřejných zdrojů dostupné leccos, ale BFU nevědí, samozřejmě, nemají šanci, mají jiné věci na starosti.

Jenom bych byl nerad, aby to vypadalo, že otevřenost dokumentace je samospásná a všechno napraví.

EDIT: Btw naprosto bych souhlasil s tím, co říká Vodafone, ale jen do momentu, kdy by výrobce nemusel ručit zárukou v plné míře při použití nedoporučeného OS zákazníkem. Známo např. nedávné distro Ubuntu, které mělo hloupý zvyk velmi nešetrně zacházet s disky notebooků. Od*ral to samozřejmě výrobce HW, který ručil zárukou, ne výrobce OS, který udělal chybu.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 8:09 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

Jenom pár poznámek:
- Nejen, že nechci notebook s Windows, já ho nechci ani se SUSE, ani s Fedorou, ani s Centosem, ani s Mac Os X. Já prostě chci jen to železo. *
- S tím úzce souvisí, že chci vědět, co jsem vlastně koupil. To znamená, že mě vůbec nezajímá, jestli výrobce vyrábí ovladače pro nějaký op. systém nebo ne (to bright: Opravdu minimálně v nejbližších několika letech nebude možné vyrábět univerzální ovladače. Znamenalo by to totiž mimo jiné, že by se výrobci všech OS museli nějak dohodnout o společném rozhraní mezi jádrem OS a ovladači, což samo o sobě je nereálné), ale chci znát odkazy na technické normy, které specifikují použitý hardware, a podle kterého tedy budu moci hardware používat (příklad za všechny: čtečka karet v notebooku splňuje specifikace USB storage class a je tedy na mě, abych nějakým způsobem zajistil, že software, který použiji, bude splňovat specifikaci USB storage class a tak bude moci používat vestavěnou čtečku karet). Pro specializovaný hardware, který nemá oporu v žádné technické normě, je třeba, aby byl k dispozici popis, jakým způsobem hardware počítačem ovládat (příklad: IBM Hard Drive Active Protection System, systém akcelerometrů, co právě v noteboocích ibm/lenovo umožňuje detekovat pád notebooku a ve spolupráci se softwarem i zaparkovat HDD ještě před tím, než počítač dopadne).

Odstrašujícím příkladem budiž právě výrobky firmy Creative, byť jsou velmi kvalitní, kde firma úzkostně tají, co že vám to vlastně prodala. Místo toho vám k tomu dá jeden ovladač (také v podobě černé skříňky) a řekne, že pokud ten ovladač budete používat s OS, který vám vybrali, tak to bude fungovat. Zároveň vám licencí k ovladači zakáže, pokoušet se jakkoli zjišťovat, co že ten ovladač vlastně dělá.

*)Třeba mi doma leží Windows v krabici. Nebo tam chci vyvíjet svůj vlastní operační systém. Nebo mám k dispozici Windows v rámci MSDNAA (můj případ).

BTW: Jednou jsem zaslechl v rozhlase nějakou besedu o softwarovém pirátství a tam někdo tuším z Microsoftu komentoval, jakým způsobem přišli na to, že je v česku XY % pirátských kopií Windows. Z toho člověka tam totiž vylezlo, že ho "vypočítali" z poměru počtu prodaných PC s OS (v bundle, nebo zvlášť) ku počtu PC bez OS mínus počet prodaných samostatných Windows. Znamená to, že dané číslo je naprostým hausnumerem a kdykoli koupím počítač bez OS, mám škodolibou radost, že jsem microsoftu zvednul procento počítačového pirátství v ČR.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 4:34 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright: Bohužel nikoliv, ovladače se vyvíjejí pro každý OS zvlášť, protože každý OS přistupuje k HW trochu odlišným způsobem a je tvořen sám na trochu odlišných principech. Mnozí výrobci HW (např. Creative) tak naprosto nepokrytě přiznávají, že oficiálně nemají skoro žádné vlastní ovladače pro své produkty do Linuxových distribucí. Protože prostě lidé s Linuxem Creative nevolí, většinou:)... a je to tak trochu začarovaný kruh. Řešením pak bývají různé otevřené drivery a driver packy pro jednotlivé distribuce linuxu, které ale fungují často dost ošklivě, nebo beta ovladače Creative, které fungují jen někdy a jen na některých 64-bit distribucích LIN.

Ale to už je trochu příliš technický problém, prostě OS není jen nějaké grafické prostředí, které si na tom běží, je to relativně složitý soubor programů, knihoven a dalších file, které dohromady tvoří poměrně složitě fungující komplex. I tento OS by měl být volen tak, aby byl jaksi, nemám rád to slovo, kompatibilní s HW, na kterým má běžet.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 4:27 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: A ty ovladače musí výrobce šít na míru konkrétnímu OS, nebo je může s trochou snahy a dobré vůle nastavit tak, aby vyhovovali jakémukoli OS? Není to jako s výrobci např. DVD přehrávačů, kteří je zprvu šili na míru systémům, který sami podporovali (a chtěli prodávat), aby posléze pod tlakem konkurenčního boje začali dělat přehrávače s univerzálnějším rozsahem? Nebyl by větší zájem o notebooky s ovladači, které jejich výrobce "nepřipravuje" pouze pro Windows?
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 4:00 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
Jon Sníh napsal:
Řekl bych, že je také možný jiný výklad, a to, že OS je součástí celého balíku služeb a zboží, a nákupem zákazník vyslovuje souhlas s jeho obsahem, pakliže jej dopředu zná nebo může znát. Např. jako prodávané auto včetně obsahu nádrže, typu a výhonu obsazeného motoru nebo SW/FW, který je řídící jednotce auta.

Je mi jasný, že marketingoví mágové to vidí jako "balík", který by nejraději prodávali podle hesla take it or leave it bez jakýchkoli záruk, nicméně z právního hlediska tomu tak není. Auto bez motoru či software řídící jednotky, které byly vyrobeny na míru danému modelu, nefunguje. Notebook funguje i s konkurenčním OS. Na tomto závěru jsou ostatně postavena antimonopolní rozhodnutí proti Microsoftu.


Do práva nevidím, a už vůbec ne do toho antimonopolního. Připadá mi jen trochu logicky zvrácené tvrdit, že notebook může fungovat bez operačního systému. On výrobce notebooku samozřejmě také šije své ovladače na míru OS a to zejména podle přání zákazníků, a OS bez ovladačů je jako auto bez voládacích prvků. Proto jsou některé modely notebooků vhodné pro Linux distribuce, jiné spíše nikoliv, úplná volnost volby není možná, tak jako není možné např. spojit některé druhy převodovek a motorů při objednávání auta, protože výrobce pak vlastně ručí zárukou a službami za něco, o čem dopředu tvrdil, že s tím mohou být obtíže a to se mi zdá nejen nelogické, ale i nefér.

Většina linuxáků je v tomto dost kovaná a ví, že se víceméně musí vybírat HW podle OS, který chtějí použít, a nemohou to tam házet jak Baťa cvičky, aniž by si nezadělávali na problémy:)
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:56 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
Jon Sníh napsal:
Běžně v žádné veřejně dostupné nabídce samozřejmě nejsou, protože jak jsem řekl o ně nikdo nemá zájem, ale dodat je možné lze a to nejen korporacím a to nejen v počtu několika desítek kusů.
Nepřijde ti na tom výroku něco divného? Vyrábí něco a nenabízí to (přestože je zapsání výrobku do katalogu nic nestojí) s odůvodněním, že by o to stejně nikdo neměl zájem.


Jak jsem se o tom asi dozvěděl já, když mi to nikdo nenabídl Laughing ... na e-shopech a v cenících není spousta věcí, dokonce i ty, které se dodávají poměrně často, je tomu právě naopak, udržovat aktuální katalog a nabídku je při současné šíři a výši nabídky velmi časově i finančně náročné a tak se samozřejmě do nabídek implementují hl. atraktivní kusy. Co se týče zboží TP se SUSE, každý Reseller Lenova má přístup k dokumentům, které jsem měl i já, a tedy by měl vědět, že toto zboží může nejen nabízet, ale i objednávat a dodávat. Ale stejně jako já asi vědí, že to není snadno prodejné a soustředí se na snadnější zdroje příjmu, protože o ten jde jim, jejich zaměstnavatelům, prvotně. Nejíme přeci jen vzduch a vlastní dobrý pocit, musíme taky pracovat.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:51 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Běžně v žádné veřejně dostupné nabídce samozřejmě nejsou, protože jak jsem řekl o ně nikdo nemá zájem, ale dodat je možné lze a to nejen korporacím a to nejen v počtu několika desítek kusů.
Nepřijde ti na tom výroku něco divného? Vyrábí něco a nenabízí to (přestože je zapsání výrobku do katalogu nic nestojí) s odůvodněním, že by o to stejně nikdo neměl zájem.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:43 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Řekl bych, že je také možný jiný výklad, a to, že OS je součástí celého balíku služeb a zboží, a nákupem zákazník vyslovuje souhlas s jeho obsahem, pakliže jej dopředu zná nebo může znát. Např. jako prodávané auto včetně obsahu nádrže, typu a výhonu obsazeného motoru nebo SW/FW, který je řídící jednotce auta.

Je mi jasný, že marketingoví mágové to vidí jako "balík", který by nejraději prodávali podle hesla take it or leave it bez jakýchkoli záruk, nicméně z právního hlediska tomu tak není. Auto bez motoru či software řídící jednotky, které byly vyrobeny na míru danému modelu, nefunguje. Notebook funguje i s konkurenčním OS. Na tomto závěru jsou ostatně postavena antimonopolní rozhodnutí proti Microsoftu.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:38 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Rolling Eyes Ach jo, dobře, jak chceš. V pondělí zavolám JÁ místo tebe do SWS a nechám si poslat podmínky dodání T61 modelů se SUSE. Bohužel schránku, kde jsem tyto informace měl, z logických důvodů již nemám.

Běžně v žádné veřejně dostupné nabídce samozřejmě nejsou, protože jak jsem řekl o ně nikdo nemá zájem, ale dodat je možné lze a to nejen korporacím a to nejen v počtu několika desítek kusů. Minimální množství poslední série co jsem objednával byla 10, což není několik desítek a myslím, že většina prodejců je schopna koupit deset notebooků a prodat je, pokud by chtěli nebo měli poptávky od zákazníků Rolling Eyes

Možné to ale je a nejen možné, už se to stalo a to několikrát i v ČR. Za ČESKÉ KORUNY Smile

btw Je také možné si krom konfigurátorových typů objednat přes např. Lenovo Centrum jakýkoliv kousek i ze zahraničí, je-li v Top Seller skupině kdekoliv na světě. O tom, že to je administrativně náročné a obchodníci jsou líní, zákazníci taky, a nikdo nechce platit takové věci jako je doprava, pojištění nebo clo, to už je věc druhá. Raději si je přivezou načerno.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:29 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh: Pro tvou informaci - je sobota. To jen ohledně telefonování/mailování do firem. Jinak hodil bych ti sem přímé linky na seznam notebooků lenovo na tvých zmíněných ditributorech, kde ani v jednom není to co hlásáš, jenže ten jejich systém je udělán tak, že by ten přímý odkaz z fóra tady nějak nefungoval (aspoň mě to nešlo). Ačkoli vim přesně, že to tam neni, stejně jsem je jen čistě kvůli tobě prošel. žádný obchod/distributor je nemá v nabídce, tudíž, když teď začnu schánět rychle do firmy ThinkPad s linuxem / bez OS, tak ho prostě neseženu. Volat mi tam připadá skoro zbytečné, protože co nemaj přímo takto v nabídce, tak to kvůli jednomu kusu schánět nebudou. Podstatou celé hádky tedy je, jestli to jde, nebo nejde (ne, kolik by se toho čeho prodalo, nebo ne).

Debatu lze tedy jednoduše uzavřít, že pan Páral by tu prostě ThinkPada bez Windows nesehnal, pokud by jich nechtěl koupit dalších několik desítek a volbu tedy ohledně OS neměl.

citace:
Já jsem ti poslal řadu faktů, od toho, že jsem sám tyhle notebooky nabízel a prodával, k linku o jejich existenci

1) Jakým obchodům si je nabízel? V jejich systémech by se daly dohledat i notebooky, které se už neprodávají. Jestli ale mluvíš o nějakých velkých podnicích, tak to je pro tuhle diskuzi absolutně bezpředmětné. Přece by pan Páral nešel žebrat po zaměstnanci nějaké velké firmy notebook jen proto, že jiná možnost není, když jej obchody nenabízí.
2) link o jejich existenci v USA je sice fajn, ale zároveň při troše googlení se dozvíš, že běžně v prodeji to tady u nás (v ČR) neni - to ostatně již naznačuje ta cena v US dolarech. Na to stačí i google a zadat ThinkPad a SLED resp SUSE a projít prvních 10 stránek vyhledávače, že tam není nic relevantního o prodeji. Navíc, kdyby tady Lenovo začalo něco takového nabízet, tak někde vyjdou nějaké tiskové zprávy a ty tady na CZ médiích nikde nevyšly.

Je to jak s hledáním Yetyho... ty tvrdíš, že jsi ho viděl a chceš, abych já dokázal jeho neexistenci - to je padlý na hlavu úplně stejně.

"zkus ho sehnat sám, nejsem tvoje máma" - ono užjenom to, že nejsi schopen sem dát jasný odkaz, kde je v nabídce, ukazuje, kde je pravda. Zvláště když máš čas psát sáhodlouhé příspěvky. Křečovité zapírání... když jde o tu hlavu dubovou, tak to asi evidentně já nebudu Wink
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:04 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
Jon: Furt nějak nedokážeš pochopit, ač to bylo níže dost rozvedené, že se prodávají dvě věci (v právním smyslu) - notebook a OS. Notebook se prodává kupní smlouvou a software licenční smlouvou. Kupní smlouva je uzavírána s prodejcem, licenční smlouva je uzavírána s výrobcem software, a to buď odsouhlasením licenčních podmínek předinstalovaného software nebo rozpečetěním obálky u software na disku. Takže je-li v kupní smlouvě na notebook uveden typ předinstalovaného OS, jde de facto jen o avizování, co bude obsahem licenční smlouvy. Ovšem žádná smlouva není uzavřena, dokud není bez výhrad odsouhlasena oběma smluvními stranami. Tedy v daném případě, dokud kupující notebooku neodsouhlasí konkrétní znění licenčních podmínek, licenční smlouva s Microsoftem uzavřena není a kupující může žádat vrácení zálohy na OS, kterou zaplatil spolu s kupní cenou za notebook (a to podle mého názoru bez ohledu na to, zda mu to Microsoft v licenčních podmínkách umožňuje či nikoli; v daném případě navíc umožňuje).

Prodává-li Lenovo pouze prostřednictvím dalších prodejců, je jeho problém, ne zákazníků. Btw, z právního hlediska je trochu rozdíl mezi prodejem notebooků jiným podnikatelům (tzn. "na živnosťák") a nepodnikatelům (spotřebitelům) a dále mezi osobním prodejem v obchodě a prodejem přes internet, telefon či fax.

Smlouvání je podstata trhu, ne? Wink


Řekl bych, že je také možný jiný výklad, a to, že OS je součástí celého balíku služeb a zboží, a nákupem zákazník vyslovuje souhlas s jeho obsahem, pakliže jej dopředu zná nebo může znát. Např. jako prodávané auto včetně obsahu nádrže, typu a výhonu obsazeného motoru nebo SW/FW, který je řídící jednotce auta.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 3:00 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

máslo napsal:
Jon Sníh napsal:
Velkoobchodně jsou na objednávku běžně ostupné, proč myslíš, že jsem dával kontakt na distributory (od kterých může brát každý, kdo má živosťák a registruje se).

Tohle je přesně ta demagogie. Oni ani distributoři ty notebooky nemaj v nabídce svých systémů, a pokud člověk, byť s živnostňákem, přijde, že chce takový, tak se na něj samozřejmě vyserou, pokud jich neobjedná 100. Jenže on tam takový člověk nepřijde, což je celkem logické. Ten se tak možná zeptá v krámku s IT, kde se mu podívaj do systému distributora a odvětí, že nic takového distributoři nenabízí. Toť vše - toť moje trocha do diskuze.

Pokud budeš tvrdit, že pan Páral si mohl vybrat rovnou i ThinkPad s Linuxem, resp bez OS, tak prostě lžeš. Pokud chceš dokázat, že máš pravdu (což samozřejmě absolutně nehrozí), tak ukaž, kde si takový notebook (ano, jeden) můžu jít koupit. Dokaž své tvrzení místo siláckých řečí. Já za celou dobu pouze uvádím fakta, jak to kde je. Teorie mě až zas tolik nezajímá, když je v praxi nerealizovatelná. Za tím vším, co jsem řekl, si stojí. Od Lenova (resp distributorů) tu běžný smrtelník, co potřebuje pár notebooků, mimo jednoho lowend sráče nic bez OS (/s linuxem) nekoupí. Čí je to chyba není podstatné, podstatné je, že prostě nekoupí a basta.

Jon Sníh napsal:
EDIT: A jinak jsem rád, že tu útočíš na mou kvalifikaci, ale svou jaksi nezmiňuješ, páč žádná není, díky, to stačíWink Laughing
Já tu na tvou kvalifikaci neútočim. Ty se shazuješ vlastně sám, tím že nejsi schopen ukázat i nějaká fakta a místo toho se jen snažíš zesměšňovat oponenty neustálými nadávkami. Pokud jde o mou kvalifikaci, tak kdybych měl pocit, že by to mělo smysl, tak ji zmínim, ale v této diskuzi to absolutně žádný smysl nemá, protože ty sám nejsi schopen normálně argumentovat, tak by to nemělo žádnou váhu.


Myslíš, že třeba alza nakupuje u distributora po jednom kusu? Zvedni ten telefon a zavolej si k distíkovi, za jakejch okolností ti to dodá. JE jasné, že žádný IT krám nemá skladovou zásobu něčeho, co by v životě neprodal. Dostupné to je, můžeš si to objednat, basta. Stejně tak jakýkoliv obchodník pro svého zákazníka, je to otázka vůle. Rolling Eyes

Tak mně přestaň navigovat, od toho co má dělat od jednoho článku k druhému, a zkus ho sehnat sám, nejsem tvoje máma:D... ale poradim ti, zavolej třeba do pražského Lenovo centra a řekni si kontakt na někoho, kdo odpovídá za sortiment IBM/Lenovo and PC Stuff, prostě produkťáka, když se bojíš zavolat distíkovi a podmínky nákupu si zjisti. Fakt už nevím, co bych ti poradil.

Já jsem ti poslal řadu faktů, od toho, že jsem sám tyhle notebooky nabízel a prodával, k linku o jejich existenci, dokonce jsem ti zdůvodňoval veškeré tvé pochybnosti, ty na mně akorát útočíš. Samozřejmě, je to mnohem snazší, než něco uvést. Položim otázku jinak, dokaž, že neexistujou, dokaž svá tvrzení ze začátku této diskuze. Ať tu nemusim pořád datlovat jen já na dva supy, který nezajímá, kdo co ví nebo co dělal, hlavně nemuset přiznat, že má někdo jiný pravdu.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:50 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: Furt nějak nedokážeš pochopit, ač to bylo níže dost rozvedené, že se prodávají dvě věci (v právním smyslu) - notebook a OS. Notebook se prodává kupní smlouvou a software licenční smlouvou. Kupní smlouva je uzavírána s prodejcem, licenční smlouva je uzavírána s výrobcem software, a to buď odsouhlasením licenčních podmínek předinstalovaného software nebo rozpečetěním obálky u software na disku. Takže je-li v kupní smlouvě na notebook uveden typ předinstalovaného OS, jde de facto jen o avizování, co bude obsahem licenční smlouvy. Ovšem žádná smlouva není uzavřena, dokud není bez výhrad odsouhlasena oběma smluvními stranami. Tedy v daném případě, dokud kupující notebooku neodsouhlasí konkrétní znění licenčních podmínek, licenční smlouva s Microsoftem uzavřena není a kupující může žádat vrácení zálohy na OS, kterou zaplatil spolu s kupní cenou za notebook (a to podle mého názoru bez ohledu na to, zda mu to Microsoft v licenčních podmínkách umožňuje či nikoli; v daném případě navíc umožňuje).

Prodává-li Lenovo pouze prostřednictvím dalších prodejců, je jeho problém, ne zákazníků. Btw, z právního hlediska je trochu rozdíl mezi prodejem notebooků jiným podnikatelům (tzn. "na živnosťák") a nepodnikatelům (spotřebitelům) a dále mezi osobním prodejem v obchodě a prodejem přes internet, telefon či fax.

Smlouvání je podstata trhu, ne? Wink
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:21 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Velkoobchodně jsou na objednávku běžně ostupné, proč myslíš, že jsem dával kontakt na distributory (od kterých může brát každý, kdo má živosťák a registruje se).

Tohle je přesně ta demagogie. Oni ani distributoři ty notebooky nemaj v nabídce svých systémů, a pokud člověk, byť s živnostňákem, přijde, že chce takový, tak se na něj samozřejmě vyserou, pokud jich neobjedná 100. Jenže on tam takový člověk nepřijde, což je celkem logické. Ten se tak možná zeptá v krámku s IT, kde se mu podívaj do systému distributora a odvětí, že nic takového distributoři nenabízí. Toť vše - toť moje trocha do diskuze.

Pokud budeš tvrdit, že pan Páral si mohl vybrat rovnou i ThinkPad s Linuxem, resp bez OS, tak prostě lžeš. Pokud chceš dokázat, že máš pravdu (což samozřejmě absolutně nehrozí), tak ukaž, kde si takový notebook (ano, jeden) můžu jít koupit. Dokaž své tvrzení místo siláckých řečí. Já za celou dobu pouze uvádím fakta, jak to kde je. Teorie mě až zas tolik nezajímá, když je v praxi nerealizovatelná. Za tím vším, co jsem řekl, si stojí. Od Lenova (resp distributorů) tu běžný smrtelník, co potřebuje pár notebooků, mimo jednoho lowend sráče nic bez OS (/s linuxem) nekoupí. Čí je to chyba není podstatné, podstatné je, že prostě nekoupí a basta.

Jon Sníh napsal:
EDIT: A jinak jsem rád, že tu útočíš na mou kvalifikaci, ale svou jaksi nezmiňuješ, páč žádná není, díky, to stačíWink Laughing
Já tu na tvou kvalifikaci neútočim. Ty se shazuješ vlastně sám, tím že nejsi schopen ukázat i nějaká fakta a místo toho se jen snažíš zesměšňovat oponenty neustálými nadávkami. Pokud jde o mou kvalifikaci, tak kdybych měl pocit, že by to mělo smysl, tak ji zmínim, ale v této diskuzi to absolutně žádný smysl nemá, protože ty sám nejsi schopen normálně argumentovat, tak by to nemělo žádnou váhu.
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:14 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Katalog neobsahuje mnoho položek. Katalogy číst jen když jse o zboží, které se běžně prodává. Jak jsem řekl, to zboží existuje a je možné jej dodat, to, že se neprodává, je věc druhá. Nikdo ho totiž nechce. Alespoň u nás je poptávka velmi omezená.

EDIT: A co se týče katalogu ATC, byl bych hodně opatrný, maj tak spoustu chyb. Když jde o důležitou věc vždy tel. ověřit. Někdo, kdo jim tam datluje popisky, snad brigáda, to občas pěkně podělá Laughing Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:07 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Tomáš Piperek - ATC
Mrknul jsem to systému ATC a je tam bez OS pouze to Lenovo 3000, které jsem zde už zmínil.
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:00 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing Nikde nejsou, protože je nikdo nechce. Velkoobchodně jsou na objednávku běžně ostupné, proč myslíš, že jsem dával kontakt na distributory (od kterých může brát každý, kdo má živosťák a registruje se).

Už toho nechme, ty modely tu prostě jsou, pokud ti někdo tvrdí opak, je to ignorant, který nezná své řemeslo, což je škoda. Nedělám už v IBM/Lenovo centru, protože jsem odešel za lepší nabídkou. Můj poslední "titul" v ILC byl IBM/Lenovo Produktový specialista, takže doufám, že o tom něco málo vím. Prostě tu jsou, může je mít každý, stačí splnit podmínky distributora, jako u každého jiného obchodu. Taková např. alza.cz běžně prodává modely, které nejsou "asmblovány" jak si řekl pro český trh (např. izraelské modely) s CZ klávesnicí a CZ systémem, nemá s tím problém, a prodává je koncovým zákazníkům, tohle je jen o kompetentnosti a iniciativě prodejce. Lenovo není Dell, Lenovo jede výhradně přes partnery, takže pokud někdo neumí dodat, je to jeho problém a jeho neinformovanost, ne Lenova. Skoro bych řekl, že to je lenost. Ale při maržích obchodníků-koncáků na nějakých 3-8% se není čemu divit, chudáci.

EDIT: A jinak jsem rád, že tu útočíš na mou kvalifikaci, ale svou jaksi nezmiňuješ, páč žádná není, díky, to stačíWink Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 1:52 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Tak mně přestaň poučovat o mé práci, když o tom nic nevíš. Máslo, konečně už přiznej, že se v tom prostě neorientuješ a že jednou měl někdo jiný pravdu palice dubová. Rád bych znal tvou osobní kvalifikaci co se týče produktů IBM/Lenovo, když tu na mně tak arogantně řveš.
Ono už jenom to, že nikde v ČR se nedá v obchodě sehnat ThinkPad s Linuxem mluví za vše. Takže tu kecáš akorát ty. To se pak ani nedivim, že už tam neděláš.

No a pokud sem pleteš nějaký nabídky pro korporátní zákazníky, tak to je ze tvé strany totální demagogie (pokud jde o zakázky velkých podniků na velké množství notebooků, tak tam to jde formou výběrového řízení, kde jsou výrobci schopni nabídnout prakticky cokoli si žadatel vymyslí. Fakt je ten, že se tu prostě ThinkPady s Linuxem neprodávají. Tečka. Takhle to je a ani když vyjmenuješ deset jmen, tak se na tom nic nezmění. Ono je úplně jedno, když mi někdo z lenova řekne, že něco s Linuxem virtuálně maj, když se to ovšem standardně neassembluje pro náš trh, není to v nabídkách obchodů a není to dokonce ani na jejich stránkách ve výpisu všech dodávaných konfigurací na náš trh.

Nepřipadá ti vážně, co říkáš, jako naprostá kravina? Tvrdíš, že on měl ten člověk na výběr, protože máte modely s Linuxem, ale takové modely u nás nikde nejsou. Přeber si, co vlastně říkáš,... chápu, že chceš být vůči zaměstnavateli (ač bývalému) loajální, ale nemá cenu to dělat bezhlavě za každou cenu.
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 1:42 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright: Smluv, které uzavírá Microsoft se zákazníkem, nikoliv Lenovo, jediná smlouva prodejce je o nákupu notebooku zákazníkem za jistých záručních podmínek ve stanoveném čase a kvalitě s uvedením tech. specifikací notebooku.

Zákazník má možnost volby, volbu učinil, svobodně a o své vůli. O tom, co je EULA za "smlouvu" už se bavit a jaká je její platnost a závaznost pro kohokolivv momentu, kdy ji např. odmítnu, už vůbec ne:)

btw Zákazníci jsou pěkná svoloč... tedy řekněme tak 40-60%, takže od těch raději ruce pryč Laughing Navymýšlí si hory doly a pak smlouvají o haléře jak děti ze školky, aby měli v nejvyšší kvalitě, ale s nejnižší cenou, prostě Ferarri za cenu Š120. Ať se jdou bodnout zaplaťpánbůh, že už s nima nemusím jednat Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 1:39 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: Není holt nad spokojeného zákazníka, který platí a nečte podmínky smluv. Víc k tomu už není co dodat.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 1:25 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
Jon Sníh napsal:
Mluvilo se většinou o 40-50USD, ale přesné číslo už nevylovím.
Takže pokud ohledně té ceny před vámi zaměstnavatel nemlžil (protože ve smlouvě s Microsoftem bude mít stoprocentně ujednání o mlčenlivosti), tak výrobce notebooků má zisk na každém prodaném Windows minimálně 60% z jeho prodejní ceny, což může být cca 5 až 10% z celkové prodejní ceny notebooku. No tak to být výrobcem, tak taky peru Windows do všeho, co mi antimonopolní zákony a rozhodnutí dovolí.


Fór je v tom, že Češi prostě wokna kupují, jen preferují XPčka, což pro Lenovo neni problém u všech ThinkPadů jsou i recovery na XP (modely VB a VU). Když se zákazníci polepší a budou chtít něco jiného, dostanou to, ale jsou líní, tak to prostě je. Wokna znají a vyhovují jim - 97%.

Já sám jsem měl nejrůznější distribuce Linuxu a mám ho rád, ale bohužel, nebyl a stále ještě není určen BFUčkám, které by se při řešení nejelementárnějších problémů podělali.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 1:19 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

máslo: Laughing Laughing Laughing Moje povýšenost? Ty mně tady poučuješ o mé práci a já jsem povýšeny Very Happy Very Happy... hele prosimtě něco pro sebe udělej, zvedni telefon, zavolej product managetovi IBM/Lenovo některého z distributorů a zeptej se ho na modely se SUSE buď tak laskav.

Vzhledem k tomu, že o tom víš houby, tak ti řeknu jejich jména (Jirka Klement a J. Sýkorovský - SWS, Tomáš Piperek - ATC, Milan Bezstarosti - TD, a z EDCZ uz nevylovim ale tam by to mohla vedet Bendova), nebo zavolej RS managerovi Jindřichu Vášovi do Lenova, zmíněnému J.Solařovi nebo komukoliv, kdo o tom něco ví. Co se týče modelů se SUSE, sám jsem je zákazníkům nabízel a prodával, tak mi tu nehraj divadlo. Jediné, o čem se vedla diskuze bylo, zda budou dostupné maloobchodně nebo velkoobchodně a po jak velkých edicích. blablabla... prostě nevíš, neznáš, nečteš.

A pokud jde o stránky, koukni na stránky třeba amerického Lenova, taky tam pod označením T61 mimo konfigurátor nenajdeš modely se SUSE, protože prostě nejsou komerčně atraktivní, aleexistují.

Tak mně přestaň poučovat o mé práci, když o tom nic nevíš. Máslo, konečně už přiznej, že se v tom prostě neorientuješ a že jednou měl někdo jiný pravdu palice dubová. Rád bych znal tvou osobní kvalifikaci co se týče produktů IBM/Lenovo, když tu na mně tak arogantně řveš.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 12:22 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

bright napsal:
Takže pokud ohledně té ceny před vámi zaměstnavatel nemlžil (protože ve smlouvě s Microsoftem bude mít stoprocentně ujednání o mlčenlivosti), tak výrobce notebooků má zisk na každém prodaném Windows minimálně 60% z jeho prodejní ceny, což může být cca 5 až 10% z celkové prodejní ceny notebooku. No tak to být výrobcem, tak taky peru Windows do všeho, co mi antimonopolní zákony a rozhodnutí dovolí.
No... seš velmi blízko, co mám informace (ale od jiného nejmenovaného výrobce).
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 12:12 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Mluvilo se většinou o 40-50USD, ale přesné číslo už nevylovím.
Takže pokud ohledně té ceny před vámi zaměstnavatel nemlžil (protože ve smlouvě s Microsoftem bude mít stoprocentně ujednání o mlčenlivosti), tak výrobce notebooků má zisk na každém prodaném Windows minimálně 60% z jeho prodejní ceny, což může být cca 5 až 10% z celkové prodejní ceny notebooku. No tak to být výrobcem, tak taky peru Windows do všeho, co mi antimonopolní zákony a rozhodnutí dovolí.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 12:01 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Jon Sníh: Ta tvá povýšenost je vážně k smíchu. Přesně, co jsem čekal. V USA se opravdu thinkpady se SUSE linuxem prodávaj, ale tady ne.... tak nás aspoň příště nekrm blbostma Razz Wink.

|-- EDIT2: červený hadr na býka odstraněn --| Confused. Btw a když už neumíš použít google, tak stačí zavítat příště na stránky Lenova a mrknout se, na seznam zde podporovaných/dovážených modelů.

EDIT: Jenom dodám, že ThinkPady se SuSE Linuxem (resp jakýmkoli linuxem) se na náš trh NIKDY nedovážely.

_________________
...not gay enough Smile


Naposledy upravil máslo dne so září 06, 2008 12:47 pm, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 10:15 am
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jaký brainwashing? To je snad logika ne? Mám na výběr modely, tak si vyberu, mám-li informaci nějakou dopředu, a s tímto vědomím se rozhodnu, můžu nadávat jen sám sobě. Podobný výplod cos tu předvedl bych čekal od leckoho, ale od tebe... no hlavně se ničemu nedivit. Rolling Eyes

Co se týče ceny OS pro výrobce, ta je naprosto podružná, už si jí nepamatuju, nijak mně tohle téma nikdy nezajímalo. Mluvilo se většinou o 40-50USD, ale přesné číslo už nevylovím.

Jde asi spíš o princip, než o absolutní částku. Můžem po sobě začít střílet cifry.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 5:07 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Je smutný, dělá-li někdo pro firmu a neprokoukne podstatu jejího "businessu" a jen papouškuje firemní brainwashing. Jone, zajisté jsi byl také seznámen s tím, jaká je pro výrobce notebooků nákupní cena Windows a jaký profit z jeho prodeje tvůj zaměstnavatel měl, že? Nebo to i před tebou přísně tajil? Předpokládám, že si dodnes myslíš, že OS předinstalovává se ztrátou kvůli modrým očím svých zákazníků? Rolling Eyes
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so září 06, 2008 2:31 am
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

google máslo... teď se mi fakt nechce hledat, dokonce jsou i v české lokalizaci

např. http://www.root.cz/zpravicky/thinkpad-t61-a-r61-s-predinstalovanym-sled-10/

a co se týče Part Numberu, o kterém mluvíš, přidej si nakonec koncovku CV nebo CF a máš středoevropskou a tedy i českou:) resp. českou lokalizaci :*
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 1 z 4
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist