Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita TV, film, divadlo Televizní seriály
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

po leden 20, 2014 1:51 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Tak, a máte to - Pražáci jedni líný, nenažraný,
co si necháte padat na hlavu fasádu vlastního baráku!

Nám z baráku omítka nepadala, bo my nejsme lemry, který si nechají spadnout barák na hlavu!

Myslím, že tohle demagogické buranství je pod tvou úroveň. Řeč tu byla o tom, že stát z ideologických důvodů nevybíral na nájemném tolik, aby mu to pokrylo alespoň náklady, které potřeboval vynaložit na nutné opravy svých činžovních domů.

Honza napsal:
Plocha byla stanovená na bytovou jednotku, pokud sis postavil dům o dvou bytových jednotkách, tak byla plocha dvojnásobná atd ... Taky se to obcházelo tím, že jsi postavil, zkolaudoval, a po čase nenápadně přistavěl. Suteren je technické zázemí a proč tam byl si snad domyslíš - vpodstatě náhrada stodoly, dílny ...

No já vím, jak to řešili. Problém byl v tom, že na dvě bytové jednotky v jednom domě museli být dvě rodiny (sourozenci, dvě generace jedné rodiny atd.), jinak by jim tam dali podle bytového zákona nájemníka.
Obcházení znamenalo, že ten právní předpis musel být špatný, protilidový. Razz
Njn, kotelna na koks, prádelna, letní kuchyň, sklep, dílna a garáž v suterénu, chlívek, kurník, sklad nářadí na zahradě, chodba a schodiště rozměrově do činžáku s terasem přes tři patra, lodžie či balkon na větrání peřin... já vím, co status vesnického zbohatlíka donedávna obnášel. Taky vím, jak teď, když už nemají nadprůměrné příjmy, brečí nad tím, kolik je stojí údržba, vytápění, daně a poplatky notářům. Dobře jim tak, snobům. Very Happy

Honza napsal:
Nevím, jak to fungovalo v trpící Praze ale naši měli na barák půjčku, ze které stát odmázl úrok, pokud jsi postavil dům do pěti let a nějaký menší peníz odmázl, když jsi měl děti, které řádně chodily do školy.

Tak to jsem ještě neslyšel. Evidentně měli soudruzi už tehdy neblahé zkušenosti se školní docházkou v sociálně vyloučených lokalitách. Laughing
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po leden 20, 2014 1:21 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

pxetr napsal:
Bylo... V roce 1975 jsem kupoval družstevní byt (nejsem pražák) 3+1 za 31 000,- Kčs. Nájemné s úvěrem a odvodem do fondu oprav jsem platil 420,- Kčs. Elektřina, plyn,topení zhruba 300. Po osmi letech jsem ho prodal to už jsem měl chlapa a koupili jsem parcelu 750m2 za 20 000. Dřevařské závody nám postavili montovaný domek za85 000. Za to co píše Honza se klidně podepíšu. Very Happy

Bez doplňujících informací je tvá infomace dost neúplná.
1. Šlo o družstevní byt v lokalitě s převisem poptávky (Praha nebo větší město), nebo v lokalitě, kam chtěli nalákat zaměstnance (venkov, sídliště u fabriky na menším městě)?
2. Kupoval jsi ho od družstevníka, od bytového družstva, nebo ti koupi zprostředkoval zaměstnavatel?
3. Částka 31 tis. Kč byla "tržní" cena nebo jen oficiální vklad do družstva?
4. Platil-li jsi za bydlení celkem 720,- Kč měsíčně (ponechejme stranou, zda jsi splácel i těch 31 tis. Kč na pořízení či nikoli), jakou jsi měl k tomu v r. 1975 mzdu?
5. Parcela o 750 m2 za 20 tis. v r. 1983 byla od soukromníka do osobního vlastnictví, nebo šlo o právo osobního užívání od státu?
6. Šlo o parcelu na vesnici, malém městě, větším městě nebo v Praze?
7. Zahrnovala cena montovaného domu i postavení základů a inženýrských sítí, nebo jsi to musel mít připravené a oni jen dovezli a smontovali?
8. Kolik metrů čtverečných obytné plochy ten dům měl?
9. Částku 105 tis. Kč na pozemek a montovaný dům sis ušetřil, nebo půjčil od státní instituce?
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po leden 20, 2014 12:53 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

pxetr napsal:
Bylo... V roce 1975 jsem kupoval družstevní byt (nejsem pražák) 3+1 za 31 000,- Kčs. Nájemné s úvěrem a odvodem do fondu oprav jsem platil 420,- Kčs. Elektřina, plyn,topení zhruba 300. Po osmi letech jsem ho prodal to už jsem měl chlapa a koupili jsem parcelu 750m2 za 20 000. Dřevařské závody nám postavili montovaný domek za 85 000. Za to co píše Honza se klidně podepíšu. Very Happy


HURÁ!!!!!

ApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplause
ApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplause
ApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplause

Tak, a máte to - Pražáci jedni líný, nenažraný,
co si necháte padat na hlavu fasádu vlastního baráku! Smile Smile Smile

bright napsal:
To víš, Honza si nepamatuje na cedulky "pozor padá omítka" a na dřevená a ocelová lešení chránící chodce před padajícími římsami a omítkou.


Nám z baráku omítka nepadala, bo my nejsme lemry, který si nechají spadnout barák na hlavu! Smile

bright napsal:
Nejspíš proto, proč neopustíš venkov, když je to tam tak strašný, že musíš kupovat banány na bedny a nekvalitní jogurty kvůli spořivejm sousedům. Wink


No, tak banány nemusím mít každej den, bo mě moc neberou a zásobovacím cyklům se celkem dobře dokážu přizpůsobit. A laciný máslo a jogurty nekupuju, máme i kvalitní potraviny. Nejvíc si ty laciný shity kupujou lufťáci - a hádej odkud k nám jezděj. Smile

Václav napsal:
A taky nemohl celý národ dělat příslušníky SNB a vojáky, to by je pak neměl kdo živit.


Tak byty dostávali jen vojáci a četníci? Hele, zrovna ta fňukna z toho tvého filmu byt klidně dostat mohla, kdyby pro to něco udělala. Jenže ona jen sedí, hulí a fňuká, takže dobře jí tak.

Václav napsal:
Já mluvím o pořizovacích nákladech, nikoli o nájemném. To bylo regulované vládní vyhláškou, naprosto nereflektovalo pořizovací a provozní náklady, a samozřejmě vedlo k narůstající zanedbanosti domů a bytů. V případě družstevních bytů družstevník navíc pořizovací náklady na byt v nějaké míře nesl, takže pak přirozeně platil méně, a Tvůj příklad je zavádějící. Člověk v běžném nájmu za byt v novostavbě, který popisuješ, platil kolem tisícovky nájemného.


Můj příklad je reálně existující bytovka ve střediskové obci, dnes v ní bydlím já a myslím, že velmi komfortně. Kolem tisícovky možná platily lemry, co si zvaly i na výměnu žárovky řemeslníky. Kdo se uměl postarat, tak bydlel a i dnes bydlí levně. My si většinu oprav provádíme sami a neděláme takové fíčoviny jako zvát si firmu i na posekání trávy ... Smile

bright napsal:
Individuální výstavba rodinných domů - zaprvé mohl mít rodinný dům (to byla právní kategorie) maximálně stanovenou podlahovou plochu a maximální počet obyných místností. To se zejména na venkově obcházelo tím, že suterén s technickým zázemím a garáží vytáhli nad terén, a proto ty třípatrový obludy ze 70. až 80. let všude po venkově.


Plocha byla stanovená na bytovou jednotku, pokud sis postavil dům o dvou bytových jednotkách, tak byla plocha dvojnásobná atd ... Taky se to obcházelo tím, že jsi postavil, zkolaudoval, a po čase nenápadně přistavěl. Suteren je technické zázemí a proč tam byl si snad domyslíš - vpodstatě náhrada stodoly, dílny ... A že jsou v bytovkách v přízemí garáže, a né byty, jako v Praze, mi taky přijde dost logický. Garáž je dobrá věc a autem se po schodech na střechu jezdí blbě.

bright napsal:
Zadruhé jsi musel mít štěstí, abys získal na stavění parcelu. Tu bylo možné získat buď koupí již existující parcely (nejčastěji zahrady) od soukromého majitele za těžký prachy, na které normální smrtelník neměl


Tak nejčastěji se to dělalo tak, že se stará chalupa zbořila, nebo se postavil další dům na zahradě, nebo sis koupil třeba zahradu se stodolou, která se zbořila a stavělo se tam. A na venkově parcely drahé opravdu nebyly, naše stála 30 tisíc i s velkou zahradou. Smile

bright napsal:
Zatřetí, ve spořitelně nebylo běžně možné získat půjčku na stavbu domu. Buď byly půjčky novomanželské ve výši cca 100 - 120 tis. Kč, jimž stát dotoval úrok, nebo podnikové půjčky ve výši max. desítek tisíc korun. .


Václav napsal:
Já mluvím o pořizovacích nákladech, nikoli o nájemném. To bylo regulované vládní vyhláškou, naprosto nereflektovalo pořizovací a provozní náklady, a samozřejmě vedlo k narůstající zanedbanosti domů a bytů.


Jediné omezení u družstevního bytu bylo, že nájemné musí být ekonomicky zdůvodněné a nesmí se použít na nic jiného, než na provoz a opravu domu. A to samé pplatí i dnes, třeba u SVJ.

Nevím, jak to fungovalo v trpící Praze ale naši měli na barák půjčku, ze které stát odmázl úrok, pokud jsi postavil dům do pěti let a nějaký menší peníz odmázl, když jsi měl děti, které řádně chodily do školy. Smile

Václav napsal:
nediskutuju o rentabilitě pojízdných prodejen, ale o výroku - kapitálním nesmyslu, že sámoška byla v každé obci. Nebyla, není a nebude.


Tak nemusela to být sámoška na půl hektaru, stačila i pultovka, ale byl na to jakýsi befel, že každá obec (dříve středisková obec) musela mít prodejnu s určeným sortimentem. Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 20, 2014 12:42 am
Autor Zpráva
pxetr
uživatel


Založen: 17.4.2008
Příspěvky: 23

Předmět: Citovat

Bylo... V roce 1975 jsem kupoval družstevní byt (nejsem pražák) 3+1 za 31 000,- Kčs. Nájemné s úvěrem a odvodem do fondu oprav jsem platil 420,- Kčs. Elektřina, plyn,topení zhruba 300. Po osmi letech jsem ho prodal to už jsem měl chlapa a koupili jsem parcelu 750m2 za 20 000. Dřevařské závody nám postavili montovaný domek za85 000. Za to co píše Honza se klidně podepíšu. Very Happy
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 11:28 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Družstevní byt je vpodstatě tvůj a při tehdejších cenách nájmů bylo dost jedno, jestli máš družstevní, nebo nájemní byt.

Nebylo. Nájemní byl i za stovku nájemného měsíčně, u družstevního se splácela půjčka na výstavbu domu a k tomu se platil běžný provoz domu včetně nákladů družstva a vytvářel se fond oprav (celkem kolem tisícovky, ale v letech po výstavbě domu i více). OPBH žádné fondy oprav domů se státními byty nevytvářely, ale z toho mála co vybraly, vrhly všechno na odstranění havarijních stavů. I na to však byl pořadník.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 11:19 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Václav napsal:
Nestačilo to ani na údržbu.

To víš, Honza si nepamatuje na cedulky "pozor padá omítka" a na dřevená a ocelová lešení chránící chodce před padajícími římsami a omítkou. Když náhodou nějaký dům opravili a lešení zmizelo, člověk ztratil orientační bod, na který byl zvyklý, a bloudil. Very Happy
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 11:15 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
často to byla družstevní výstavba, kterou stát mírně dotoval, stejně jako mírně dotoval individuální stavbu rodinných domů.

Družstevní výstavba paneláků - zaprvé jsi musel mít štěstí (zahrnuje v to štěstí na "potřebnou" profesi, nebo na známosti a všimné), aby ses stal družstevníkem v BD s nadějí na byt. Zadruhé ta státní dotace znamenala, že stát půjčil družstvu na výstavbu paneláku a družstevníci ji pak dvsacet let spláceli. Za byt 3+1 celkem zaplatili cca 250 tis. Kčs, což je na dnešní ceny cca 2,5 mil. Kč. Tedy žádná státní charita, ale draze zaplacený beton, a to ještě pro vyvolené.
Individuální výstavba rodinných domů - zaprvé mohl mít rodinný dům (to byla právní kategorie) maximálně stanovenou podlahovou plochu a maximální počet obyných místností. To se zejména na venkově obcházelo tím, že suterén s technickým zázemím a garáží vytáhli nad terén, a proto ty třípatrový obludy ze 70. až 80. let všude po venkově. Zadruhé jsi musel mít štěstí, abys získal na stavění parcelu. Tu bylo možné získat buď koupí již existující parcely (nejčastěji zahrady) od soukromého majitele za těžký prachy, na které normální smrtelník neměl, nebo od státu do osobního užívání (šlo o jakousi nájemní smlouvu na dobu neurčitou). Problém byl v tom, že soudruzi měli utkvělou představu, že se zemědělská půda nesmí zabírat pro individuální výstavbu (na fabriky a paneláky se to nevztahovalo), a tak se zabíralo jaksi polooficiálně. Zdůvodnili si to momentální společenskou potřebou, rozuměj společenská elita ve městech a vesničani nechtěli bydlet v panelácích, ale ve svých vlastních domech, a nějak jim to prošlo. Ve vesnici, kterou znám, to takhle prošlo jednou začátkem sedmdesátých let, protože se stavby rodinných domů svezly se záborem pole na stavbu bytovek, a podruhé v polovině osmdesátých let. To jim prošlo proto, že většinu parcel získali vyvlastněním soukromých "nadměrných" zahrad (neboli konfiskací) a menší část zabráním soukromé louky. Ve větších městech jako je Praha se takhle parcelovalo jen pro řadovky - buď na kraji stavěného sídliště, nebo na kraji výstavby z první republiky. Netřeba dodávat, že bez známostí a peněz (ve městě tuplem) nebylo možné takovou parcelu pro individuální výstavbu vůbec získat. Zatřetí, ve spořitelně nebylo běžně možné získat půjčku na stavbu domu. Buď byly půjčky novomanželské ve výši cca 100 - 120 tis. Kč, jimž stát dotoval úrok, nebo podnikové půjčky ve výši max. desítek tisíc korun. Za to se dala postavit maximálně hrubá stavba, a tak musel mít stavebník rodinné úspory (nebyl-li vekslák, řezník, zelinář, nebo ředitel, náměstek či stavbyvedoucí stavebního podniku) a ještě si udělat s pomocí příbuzných a přátel většinu prací sám.
To jen pro úplný obrázek tebou idealizovaných časů.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 10:40 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Družstevní byt je vpodstatě tvůj a při tehdejších cenách nájmů bylo dost jedno, jestli máš družstevní, nebo nájemní byt. Smile

V podstatě a doopravdy je rozdíl. Tehdejší ceny nájmů byly naprosto deformované, prakticky jen politická, nikoli ekonomicky podložená rozhodnutí. Nestačilo to ani na údržbu.

Honza napsal:
A kdo jim zakazoval jít pracovat do profese, která byla "s bytem"?

Protože šlo o profese, do nichž se moc lidí nehrnulo, takže byly nedostatkové, to je logické. A taky nemohl celý národ dělat příslušníky SNB a vojáky, to by je pak neměl kdo živit.

Honza napsal:
byt 3+1, 85 metrů, nájem vč. splátky úvěru 575,- Kč, plat nájemníka (hlavní účení): 2.655,- Kč
t. j. 22 % platu

Já mluvím o pořizovacích nákladech, nikoli o nájemném. To bylo regulované vládní vyhláškou, naprosto nereflektovalo pořizovací a provozní náklady, a samozřejmě vedlo k narůstající zanedbanosti domů a bytů. V případě družstevních bytů družstevník navíc pořizovací náklady na byt v nějaké míře nesl, takže pak přirozeně platil méně, a Tvůj příklad je zavádějící. Člověk v běžném nájmu za byt v novostavbě, který popisuješ, platil kolem tisícovky nájemného. Že výdaje na bydlení tvoří podstatnou část výdajů domácnosti, je naprosto správné, odpovídá to nákladům na pořízení, údržbu a provoz toho statku.

Honza napsal:
Víš co nechápu? Ty jsi tady napsal, že za socíku bylo všechno pod pultem, se vším se kšeftovalo, normálně se nic nedalo koupit, všeho bylo málo, ... ale když napíšu já, že se kšeftovalo a fixlovalo s bytama,

Oponuju výroku - kapitálnímu nesmyslu, že byty byly "tak levné", že jich měli lidi spoustu. Samozřejmě se s nimi vekslovalo, protože - jako naprostá většina jiného náročnějšího zboží - byly nedostatkové.

Honza napsal:
Václave, kdy jsi viděl naposled pojízdnou prodejnu?

Tento týden v bedně, před nějakým měsícem v jedné malé osadě. A opět: nediskutuju o rentabilitě pojízdných prodejen, ale o výroku - kapitálním nesmyslu, že sámoška byla v každé obci. Nebyla, není a nebude.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 10:40 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Vždycky mi vrtá hlavou, proč jste Prahu houfně neopustili, když v ní byla taková bída a nouze, že i Mauthausen byly ve srovnání s tou strašlivou bídou lázněma! Smile

Nejspíš proto, proč neopustíš venkov, když je to tam tak strašný, že musíš kupovat banány na bedny a nekvalitní jogurty kvůli spořivejm sousedům. Wink
Nikdo netvrdí, že byla bída (stejně jako ji nikdo netrpí ani dneska; pokud tedy není alkoholik), ale že byla nesvoboda a hospodářská zaostalost.
A neurážej těma přirovnáníma oběti koncentráků. Mad
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 10:02 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

John napsal:
Jo, a kde na to stát bral se nikdo neptá..


Neptá, bo dost často to byla družstevní výstavba, kterou stát mírně dotoval, stejně jako mírně dotoval individuální stavbu rodinných domů.

John napsal:
Tedka máme byt na hnusnym sídlišti, kde nic neni a kde jsou sotva silnice, ale máme byt , ještě jsme ho dostali..


Nikdo tě nenutíl jít na městské sídliště, já bydlím v "paneláku" nad osadou u lesa. Výstavba cca 1975.

Václav napsal:
Tedy že obdrželi od režimu dar v hodnotě tehdejších statisíců, dnešních milionů. Jenže to je lež. Oni ty byty nedostali do vlastnictví, ale do nájmu.


Družstevní byt je vpodstatě tvůj a při tehdejších cenách nájmů bylo dost jedno, jestli máš družstevní, nebo nájemní byt. Smile

Václav napsal:
Někde šlo opravdu o rychlé uzavření smlouvy. Typicky u služebních bytů u požadovaných profesí ... Ale běžná, průměrná rodina buď čekala na (nájemní) byt mnoho (řádově deset) let z pořadníku národního výboru,


A kdo jim zakazoval jít pracovat do profese, která byla "s bytem" ?

Václav napsal:
Jen opravdu bohatí si mohli koupit či postavit domek.


Moji rodiče nijak bohatí nebyli. Jen neseděli doma na prdeli, nehulili, mákli si a postavili si celkem velkej barák. A taky nikdy netvrdili, že by za socíku trpěli tak, jak se nám snaží vmasírovat do hlav některé filmy. Když někdo seděl doma ma prdeli a fňukal a hulil, tak měl - logicky - prd, stejně jako dnes. Ono nejspíš v každém režimu platí, že každej se má, když se stará! Smile

citace:
Byty rozhodně levné nebyly, viz výše.


Tak jsem vyhrabal staré papíry družstva z roku 1977:

byt 3+1, 85 metrů, nájem vč. splátky úvěru 575,- Kč, plat nájemníka (hlavní účení): 2.655,- Kč
t. j. 22 % platu

byt 2+1, 46 metrů, nájem vč. splátky úvěru 456,- Kč, plat nájemníka (švadlena v Jitexu) 1.760,- Kč
t. j. 26 % platu

a pro srovnání dnes:
nájem za nájemní byt 3 + 1 v Praze cca 15.000,- Kč, průměrný plat snad 21.000,- Kč,
t. j. 70 % platu


citace:
Co popisuješ, se stávalo, nikoli masově, obvykle manipulací přechodu nájmu bytu po zesnulém příbuzném ... Ale že by lidé drželi dokonce víc bytů na kšeft, to se dělo velmi málo.


Víš co nechápu? Ty jsi tady napsal, že za socíku bylo všechno pod pultem, se vším se kšeftovalo, normálně se nic nedalo koupit, všeho bylo málo, ... ale když napíšu já, že se kšeftovalo a fixlovalo s bytama, tak mi napíšeš, že se to skoro nedělo. ... Hele, když napíšu, že se vexlovalo s valutama, odpovíš mi, že dolary se běžně prodávaly v sámoškách vedle mouky?

Václav napsal:
Ne, nebyla. Do malých vesnic musely zajíždět pojízdné prodejny. Jako dnes.


Václave, kdy jsi viděl naposled pojízdnou prodejnu? Tahle věc existovala za socíku a postupně skoro zmizela. A tam, kde nějaký ten unikát ještě jezdí, je to furt ta stará Karosa nebo Avia odkoupená za pár kaček od Jednoty, a až dojezdí, tak bude po prodejně. Tahle forma zásobování není ani omylem konkurenceschopná bez velkých dotací. A jestli mi chceš tvrdit, že základní síť prodejen je dnes mimo velká města rozsáhlejší, než dřív, tak sorry, to asi fakt nevíš, která bije. A btw. furt lepší pojízdná prodejna než dnešní vůbec nic.

http://www.youtube.com/watch?v=ocj1U6iU0vY
http://www.youtube.com/watch?v=jvbj2ipSLV4

bright napsal:
Vždycky mi vrtalo hlavou, jak mohli vcelku rozumní Evropané podlehnout hnědé a rudé propagandě. Evil or Very Mad


Vždycky mi vrtá hlavou, proč jste Prahu houfně neopustili, když v ní byla taková bída a nouze, že i Mauthausen byly ve srovnání s tou strašlivou bídou lázněma! Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 9:02 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Vždycky mi vrtalo hlavou, jak mohli vcelku rozumní Evropané podlehnout hnědé a rudé propagandě. Nyní, po pěti letech "hospodářské krize" to začínám chápat. Stačí směs trochy nostalgie (po starých dobrých časech, které objektivně takové nebyly, ekonomicky ani právně), selektivní paměti (vybavuji si jen to, co mě utvrzuje v mém názoru na minulost), závisti (nikdo nemá právo, aby se mu dařilo lépe než mně), pocitu, že někdo (kdokoli) může za to, že se nemám lépe, a nenávisti (k těm, co mi domněle znemožňují mít se lépe). Tenhle postoj obvykle skončil smrtí, zotročením nebo okradením jiných lidí. Evil or Very Mad
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 7:28 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
DOSTALI, né KOUPILI!

Honzo, základní manipulace, jíž se dopouštíš, je, že snažíš v lidech, kteří ty doby a tehdejší právní rámec a používané pojmy neznají, vyvolat dojem, že ti lidé byty opravdu dostali, tedy stali se jejich vlastníky. Tedy že obdrželi od režimu dar v hodnotě tehdejších statisíců, dnešních milionů. Jenže to je lež. Oni ty byty nedostali do vlastnictví, ale do nájmu.

Někde šlo opravdu o rychlé uzavření smlouvy. Typicky u služebních bytů u požadovaných profesí. V Praze se podporovala migrace z venkova do Prahy, obvykle rychlým přidělením (nájemního) bytu. Ale běžná, průměrná rodina buď čekala na (nájemní) byt mnoho (řádově deset) let z pořadníku národního výboru, nebo věc nemnoho urychlila ve stavebních bytových družstvech - pak buď masivně platila, nebo o trochu míň platila a o moc víc makala. Jen opravdu bohatí si mohli koupit či postavit domek. Pokud se pamatuju, byty samostatně obchodovatelné nebyly, nebyl pro to právní rámec. Práva k užívání bytu byla obchodovatelná na černém trhu, ovšem za ceny, které se blížily právům vlastnickým.

Honza napsal:
A zeptej se někdy lidí co bydlí třeba v těch barákách, které naše demokratické vlády zašantročily Bakalovi, kolik je ty byty stály,

Ne vlády, ale jedna vláda. Ta, v níž tyto kontrakty připravoval (právník) s. Sobotka.

Honza napsal:
byly tak levné, že si hafo lidí drželo víc bytů (pro děti, pro vnoučata ...) a třeba i deset nebo dvacet let, a různýma čachrama do nich přihlašovali nějaké příbuzné, kteří ale v těch bytech ve skutečnosti nikdy nebydleli.

Byty rozhodně levné nebyly, viz výše. Co popisuješ, se stávalo, nikoli masově, obvykle manipulací přechodu nájmu bytu po zesnulém příbuzném. Vlastně na tom nebylo nic moc špatného: babička umřela, vnučka se nastěhovala. Ale že by lidé drželi dokonce víc bytů na kšeft, to se dělo velmi málo. Normální, běžní lidé na toto nedosáhli, neměli na úplatky pro úředníky, kteří nad tím přimhouřili oči.

Honza napsal:
Takže jo - kdo chce bejt ublíženej, ten si důvod najde. A asi ho máš i ty. Smile

Ne, nemám. Ale růžové tanky se mi nelíbí.

Honza napsal:
Dřív byla samka v každé vesnici,

Ne, nebyla. Do malých vesnic musely zajíždět pojízdné prodejny. Jako dnes.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 6:09 pm
Autor Zpráva
John
guru+


Založen: 4.10.2009
Příspěvky: 824

Předmět: Citovat

Honza: Jo, a kde na to stát bral se nikdo neptá..Tedka máme byt na hnusnym sídlišti, kde nic neni a kde jsou sotva silnice, ale máme byt , ještě jsme ho dostali.. Shocked Shocked a kde na to stát bere je jedno..Tupost lidí..
Jo, lidem stačí málo.. Pivo u televize a levný papuče..
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne leden 19, 2014 4:54 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

bright napsal:
Takže potěmkinova sámoška v o trochu fajnovějším provedení než ta sídlištní dřevená. Wink


Jako že si filmaři nechali postavit reálnou fungující sámošku, aby měli kde natáčet? A proč by to asi dělali? To by spíš postavili kulisu v ateliéru, kde by měli podstatně komfortnější prostředí, kompletní technické zázemí, mnohem lepší nasvícení a hafo prostoru pro kamerové dráhy a další ptákoviny, které pro natáčení filmu potřebují. V tom seriálu byla ta sámoška montovaná stavba, kterých v Praze i jinde stálo hafo. A když se podíváš, jak se staví dnešní hypermarkety, tak technologicky je to vpodstatě totéž, jen ty dnešní jsou podstatně větší (a když sněží, tak se jim propadají poddimenzované střechy) Smile

Václav napsal:
Ano, tak třeba Půlnoční kovboj, kterého jsme tu propírali před nějakou dobou. Tam se snaží předstírat, že v USA mají autobusy a Floridu. Nebo současné filmy Michaela Moore: když si je pustím v bedně, mám ji pak celou upatlanou růžovým lakem. Atd.


Václave, nesnaž se mi tvrdit, že většina filmové produkce je tak (ne)realistická, jako Půlnoční kovboj. A bavíme se o seriálech. Fakt si nevzpomínám, že by Manuela, Džej Ár nebo Brian bydleli pod mostem a skomírali hmotnou nouzí. Naprostá většina filmů a skoro všechny seriály jsou prostě "růžový nereálný svět" bo (tupý) divák to tak chce a tudíž to tak taky má!

Václav napsal:
Honza napsal:
Byty na sídlištích, které se dávaly skoro zadarmo
Bojím se, že jsi se už úplně zbláznil. Například protagonisté sběrných dokumentů Heleny Třeštíkové, jimž se rozpadala manželství, protože neměli byt a museli žít u rodičů. To asi byli úplní magoři: proč někam nezašli a neřekli si, aby jim byl "dán byt skoro zadarmo"? Zřejmě jim sídliště nebyla dost nóbl.


Jistě, asi jsem se zbláznil, takže Tě odkážu na ten časosběrný seriál, který zmiňuješ, tady, čas 27:13. Nevím, co slyšíš ty, já slyším, že říká "my že jsme taky DOSTALI ten byt hned, brzo ...". Jo, říká DOSTALI, né KOUPILI! A zeptej se někdy lidí co bydlí třeba v těch barákách, které naše demokratické vlády zašantročily Bakalovi, kolik je ty byty stály, zeptej se lidí, co dostali podnikové byty v Praze na sídlištích, kolik za ně museli hodit casch na dřevo, atd ...

A jestli jsi chtěl odkázat na jiný díl toho dokumentu, s Marcelou, tak mi vysvětli, co jí bránilo postavit si barák? Ona celý natáčení hulí jak stará fabrika, i v pokoji kde má malý dítě(!!!), cigáro z huby skoro nevytáhne, a nedělá nic jinýho, než fňuká, jak se má špatně - a kupodivu fňuká nejen za komunistů, ale i potom, a nejspíš ještě víc. Ona vyhulí denně nejmíň krabku, on nejspíš taky, takže při průměrné délce života 70 let a krabce za 70,- Kč dají za blbý cigára přes 2.600.000,- Kč. A přitom fňukaj, že nemaj byt? Kdyby si s tím svým šukalistou vzala úvěr a trochu mákli, tak maj barák i s bublinkovou vanou, saunou a elektronickým vyplachovačem análu s hudebním doprovodem. Tak na co si xakru stěžujou? A podle všeho je ta ufňukaná baba vyučená ošetřovatelka, tak co jí bránilo podepsat smlouvu s bytem někde u statků? Akorát tak lenost zdvihnout prdel a vypadnout z Prahy, že?

Václav napsal:
Problémy s bydlením byly jedny z nejtíživějších za minulého režimu, a byly dokladem, jak vylhaná ta péče o blaho pracujících byla. Jak říkám, za ostalgii zavírat.


Tak statistici už kdysi spočítali, že bytů byl na počet obyvatel dostatek, problém byl v tom, že byly tak levné, že si hafo lidí drželo víc bytů (pro děti, pro vnoučata ...) a třeba i deset nebo dvacet let, a různýma čachrama do nich přihlašovali nějaké příbuzné, kteří ale v těch bytech ve skutečnosti nikdy nebydleli. Taky jsem se dočetl, že venkov se vylidňoval a většina chalup na vesnicích se proměnila na rekreační stavby a že upadal zájem o hromadnou dopravu, protože skoro všichni jezdili autama. Jo, za komunistů se fakt muselo umírat bídou, kyž jsi měl na to aby sis držel si dva (i víc) bytů, jezdit autem a ještě měl vlastní rekreační chalupu, tvl. to byl fakt krutý režim a smutné umírání - takhle bych chtěl umírat celej život, až do smrti. Smile A jak to bylo s těma podnikovýma bytama jsi asi taky zapoměl, že.

A všimni si, co říká o obou režimech tenhle týpek z toho dokumentu - to mi teda vysvětli, čím za komunistů tak stráášně trpěl http://www.youtube.com/watch?v=Q_T8mniG3BE
čas 12:58 až 13:23 a čas 14:05 až 14:30

Ale jinak je ten časosběrný dokument docela zajímavý - na jedné straně lidi co byli spokojení dřív a jsou spokojení i teď, a proti nim ukřivdění fňukalové, co jsou děsně ublížení každým režimem ať je jakej chce. Takže jo - kdo chce bejt ublíženej, ten si důvod najde. A asi ho máš i ty. Smile

Tom_c napsal:
Jen asi 40 kiláků od Prahy a oni mají normálně široko daleko jedinou sámošku, nějaký Coop, nebo co. Za pultem nahnilý rajčata, který si ani nemůžete sami nabrat, abyste si vzali ty míň nahnilý, chleba se prý musí předem objednat (ať žije ranný středověk!), jeden druh sýru (samozřejmě odporný český eidam) a dva druhy ''jogurtů'' z Polska. Fakt pochybuju, že to bylo horší.Very Happy


Dřív byla samka v každé vesnici, bo za komunistů mělo okresní družstvo hafo výdělečných prodejen ve větších městech a mohlo si dovolit "dotovat" i ty ztrátové samky v malých obcích. Dnes ti nikdo nebude provozovat obchod, který není ziskový. U nás v okolí ze sedmi původních obchodů fungují dva.

Pečivo: Velké obchodní řetězce (třeba v Praze) jsou exkluzivní zákazníci a tudíž si diktují exkluzivní smlouvy, mimo jiné i to, že neprodané zboží si pekař odebere zpět a odečte ho z dodáku. To pak není problém objednat si pečivo v maximálním denním obratu i s rezervou, když vím, že co se neprodá, to nebudu pekárně platit. Malá samka na vesnici je v dnešní době ráda, když jí pekař vůbec zaveze bez příplatku za závoz (!!!), a co neprodáš, to vyhodíš a platíš to ze svého. A při dnešní marži si takovéhle hospodaření nemůžeš dlouhodobě dovolit. A spočítal sis někdy, jaká je nutná režie obyčejné samky a co všechno musíš zaplatit státu (sociální a zdravotní pojištění, daň z nemovitosti, daň z příjmu, DPH), kolik zaplatíš jako podnikatel za popelnice, nebo za elektřinu, kterou hltaj mrazáky? Tak se nediv, že se neobjednává nad zaručený pultový obrat.

A ovoce - tam je to ještě lepší - dnes na malé odběratele velkoobchod zvysoka se.e, a nerozdělí ti karton ani za nic. Chceš banány nebo mandarinky? Fajn, tak si vem celý karton, nebo si trhni, odvažovat to z kartonu nebudeme. Takže si zákazníci nejdřív přes čipovku objednají a teprve až se sejdou objednávky v odbytovém množství velkoobchodu, pošle se objednávka k závozu zboží.

Hnusný jogurty? Jo, umím objednat kvalitní Madetu v celém sortimentu, ale když zákazníci chtějí škrobovou náhražku za lacino, tak objednám i tenhle shit. Obchod máme proto, aby nás živil, né proto, abych působili jako potravinoví osvětáři. Tomu se myslím říká tržní ekonomika a prý je to dokonalost sama, teda aspoň to říkal jeden starej senilní dědek.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 11:30 am
Autor Zpráva
Tom_c
guru++


Založen: 20.6.2013
Příspěvky: 931

Předmět: Citovat

Tady se to teda rozjelo.. Přestaňte mi laskavě jebat do Honzíška, protože na venkově po revoluci žádný pokrok nenastal, takže o tom nemůže nic vědět. Chlapi já tam byl! Jen asi 40 kiláků od Prahy a oni mají normálně široko daleko jedinou sámošku, nějaký Coop, nebo co. Za pultem nahnilý rajčata, který si ani nemůžete sami nabrat, abyste si vzali ty míň nahnilý, chleba se prý musí předem objednat (ať žije ranný středověk!), jeden druh sýru (samozřejmě odporný český eidam) a dva druhy ''jogurtů'' z Polska. Fakt pochybuju, že to bylo horší.

Honza napsal:
Když už teda pominu, že sem zatahuješ úplně jiný režim, (demokratickou Ameriku, náš nynější vzor) tak myslím, že třeba Tomovi by se nějaký svalnatý otrokář s bičem a chlupatýma nohama jistě líbil. Smile


To teda! Hlavně jestli ty otroky neměli jen na práci, ale i na mnohem příjemnější aktivity Very Happy
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 6:25 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Brighte, to není propaganda, to je normální, že pro film se všechno lakuje víc do růžova, to dělaj všude.

Ano, tak třeba Půlnoční kovboj, kterého jsme tu propírali před nějakou dobou. Tam se snaží předstírat, že v USA mají autobusy a Floridu. Nebo současné filmy Michaela Moore: když si je pustím v bedně, mám ji pak celou upatlanou růžovým lakem. Atd.

Honza napsal:
Byty na sídlištích, které se dávaly skoro zadarmo

Bojím se, že jsi se už úplně zbláznil. Například protagonisté sběrných dokumentů Heleny Třeštíkové, jimž se rozpadala manželství, protože neměli byt a museli žít u rodičů. To asi byli úplní magoři: proč někam nezašli a neřekli si, aby jim byl "dán byt skoro zadarmo"? Zřejmě jim sídliště nebyla dost nóbl.

Problémy s bydlením byly jedny z nejtíživějších za minulého režimu, a byly dokladem, jak vylhaná ta péče o blaho pracujících byla. Jak říkám, za ostalgii zavírat.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 2:16 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Porovnal jsem letecké snímky z různých roků a šlo o dočasnou stavbu z poloviny 70. let, umístěnou do parku za kostel (ten v žádném záběru samozřejmě není vidět) na náměstí 14. října, která tam však už v r. 1988 nebyla. Takže potěmkinova sámoška v o trochu fajnovějším provedení než ta sídlištní dřevená. Wink
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 1:09 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

bright napsal:
Seriál je z roku 1977 a v té době samoobsluhy běžné nebyly. Začínaly na začátku 70. let v nově stavěných obchodních domech v centru a od poloviny 70. let na sídlištích jako je ta v seriálu.


Akorát, že ten seriál se netočil v kulisách ale v naprosto běžné prefabrkované samoobsluze v Praze u nádraží Smíchov, takže ty samoobsluhy zas tak vzácné nebyly.

http://www.filmovamista.cz/629-Zena-za-pultem

bright napsal:
Nejdřív postavili sídliště, nastěhovali obyvatelé, a pak teprve postavili chodníky a nákupní střediska. Pamatuji si, jak se několik let chodilo místo do samoobsluhy na takovou rozbahněnou louku ...


Byty na sídlištích, které se dávaly skoro zadarmo, jsi zapomněl říct. A že v současné satelitní výstavbě najdeš úplnou infrastrukturu mi doufám namluvit nechceš?

A v současných seriálech je úplně normální, že každej má barák a u něj káru, nebo kvartýr 4 + 1, ... a koukni se na americký filmy, jak má každej vybavenou domácnost a jak bydlí - vila jak kráva, u ní dvě káry 4x4 v plný palbě, ... Brighte, to není propaganda, to je normální, že pro film se všechno lakuje víc do růžova, to dělaj všude.

bright napsal:
No ono i kola zn. Favorit či Eska se jako horáče používala velmi těžko. Smile


Tak Favorit bylo velmi dobré kolo, samozřejmě na tu dobu, a tvrdit, že komunisti byli hnusný, bo nevyrobili horské kolo je stejný jako říct, že nám nedali internet. Horská kola se v Evropě začala rozšiřovat až v 90. letech a spíš než opravdový zájem o tenhle sport je to drtivé vítězství marketingu, bo tohle kolo si kupovali všichni, i ti, co ho vůbec nepotřebovali. A i bohatá Amerika se zezačátku s výrobou horských kol moc nepřetrhla, takže si bikeři upravovali "cesťáky" a sériová výroba startovala poměrně pomalu (a draze).

bright napsal:
Kdybys žil v USA před rokem 1863, mohl by ses živit přesvědčováním, že je lepší život s plným žaludkem na plantáži, než nejistá svoboda na Severu, kde jedí jen nekvalitní potraviny, pokud nějaké. Jistě by tě tam za tento tvůj názor milovali stejně jako my tady na gk. Very Happy


Když už teda pominu, že sem zatahuješ úplně jiný režim, (demokratickou Ameriku, náš nynější vzor) tak myslím, že třeba Tomovi by se nějaký svalnatý otrokář s bičem a chlupatýma nohama jistě líbil. Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 1:02 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Stydím se, ale mnohem víc mi vadí prázdnej žaludek, než jestli můžu svobodně řvát, aby mi proletáři všech zemí políbili pr.el. Smile

Kdybys žil v USA před rokem 1863, mohl by ses živit přesvědčováním, že je lepší život s plným žaludkem na plantáži, než nejistá svoboda na Severu, kde jedí jen nekvalitní potraviny, pokud nějaké. Jistě by tě tam za tento tvůj názor milovali stejně jako my tady na gk. Very Happy
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:51 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
že budu dlouho čekat na auto (který nemám a ani nechci)

No ono i kola zn. Favorit či Eska se jako horáče používala velmi těžko. Smile
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:47 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

bright napsal:
Chvalme Prozřetelnost, že se nebavíme o Protektorátu, protože bychom se mohli dozvědět, že kdo poctivě pracoval na půdě nebo ve strojírenství, ten netrpěl, protože to je pražský výmysl. Rolling Eyes


Jeden z mých prastrýců byl za války elektrikář u partyzánů - teda aspoň si to myslím, bo na fotce má na výložkách blesky. Smile

bright napsal:
... a nemyslel si, že svoboda je hodnota srovnatelná s opečeným luncheonmeatem ...


Stydím se, ale mnohem víc mi vadí prázdnej žaludek, než jestli můžu svobodně řvát, aby mi proletáři všech zemí políbili pr.el. Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:46 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Václav napsal:
... a hlavně se do ničeho hloupě nemíchal ...

... a nemyslel si, že svoboda je hodnota srovnatelná s opečeným luncheonmeatem ...
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:42 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
... kdo poctivě pracoval na půdě nebo ve strojírenství,

... a hlavně se do ničeho hloupě nemíchal ...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:41 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Václav napsal:
Je zavádějící to stavět jako otázku Praha - venkov.


No já to dovozuju z toho, že ty a Bright - oba z Prahy - jste velmi trpěli, zatím co na venkově se žilo celkem spokojeně - nebo tam na trpění nebyl čas. Smile

Václav napsal:
Rozhodně ale budu jezdit se dívat, jestli trpíš správně, dostatečně, upřímně, a jestli to neflákáš.


Neboj, jen co zjistím, jak to správné trpění vypadá, svědomitě se na to vrhnu. Zatím jsem se dočetl jen to, že se budu muset obejít bez banánů (který mi ale stejně nechutnaj, takže je nežeru), že v pátek nebude občas chleba (což néni občas i teď) že nebudou membrány do plynové karmy (a tím taky bohužel moc trpět nebudu, bo mám elektrickej boiler) že budu dlouho čekat na auto (který nemám a ani nechci) a že budu muset na dva roky na vojnu (což bude ale utrpení spíš pro mé velitele, než pro mně, bo na ty davy mladých nadržených samečků se neuvědoměle a nestydatě těším).
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:40 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Já za to opravdu nemůžu, že ani moji rodiče, ani já, jsme za socialismu správně vlastenecky netrpěli, jak by se na řádné uvědomělé demokraty slušelo a všechnu bídu, svrab a nouzi jste za nás neuvědomělé prorežimní kolaboranty museli odtrpět vy v Praze. Ale slibuju ti, že jestli se znova narodím někde v komunismu, budu se snažit co nejvíce trpět, zmírat hmotnou a duševní nouzí a ze zoufalství si i roztrhám občanský a stranický průkaz - teda pokud mi Strana a Vláda dá tolik důvěry a tyto významné doklady mi vůbec vůbec svěří!

Chvalme Prozřetelnost, že se nebavíme o Protektorátu, protože bychom se mohli dozvědět, že kdo poctivě pracoval na půdě nebo ve strojírenství, ten netrpěl, protože to je pražský výmysl. Rolling Eyes
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:39 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright napsal:
Jeden den v týdnu měli to, jiný ono. Něco měli jen párkrát v roce.

Např. uherský salám byl výhradně jen tehdy, když měl zavítat sovětský vrcholný státník. Proto zde byli poměrně oblíbení. Lidé jim sice museli povinně mávat nahnáni do špalírů na chodnících, ale to už spokojeně žvejkali... to se to mávalo!

bright napsal:
A něco jiného dodali v tak malém množství, že to prodavačky distribuovaly jen svým známým.

Svíčkovou, vepřové panenky, tvrdé sparty... jeden čas dokonce i bůček.


Naposledy upravil Vaclav dne so leden 18, 2014 12:40 am, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:33 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Seriál je z roku 1977 a v té době samoobsluhy běžné nebyly. Začínaly na začátku 70. let v nově stavěných obchodních domech v centru a od poloviny 70. let na sídlištích jako je ta v seriálu. Nejdřív postavili sídliště, nastěhovali obyvatelé, a pak teprve postavili chodníky a nákupní střediska. Pamatuji si, jak se několik let chodilo místo do samoobsluhy na takovou rozbahněnou louku do bud stlučených ze dřeva, postavených na položených panelech. Takže ten seriál je propaganda, že režim myslí na pracující a buduje jim samoobsluhy, kde nakoupí pod jednou střechou. Jde o podobnou propagandu jako filmy z 50. let, v nichž Švorcová na traktoru rozorávala meze kulakům. A ta mnohost zboží v seriálové samoobsluze opravdu nebyla v 70. letech normální. Možná se většina toho sortimentu dala koupit, ale nikoli naráz. Jeden den v týdnu měli to, jiný ono. Něco měli jen párkrát v roce. A něco jiného dodali v tak malém množství, že to prodavačky distribuovaly jen svým známým.

Problém lahůdkové Olinky jsem ukázal jako pseudopointu podobných seriálových příběhů, které se v bleděmodrém objeví i v těch současných. Mimochodem, existovaly zvláštní prodejny pro vyšší funkcionáře strany.

Ano byl hlavní kanál ČST1 a reprízový kanál ČST2 pro pozdní odpoledne a večer do 22 h., na němž reprízovali program z toho prvního. Neboli programu jediného kanálu československé televize se nedalo nikam utéct.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:25 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
museli odtrpět vy v Praze. Ale slibuju ti, že jestli se znova narodím někde v komunismu, budu se snažit co nejvíce trpět, zmírat hmotnou a duševní nouzí

Je zavádějící to stavět jako otázku Praha - venkov. Rozhodně ale budu jezdit se dívat, jestli trpíš správně, dostatečně, upřímně, a jestli to neflákáš.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 18, 2014 12:12 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Václav napsal:
No, to nebyly. Akorát v nich v jedné polici stálo sto stejných konzerv, aby chudoba nabídky tak neřvala. Ostatně soudím, že za ostalgii by se mělo zavírat... Laughing


Václave, mně je úplně ukradený, jestli v samce budou dva druhy jogurtů z mlíka který se lišej tím, že jeden je s marmeládou a druhý bez, nebo třicet jogurtů, opět dva dražší z mlíka a zbylých 28 laciných shitů od všech možných výrobců z celý Evropy, ve kterých je místo jogurtu půlka potravinářskýho škrobu a želatiny. A taky je mi na háku, jestli si můžu vybrat mezi desíti druhama párků z drůbežího separátu, stovkou lahní chlastu s metanolem, tvarohama z křídy a podobnejma mňamkama z celý únie a širokýho okolí.

A jestli si pamatuješ na starou konzervu Lunchmeatu, který se dal obalit v těstíčku a osmažit, tak to zkus s některým tím dnešním, (výběr je opravdu velký) a pak mi napiš, jak ti ta směs semletých odřezků chutnala.

Já za to opravdu nemůžu, že ani moji rodiče, ani já, jsme za socialismu správně vlastenecky netrpěli, jak by se na řádné uvědomělé demokraty slušelo a všechnu bídu, svrab a nouzi jste za nás neuvědomělé prorežimní kolaboranty museli odtrpět vy v Praze. Ale slibuju ti, že jestli se znova narodím někde v komunismu, budu se snažit co nejvíce trpět, zmírat hmotnou a duševní nouzí a ze zoufalství si i roztrhám občanský a stranický průkaz - teda pokud mi Strana a Vláda dá tolik důvěry a tyto významné doklady mi vůbec vůbec svěří!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá leden 17, 2014 11:53 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Pamatuju si samku koncem 80. let a teda opravdu nevím o tom, že by byly prázdné regály a všechno pod pultem

No, to nebyly. Akorát v nich v jedné polici stálo sto stejných konzerv, aby chudoba nabídky tak neřvala. Ostatně soudím, že za ostalgii by se mělo zavírat... Laughing

bright napsal:
Nejsi na postoj "za našich mladejch let bejval svět jako květ" oficiálně ještě trochu mladý? Wink Very Happy Twisted Evil

Mr. Green Mr. Green Mr. Green
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 3 z 9
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist