Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Volný čas Myriokefalon - gramatická diskuse
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď

út září 22, 2009 10:22 am
Autor Zpráva
Litomyšlák
uživatel++


Založen: 11.5.2009
Příspěvky: 337
Bydliště: Litomyšl

Předmět: Citovat

Souhlasím s Waky...
_________________
Být gayem je výzva, ale žít život je výzva ještě větší!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út září 22, 2009 12:01 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Technická poznámka Citovat

Téma jsem rozdělila, protože už zdaleka neřešilo, co je nového.
Myriokefalon může mít podle všeho druhý pád i Myriokefala i Myriokefalonu.
A hlavně: JE TO JEDNO.
Prosím Vás, přestaňte se hádat, nebo Vám to téma zamknu. Dík.
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po září 21, 2009 8:57 pm
Autor Zpráva
Litomyšlák
uživatel++


Založen: 11.5.2009
Příspěvky: 337
Bydliště: Litomyšl

Předmět: Citovat

Děkuju, že sis s tím dělal práci Wink
1. nevím, jak to bylo doopravdy a jak to Martin pochopil, ale máš pravdu v jedné věci, berou to osobně. Ovšem když jsem to četl, ani mi nenapadlo, že je to nějaká narážka, myslel jsem, že to je jen další "opravářská práce"... To samé u Martina, urážku podučitel beru, ale zbytek byla v poslední době normální reakce na tvé poznámky ke gramatice. Obávám se, že kromě urážek (urážky) bych reagoval stejně, protože mě samotné debatování o gramatice vytáčí (toto prosím nekomentuj Soloku, nerad bych se začal hádat, o to mi nejde)...
2. 90% zar. členů fóra se nevyjadřuje k tobě. Vzhledem k tomu, že totálně netuším, "o co go" co se týče té bitvy, vypustil jsem to z hlavy, protože Martina z nějaké části znám. Teď bych zase řekl, že to bereš moc osobně ty.
3. nemluvil jsem o směrnicích slušného chování, jak jsem řekl, ani mi nenapadlo, že tvůj příspěvek je urážlivý a proti Martinovi. Mluvil jsem o směrnicích, které zakazují opravování a debatování o gramatice, což v podstatě tvůj příspěvek byl debatováním o skloňování řeckých jmen...
4. co se týče souhlasu s Nickem jsem zapoměl dodat, že souhlasím jen s tou myslím poslední větou:
citace:
Člověče, neuniká ti pro samou kontrolu (cizího) pravopisu (vlastní) styl?

To před tím mi vyšumělo z hlavy...
5. jej, ona žádná pětka neexistuje Laughing
Každopádně bych tuhle poněkud směšnou výměnu názorů ukončil a navrhl kompromis: Soloku, ty se zdržíš věcných poznámek, které se nebudou držet tématu, když budou, rád si je přečtu Wink . Martin se naopak zdrží urážek. Sice podučitel není nějak extra velká urážka, ale stejně to urážka byla.
Sice nemám žádnou pravomoc uplatňovat kompromisy, ovšem alespoň to zvažte Wink .
Hlavně si myslím, že chyby byly na obou stranách, poněvadž jste to oba dva v různých věcech mysleli osobně a přespříliš vážně. A možná by pro vás mohla být ostuda, že jste patnáctiletému klukovi připoměli dvě děcka na písku, které se hádají o hrabičky.
A btw - Soloku, když nechceš být ovládaný reklamou, kde všechno nakupuješ? Nejen jídlo, ale také elektroniku atd.? Dnes jsou reklamy téměř na vše, v kamenných obchůdcích je zboží, které bylo v reklamě atd. atd. atd.
Dnes už je každý, ať už chce nebo nechce, ať už o tom ví nebo ne, ovládaný reklamou, nedá se tomu vyhnout. Např. já jsem naprosto zaslepený idiot Wink
_________________
Být gayem je výzva, ale žít život je výzva ještě větší!


Naposledy upravil Litomyšlák dne út září 22, 2009 11:53 am, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

po září 21, 2009 5:21 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Litomyšlák napsal:
Nechápu hned několik věcí.
1. proč se s ním vůbec hádáte Question Nestojí to za to...

Víš, v čem je hlavní problém? Že to někteří berou strašně osobně. Já jsem jen poznamenal, že to jméno hradu se skloňuje v češtině trochu jinak. To byla věcná poznámka a naprosto neosobní, nijak jsem nenaznačil, že Martin je blbec, který neumí mluvit, a ani mě to nenapadlo. (Možná naivně) jsem očekával reakci "aha, to je zajímavé, to jsem nevěděl" (aniž bych to potřeboval jako zpětnou vazbu mít písemně potvrzeno), a že se každý rád poučí o tom, co dosud neznal. Martin omylem (?, možná tak reaguje běžně, samozřejmě nemůžu vědět) to pochopil jako osobní útok na sebe ("ty debile, jak to, že neumíš, co máš umět?"). Jsem za takové nedorozumění zodpovědný?

Litomyšlák napsal:
popravdě koho tu kromě tebe Soloku zajímá, jak se skloňuje název nějaké bitvy, u které by to byl zázrak, když bych si jí zapamatoval

Popravdě, koho tu kromě Martina zajímá jakási pofidérní bitva, o které nikdy neslyšel? Proč mně se vytýká, že píšu, co nikoho nezajímá (jak to můžete vědět?, 90% zaregistrovaných čtenářů fóra se k ničemu nevyjadřuje), když Martin sem taky píše, co sotva někoho zajímá (boje Východořímské říše se seldžuckými Turky jsou určitě "velmi" vděčné téma) a co každý vypustil z hlavy v tom okamžiku, kdy to jméno přelouskal?

Litomyšlák napsal:
docela mě štve, že se porušují (resp. porušuješ)

Já jsem učinil věcnou poznámku, v níž výslovně nebylo obsaženo nic proti Martinovi, vlastně jsem ani nečekal, že na ni někdo bude reagovat. Nevím, proč by to mělo být porušení pravidel slušného chování, toho se dopustil až Martin. Pokud nejsi slepý, musíš vidět, že jsem na Martinovu urážku nereagoval stejně (mohl jsem mu naznačit, že nedouk nejsem já, ale on, když se tu chce blýsknout jménem všem neznámé bitvy a přitom ji ani neumí napsat - a to mě prosím tehdy nenapadlo, to až teď, když přemýšlím, jak jsem ho mohl urazit!) a dál jsem se bavil zcela neosobně opět o skloňování cizích jmen.

Litomyšlák napsal:
Btw - souhlasím s Nickem...

Upozornění předem! Beru to jako neosobní výměnu názorů nad tím, jak se mluví, ne jako osobní dokazování, kdo je lepší.
Výraz, že nad něčím nebudu diskutovat, mně nepřipadá nijak pokleslý a nepatřičný (když tak nad tím přemýšlím, tuto frázi jsem asi převzal od otce). Taky jsem mohl napsat, že nad tím nehodlám dumat (mé oblíbené sloveso), ale to mě v tu chvíli nenapadlo. Jak byste to tedy řekli vy?

Vodafone napsal:
Ad solok: My teda chodíme nakupovat do Globusu, protože reklama nás tam tak zve. Do glóbu nás nezvou Cool

Protože já si nerad připadám jako blbec slepě ovládaný reklamou, nechodím tam, ať už tomu říkají jak chtějí. (Nicméně tvar "Globusu" je zcela patřičný, jak už jsem níže vysvětlil.)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po září 21, 2009 4:25 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Re: jedno malé skoro zapomenuté výročí Citovat

Vodafone napsal:
Ad solok: My teda chodíme nakupovat do Globusu, protože reklama nás tam tak zve. Do glóbu nás nezvou Cool


Doufám, že tam aspoň jezdíte autobem. Mr. Green
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po září 21, 2009 3:47 pm
Autor Zpráva
Litomyšlák
uživatel++


Založen: 11.5.2009
Příspěvky: 337
Bydliště: Litomyšl

Předmět: Citovat

Nechápu hned několik věcí.
1. proč se s ním vůbec hádáte Question Nestojí to za to...
2. proč Soloku vytahuješ i tak bezvýznamné jedno slovo a vznítíš tak další naprosto bezvýznamnou hádačku.... Question
3. popravdě koho tu kromě tebe Soloku zajímá, jak se skloňuje název nějaké bitvy, u které by to byl zázrak, když bych si jí zapamatoval Question
4. proč jsi schopný psát jen o jedné a té samé věci Question Gramatika gramatika gramatika atd... mě by z toho už dávno šiblo... zkus jednou, jednou jedinkrát napsat něco jiného než něco o gramatice...
5. proč zapomínáš, že to je ke všemu zakázané Question Tohle prostě musím připomenout, jsem za ty směrnice nesmírně rád a docela mě štve, že se porušují (resp. porušuješ)
Question Question Question
(Btw - souhlasím s Nickem...)
_________________
Být gayem je výzva, ale žít život je výzva ještě větší!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

po září 21, 2009 3:43 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Nick Guest napsal:
solok napsal:
nebudu nad tím spekulovat.


Nádherná formulace - jako bych si pustil televizi. Ještě bych doporučoval "vygenerovat", "já to vnímám" a "napříč spektrem". Člověče, neuniká ti pro samou kontrolu (cizího) pravopisu (vlastní) styl?

Nevím, kde jsem to pochytil, ale myslím, že to říkám odjakživa, ještě z dob, kdy mluva veřejných činitelů nebyla tak nemožná jako ta dnešní. Pochybuju, že bych to přebral od někoho z nich, neboť nad jazykem dnešních politiků (i mnohých jejich tiskových mluvčí, kteří rovněž neumí mluvit) tiše úpím.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne září 20, 2009 11:27 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

solok napsal:
nebudu nad tím spekulovat.


Nádherná formulace - jako bych si pustil televizi. Ještě bych doporučoval "vygenerovat", "já to vnímám" a "napříč spektrem". Člověče, neuniká ti pro samou kontrolu (cizího) pravopisu (vlastní) styl?
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne září 20, 2009 9:13 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Re: jedno malé skoro zapomenuté výročí Citovat

Honza napsal:
Česká důchodkyně chtěla před deseti lety zakázat počítače a internety
Vidíte, a dnes, deset let poté nám nejmenovaný kyslík taky nabízí dva internety za cenu jednoho Confused

Ad solok: My teda chodíme nakupovat do Globusu, protože reklama nás tam tak zve. Do glóbu nás nezvou Cool
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

pá září 18, 2009 7:27 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Martin napsal:
No, zkus si někdy jít koupit pánev z "tefla". Oni pak přijdou nějací milí lidé a přinesou ti speciální kabátek, který se zavazuje vzadu.

To by mě nikdy nenapadlo zkoušet. Teflon není řecké jméno či vůbec řecké slovo, je to moderní obchodní značka jen náhodou (příponou -on) připomínající řecké slovo, takže mnou výše popsaná zvyklost se u něj pochopitelně neuplatňuje (viz též např. jméno minerálu zirkon arabského původu). Je však jasné, že dříve uplatňovaná zvyklost se s úpadkem klasického vzdělání dnes už nedodržuje tak jako v minulosti.

Martin napsal:
Byla to bitva u HRADU Myriokefalon, a v životě jsem nikde nečetl jinou formu než "bitva u Myriokefalonu"...

Nevím, co čteš a nebudu nad tím spekulovat. Já bych za nejautoritativnější bral Dějiny Byzance vydané v roce 1994 (či jejich starší verzi z roku 1992), neboť je napsali profesionální historici znalí řečtiny a tedy umějící zacházet se jmény řeckého původu. Knihu bohužel nemám doma a dřív než v pondělí se nedostanu do knihovny. Ale na tuto knihu (a jen na tuto knihu) se odvolává článek Bitva u Myriokefala v české Wikipedii, takže se dá s velkou pravděpodobností očekávat, že autor článku na Wikipedii okopíroval jazykové zvyklosti knihy, na níž článek založil.

Martin napsal:
Výrazně pochybuju, že ti historici věděli o češtině méně, než podučitel.

Možná sis potřeboval ulevit či dát nějak najevo své "en tout cas" sebevědomí. Já se k urážkám snižovat nebudu.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá září 18, 2009 5:05 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

solok napsal:
Martin napsal:
A 1176 byla bitva u Myriokefalonu Very Happy

Řecká a latinská jména se v češtině skloňují připojením českých pádových koncovek ke kmeni slov, ne až na konec. Tzn. v češtině o této bitvě hovoříme jako o bitvě u Myriokefala. (Podobně "v Byzantiu", ne "Byzantionu", "v Korint(h)u", ne "Korint(h)osu" a podobně).


No, zkus si někdy jít koupit pánev z "tefla". Oni pak přijdou nějací milí lidé a přinesou ti speciální kabátek, který se zavazuje vzadu.

Byla to bitva u HRADU Myriokefalon, a v životě jsem nikde nečetl jinou formu než "bitva u Myriokefalonu"...

Výrazně pochybuju, že ti historici věděli o češtině méně, než podučitel.
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá září 18, 2009 4:37 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Si řikám, že bez místních jazykovědců bychom mohli toto fórum úplně uzavřít, jelikož by se proměnilo ve žvanírnu nedouků, polovzdělanců a negramotů. Shocked
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá září 18, 2009 4:27 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Martin napsal:
A 1176 byla bitva u Myriokefalonu Very Happy

Řecká a latinská jména se v češtině skloňují připojením českých pádových koncovek ke kmeni slov, ne až na konec. Tzn. v češtině o této bitvě hovoříme jako o bitvě u Myriokefala. (Podobně "v Byzantiu", ne "Byzantionu", "v Korint(h)u", ne "Korint(h)osu" a podobně).
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 1 z 1
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist