Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Volný čas GNU/linux
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 
Můj vztah k GNU/linuxu je
Co je to GNU/linux?
50%
 50%  [ 4 ]
Zkoušel jsem to, nefunguje to.
0%
 0%  [ 0 ]
Funguje to, ale Windows je lepší.
12%
 12%  [ 1 ]
Je to mnohem lepší než Windows, ale neumím to používat :(
0%
 0%  [ 0 ]
Používám MacOS, nebo jiný UNIX
0%
 0%  [ 0 ]
Nobody's perfect, but GNU/linux and me :)
37%
 37%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 8
      Na začátek stránky  

pá červenec 13, 2007 6:35 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Jeden vtípek Citovat

Ještě by se sem hodil jeden vtípek z IRC komunikace. Jsem si jist, že aspoň Waky ho pochopí

A: Hele, nevis prosimte o nejakym dobrym HTML editoru se zvyraznovanim syntaxe...
B: vim
A: A reknes mi ho, prosim?
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

pá červenec 13, 2007 6:30 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Waky šokuje Citovat

Teda Waky, tohle bych do tebe neřekl. Při čtení tvého článku jsem se náramně bavil.

Teď snad k těm názvům. V tvém případě je opravdu jedno, zda použiješ termín UNIX, nebo Linux, neb ten správný název je GNU. Linux je název jen pro jádro operačního systému UNIXového typu, které kdysi naprogramoval a dodes spravuje Linus Torvalds. Jádro operačního systému je ta část, která tvoří rozhraní mezi programy v operačním systému spouštěnými a hardwarem počítače. Jak jsem s tvého textu pochopil, do styku s hardwarem jsi se moc nepouštěla, takže u tebe šlo o použití nástrojů z projektu GNU, jehož autorem je Richard M. Stallmann. Smile Dá se říct, že takový počítač s Linuxem je tvořen z 5% linuxem, z 90% GNU nástroji a z 5% jinými programy a proto se má taky správně používat název GNU/linux Smile Ale to jen tak na okraj.

Můžu si od tebe vypůjčit tuhle citaci?
Waky napsal:
Čteme abecední příkazy po pořádku, hledáme takový, který by se tam mohl hodit, ty výkřiky do tmy pak pospojujeme rourama a ejhle! Heuréka! Ono z toho něco vyleze.
Ta se mi totiž strašně líbí a přesně vystihuje filozofii práce s unixem. Very Happy

Závěrem bych ještě rád poukázal na záznam z InstallFestu "Linux? Na co?", k vidění zde.

A úplně poslední poznámka. Ten tvůj starý notebook musí být alespoň 386, neboť linux (to jádro) běží celé v tzv. chráněném režimu procesoru, který nabízí pouze procesory 386 a výš.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

pá červenec 13, 2007 5:39 pm
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Citovat

Linux a Unix je v souvislosti se mnou docela zamotaná historie.
Již dlouhou dobu se pohybuju okolo počítačů a docela se divím, že nejsem ještě bez zaměstnání, protože těm počítačům vlastně vůbec nerozumím (myslím, že třeba TXB by k tomu mohl podotknout svoje, protože po něm občas chci návody a rady ve smyslu „hlavně pro blbý“, tj. dvakrát šipka, jednou enter a pak zmáčknout tlačítko nahoře.)
.....
V současné době mi nezbývá nic jiného než používat mrkvosoft, protože jaksi nemám jinou možnost (a jelikož si neumím nainstalovat ani kodeky k filmům, tak Linux samozřejmě nepřichází v úvahu), ale k Linuxům a Unixům mám vztah mnohem bližší, protože:
a) schroustají kvanta dat a nehroutí se z toho, na rozdíl od různých windozích udělátek
b) v nich může cosi vytvořit každej debil a má to hlavu a patu
c) Linux je zadarmo (a jeho vývoj je sám o sobě dost sympatickej) a neprovází ho reklamní bordel jako windoze
.....
S Unixem jsem se setkala kdysi dávno, když jsem se nepřiměřeně kasala ve svém bývalém zaměstnání, že zpracuju jakousi pididatabázi. Moje kolegyně mi to věřily, protože mezi nimi jsem byla jednooký se šedým zákalem mezi slepci králem, protože ony si neuměly ani seřadit tabulku v excelu, přidat tam nové sloupce, změnit ve Wordu písmo byl dost nepřekonatelnej problém a když si vypnuly NumLock, tak si myslely, že ten krám je rozbitej a měl by se vyhodit. No, já si pravda nejdřív myslela, že mi tu databázi zpracuje můj tehdy ještě současný manžel, a potom, že se na to třeba zapomene, jenže ono se nezapomnělo a z manžela se stal bývalý, takže mi samozřejmě nebyl ochotný sdělit ani heslo do setupu domácího počítače, natož se patlat s pididatabází. Takže jsem se náramně opotila a přemýšlela jak z toho ven, ale protože tam do Unixu mohl každej (síťovýho), tak jsem si v zoufalství půjčila nějakou příručku s příkazama a nakonec vydrásala cosi, co bylo strašně dlouhý (delší než ten samotný výstup) a příšerný, protože se tam stále pod sebou opakovalo asi pět příkazů, ale cosi z toho vylezlo, bylo to posčítaný a mezitím příslušnej text.
To mi dodalo unixových křídel, takže jsem se pustila do „programování“ ve velkém.
Programovat vůbec neumím. Cykly mi nahánějí hrůzu a neumím použít if. To nemluvě o nějakejch objektech. Nicméně s Unixem jsem se spřátelila, protože jsem k němu mohla přistoupit metodou Čteme abecední příkazy po pořádku, hledáme takový, který by se tam mohl hodit, ty výkřiky do tmy pak pospojujeme rourama a ejhle! Heuréka! Ono z toho něco vyleze. A je to nedejbože správně. A když si ještě pohrajeme s příkazem printf, tak to může mít i jakousi grafickou podobu, která nevypadá jako výstup ze shellu a může se tam psát i tučně.
Rozhodla jsem se investovat a zakoupila si za 700,-Kč tlustou knihu Linux praktický průvodce od Marka Sobella, ale ta kniha se mi už bohatě vyplatila, protože jsem si ji coby soukromý majetek odnesla i do dalšího zaměstnání a když potřebuju vypatlat nějakej výstup v linuxu, tak se pomocí té knihy vždycky nějak zorientuju a docílím po kratším či delším boji toho, co potřebuju.
Pochopitelně bych nezvládla nic jiného než jednoduchou sestavu, ale i to je v mém případě úspěch. Tu pididatabázi jsem pak patlala v SQL v Informixu a jakýmsi prastarým kancelářským balíkem (pod Unixem), který měly všechny úřady, a protože to mělo být něco jako prostředí pro chytré uživatele (ovšem, jak známo, chytrý uživatel je velice vzácný druh, a mezi postaršími úřednicemi se prakticky nevyskytuje), zvládla jsem to i já a stala se odborníkem na ten Uniplex.
Postupem času jsem se v tom pseudoprogramování v unixovým shellu přeci jen trošku zdokonalila, takže jsem se začala víc kamarádit s příkazem awk, který umí třídit, vybírat, sčítat a vůbec docela dost věcí (ne, že bych je všechny ovládala, ale pro moje potřeby to celkem stačilo), ba i s editorem vi, o kterém sice jedna moje kamarádka řekla, že když pračlověka přestalo bavit tesat dlátem do kamene, tak vynalezl editor vi, přičemž tesat do kamene je méně komplikované. Pravda, on není uživatelsky přítulný, mazat písmeno pomocí příkazů, posouvat se v textu úplně jinak než šipkama a semtam se zamotat do příkazovýho a editačního módu dohání člověka k šílenství, ale na druhé straně se v něm můžou dělat úplně jiné věci, třeba psát ty příkazy a vyzkoušet je, což v ostatních texťácích jaksi moc nejde.
.....
Je mi jasné, že jsem poněkud pomotala dohromady Unix a Linux (prý se musí psát s velkýma písmenama, neb, jak jsem vyčetla v jedné knize, to není jen nějaký takový operační systém, ale světový názor). Pro mě to v praktickém významu poněkud splývá, protože umím právě a jedině cosi nadrápat v tom shellu, a ty se od sebe tak moc neliší (ba skoro vůbec). Přiznám se, že k montování diskety jsem nikdy nějak nedorostla. Vlastním prastarý a pomalý notebook, na který jsem si v bujarém nadšení nechala od jednoho kamaráda nainstalovat linux. (Ten člověk Unixama aLlinuxama přímo žije. Když se stal čerstvě správcem unixové sítě a nemohl se toho nabažit, trávil dny tak, že přišel domů, nalogoval se přes vzdálenej přístup na svou síť a jeho nejoblíbenější zábavou bylo kompilování jádra – semtam to udělal jen tak cvičně, aby řeč nestála. Proto byl ochotný věnovat asi čtrnáct dnů úsilí narvat ten Linux do mé prastaré 286). V oprávnění roota zvládnu tak možná nastavit datum a čas, a stejně jsem se jako root radši moc nehlásila v hrůze, že použiju něco jako rm *.* a vymažu si celej disk nebo způsobím jiné nenapravitelné škody. Teď ten notebook moc nepoužívám – je to asi málo čestné a zásadové, ale člověk je tvor líný a radši píše přeci jen v komerčním wordu než v editoru vi bez diakritiky. A nic jinýho s ním asi moc dělat nemůžu, když tam nedostanu žádný data.
....
Když teď občas potřebuju něco vyrobit z obřích texťáků, naloguju se na linuxový server, kde jsem jediný běžný uživatel a pomocí tlusté knihy s tím cosi vyrobím. Takže přes mou debilitu mě zdobí privilegium, že jako jediná kromě systémáků programuju v Linuxu, a určitě v něm jediná zpracovávám datový soubory.
....
Tolik tedy o mně a Unixu a Linuxu.
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červenec 13, 2007 3:59 pm
Autor Zpráva
Manuel de Falla
guru++


Založen: 27.11.2006
Příspěvky: 1066
Bydliště: Matka měst

Předmět: Citovat

sergej sudoplatov napsal:
Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink

To není legrace, manuál k MS-DOS se spoustou záložek tady leží vedle na stolku. Už několikrát jsem s jeho pomocí a také, ovšem, tajemným zaříkáváním, musel oživovat počítač. Přikážeš smazat, smaže - to není jako zpupný Win se svejma "nelze odstranit, složka je systémová". Rolling Eyes
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červenec 13, 2007 11:49 am
Autor Zpráva
erthos
uživatel


Založen: 5.6.2007
Příspěvky: 29

Předmět: Citovat

Ono těch spřízněných duší bude mnohem více:) Linux je ale velkej pojem a já sem s ním naprosto spokojen. Windows no more.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt červenec 12, 2007 11:52 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

TuX napsal:
Linux je super Smile
tanzt Hurá, první spřízněná duše Very Happy
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

čt červenec 12, 2007 8:34 pm
Autor Zpráva
TuX
uživatel++


Založen: 26.12.2006
Příspěvky: 288
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Linux je super Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 11:31 pm
Autor Zpráva
pepcza
guru+++


Založen: 25.6.2006
Příspěvky: 1186
Bydliště: Praha ve dne, Pardubice v noci

Předmět: Citovat

Tohle je moje noční můra. MC používám v práci jen pokud se opět po...kaká CVS a ručně odmazávám, přesouvám, zálohuju a modlím se, abych nesmazal celej projekt Wink

Linux mi nevadí, zvlášť když se mi z vedlejšího oddílu (XP) povedlo spustit Photoshop (ano, honím si ego. zatím maximum, co se mi kdy povedlo samozřejmě). I když eskapády se dvěma příšernejma distribucema....no fuj Laughing

Teď se rozhoduju, jestli zainvestuju do MacBooku. Někdo nějaké zkušenosti?
_________________
Welcome to the generation where "Fuck Y'all" is no longer a dismissial, its an invitation.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 11:22 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Vodafone napsal:
sergej sudoplatov napsal:
Stonerock napsal:
sergej sudoplatov napsal:
Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink

Právě jsem zamáčkl nostalgickou slzu. Wink Btw., příkazovej řádek rulezzz! Laughing


Jj, taky sem se rozvzpomínal na mládí, když sem si představil ty dva modré panely. Razz
Myslíš takové panely?

Pro někoho vzpomínka na mládí, pro začínajícího linuxáka každodenní realita - jedna z mála okamžitě použitelných aplikací. Jen se jmenuje Midnight Commander Very Happy


No jistě, přesně takové. Very Happy No v poněkud upravené podobě je dodnes běžně vídám v Total Commanderu který používám, ale už to není to co to bývalo, zlatý NC nebo M602.
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 11:15 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

sergej sudoplatov napsal:
Stonerock napsal:
sergej sudoplatov napsal:
Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink

Právě jsem zamáčkl nostalgickou slzu. Wink Btw., příkazovej řádek rulezzz! Laughing


Jj, taky sem se rozvzpomínal na mládí, když sem si představil ty dva modré panely. Razz
Myslíš takové panely?

Pro někoho vzpomínka na mládí, pro začínajícího linuxáka každodenní realita - jedna z mála okamžitě použitelných aplikací. Jen se jmenuje Midnight Commander Very Happy
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 11:10 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Stonerock napsal:
sergej sudoplatov napsal:
Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink

Právě jsem zamáčkl nostalgickou slzu. Wink Btw., příkazovej řádek rulezzz! Laughing


Jj, taky sem se rozvzpomínal na mládí, když sem si představil ty dva modré panely. Razz
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 11:00 pm
Autor Zpráva
Stonerock
šaman


Založen: 2.2.2006
Příspěvky: 1509
Bydliště: Plzeň

Předmět: Citovat

sergej sudoplatov napsal:
Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink

Právě jsem zamáčkl nostalgickou slzu. Wink Btw., příkazovej řádek rulezzz! Laughing
_________________
Permanentní revolucí ke světlejším zítřkům. A nikdy jinak. Rolling Eyes
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 10:53 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Nejlepší operační systém je samozřejmě MS DOS, zvlášť když se obsluhuje pomocí M602 (pro ty co nezvládají jazyk příkazového řádku, tedy pro mě). Wink
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 10:49 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Tomáš napsal:
Haha, tuhle jsme měli u kamaráda filmovou noc. On samozřejmě rodilý linuxák, který byl příliš znaven a tak šel spát. Nás nechal samotné s kupou filmů, linuxem a s naprostou absencí vzdělání, co se tohohle operačního systému týče.

Ale víte, jak hrdí, šťastní a neskutečně pyšní jsme byli, když se nám po půl hodině podařilo spustit další film? A to jen a pouze díky bezduchému klikání a mačkání náhodných kláves Very Happy


Kolik hodin to pak ten linuxák po vás dával dohromady? Smile
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 10:24 pm
Autor Zpráva
Tomáš
guru


Založen: 27.11.2006
Příspěvky: 685
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Haha, tuhle jsme měli u kamaráda filmovou noc. On samozřejmě rodilý linuxák, který byl příliš znaven a tak šel spát. Nás nechal samotné s kupou filmů, linuxem a s naprostou absencí vzdělání, co se tohohle operačního systému týče.

Ale víte, jak hrdí, šťastní a neskutečně pyšní jsme byli, když se nám po půl hodině podařilo spustit další film? A to jen a pouze díky bezduchému klikání a mačkání náhodných kláves Very Happy
_________________
You wear a mask for so long, you forget who you were beneath it.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 10:23 pm
Autor Zpráva
TXB
šaman


Založen: 1.8.2006
Příspěvky: 1937

Předmět: Citovat

Chybí mi možnost "nepoužívám, protože SW, který mi vyhovuje, běhá jen pod widlema".

Ale asi tu s tímhle tématem moc nepochodíš - buzny nejsou k mému zklamání až na vzácné výjimky (mezi něž sám sebe řadím) vůbec IT-friendly Confused
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út červenec 10, 2007 10:16 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: GNU/linux Citovat

Takový test.

Je tu spousta dopraváků, možná ještě víc krtečků, hodně všemožných umělců. Ale kolik tu je linuxáků?
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 4 z 4
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist