Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Volný čas Čeština
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

pá leden 29, 2010 8:17 pm
Autor Zpráva
yhn
uživatel


Založen: 24.11.2009
Příspěvky: 88
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Destiny napsal:
(Teda aspoň já tato slova vyslovuji odlišně, nevím, jak je to u ostatních.).


Nevyslovuješ. Nahraj se, poslechni se, podívej se na nějaký fyzikální vlastnosti těch i. (Teda pokud nejsi ze severovýchodní Moravy nebo Slezska, ale ani tam výslovnost i/y nesouhlasí 100% se současnym pravopisem.

solok napsal:

Nikde není řečeno, že se jazyk vyvíjet musí (dnešní hebrejština se například od starověké hebrejštiny liší především doplněním slovní zásoby)


Jazyk se vyvíjet musí, někdy pomalejc, někdy rychlejc, ale jinak je mrtvej.

O situaci hebrejštiny vím sice málo, ale řek bych, že to bude především tím, že šlo o vzkříšení prakticky mrtvýho jazyka. (Stejně jako si český obrozenci vzali v 19. století za vzor pro spisovnou češtinu stav doby pobělohorský, tedy mrtvej jazyk, kterym zůstala spisovná čeština prakticky dodneška, protože nemá žádný rodilí mluvčí. Tím nechci zpochybňovat její existenci a místo na vhodnejch místech.)

Tak, snad jsem to nenapsal moc autoritativně a moc neopakuju, co už tu je. Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt leden 28, 2010 4:41 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

solok napsal:
Martin napsal:
Nehledě už vůbec na to, kolik židů v diaspoře asi tak mluvilo - řekněme ke konci 19. století +/- - hebrejsky Wink

Právě proto, že jí skoro nikdo nemluvil, nevyvíjela se!


Ano, takže jinými slovy - jazyk se vyvíjet nemusí, a ideálně se tak stává, pokud je to mrtvý jazyk. Laughing

solok napsal:
Martin napsal:
Druhá věc... no pokud by většina mluvčí nebyla schopna se naučit spisovnou formu jazyka, asi bych řekl, že nebude chyba v mluvčích. Wink

Chyba bude v uspořádání společnosti.


Co bys navrhoval jako "gramaticky čisté uspořádání společnosti"? Laughing Hezky se česky mluvilo třeba za Rakouska. Wink

Né tady sem vážně na rozpacích, pokud považuješ záležitost spisovné mluvy za problém uspořádání společnosti.... Anxious
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st leden 27, 2010 9:37 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Martin napsal:
Nehledě už vůbec na to, kolik židů v diaspoře asi tak mluvilo - řekněme ke konci 19. století +/- - hebrejsky Wink

Právě proto, že jí skoro nikdo nemluvil, nevyvíjela se!

Martin napsal:
Druhá věc... no pokud by většina mluvčí nebyla schopna se naučit spisovnou formu jazyka, asi bych řekl, že nebude chyba v mluvčích. Wink

Chyba bude v uspořádání společnosti.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út leden 26, 2010 7:22 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

solok napsal:
Destiny napsal:
Kdyby se neustále lpělo na pravidlech předepsaných současnými příručkami, nemohl by se jazyk podle mě dále vyvíjet.

Nikde není řečeno, že se jazyk vyvíjet musí (dnešní hebrejština se například od starověké hebrejštiny liší především doplněním slovní zásoby, jinak prý by starověký Žid dnešnímu bez problémů rozuměl). ... Kdyby jej (teoreticky) nebylo, pak bych osobně řekl, že vývoj jazyka je způsoben neschopností jeho mluvčích uspokojivě se naučit spisovnou normu.


Nooo, jednak nevím jestli je to uplně pravda. Vzhledem k tomu, že neznám hebrejštinu ani současnou... a navíc nepovažuju tu oblast za úplně jazykově stabilní Smile

Nehledě už vůbec na to, kolik židů v diaspoře asi tak mluvilo - řekněme ke konci 19. století +/- - hebrejsky Wink

Druhá věc... no pokud by většina mluvčí nebyla schopna se naučit spisovnou formu jazyka, asi bych řekl, že nebude chyba v mluvčích. Wink
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 25, 2010 8:54 pm
Autor Zpráva
Destiny
uživatel


Založen: 3.8.2009
Příspěvky: 96

Předmět: Citovat

Já si myslím, že s vývojí společnosti se vyvíjí i jazyk, protože jinak by nebyl schopen uspokojit nové potřeby lidí. A v dnešní době je vývoj společnosti překotný a tomu se musí přizpůsobit i jazyk, ať už jakoukoliv formou (rozšiřování slovní zásoby, změny gramatiky, atd.). Vždyť i spisovná forma jazyka má dnes jinou podobu než před padesáti lety.
Myslím si, že nejde jen o střet jazyků, ale i o střet různých kultur. Kdyby nebylo střetu cizích jazyků, stále existují skupiny v národu, které si přizpůsobují jazyk po svém. Spisovná forma se vyvinula proto, aby jí většina národa mohla porozumět a dneska se šíří ryhle, takže tím postupně zanikají nářečí. Nemůžeme říci, zda jde o jevy dobré či špatné, jde o rozvoj jazyka. Spisovná forma slouží hlavně ke komunikaci většiny národa a národ ji také ovlivňuje.
_________________
Kolik je na světě lidí, tolik existuje názorů na stejnou věc.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 25, 2010 8:39 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Destiny napsal:
Kdyby se neustále lpělo na pravidlech předepsaných současnými příručkami, nemohl by se jazyk podle mě dále vyvíjet.

Nikde není řečeno, že se jazyk vyvíjet musí (dnešní hebrejština se například od starověké hebrejštiny liší především doplněním slovní zásoby, jinak prý by starověký Žid dnešnímu bez problémů rozuměl). Proč se jazyky vyvíjejí, je otázka nesnadno zodpověditelná. Svůj vliv jistě má i působení ostatních jazyků, otázka je, zda rozhodující. Kdyby jej (teoreticky) nebylo, pak bych osobně řekl, že vývoj jazyka je způsoben neschopností jeho mluvčích uspokojivě se naučit spisovnou normu.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 25, 2010 7:52 pm
Autor Zpráva
Destiny
uživatel


Založen: 3.8.2009
Příspěvky: 96

Předmět: Citovat

Nad tím jsem přemýšlel. Nevím, jestli lze poukazovat pouze na vzdělanost. Jazyk je jev společenský a neustále se vyvíjí. Kdyby se neustále lpělo na pravidlech předepsaných současnými příručkami, nemohl by se jazyk podle mě dále vyvíjet. Současná spisovná čeština se spontánně vyvinula z mluvené podoby, nikdo ji nuceně nepředepisoval, ale její pravidla se postupně utvářela. Víme přece, jak dopadají pokusy jednotlivců (řekněme jazykovědců) změnit jazyk, nebo chtějí předepisovat to či ono podle svého uvážení. V jazyku se projevuje síla společnosti, která brání takovýmto zásahům. A společnost také jazyk neustále mění. Proto je nutné jazykové příručky neustále aktualizovat.
Donedávna mi docela dost vadila neznalost pravidel nejen gramatických, ale poté, co studuji na VŠ, jsem na to změnil názor. Ony vlastně existují dvě podoby jazyka: mluvená a spisovná, které se od sebe liší. A třeba chyby v psaní i/y se projevují tím, že se vlastně i/y vyslovují jako jedna stejná hláska, jejich rozdíl se přestal rozlišovat. Z tohoto pohledu se pravopis jeví jako zpátečnický. Samozřejmě musíme brát v úvahu to, že písmo nějakou dobu zastarává, protože se nemění současně s mluvenou formou. Je vidět, jak to u jazyků dopadá, když se pravopis dlouhou dobu nereformuje. Zářnými příklady jsou třeba angličtina nebo francouzština. Jejich psaná podoba je velmi odlišná od mluvené.

P.S. Ale někde rozdíly v i/y zachovávají schopnost rozlišování, jako například oni/ony. A k tomu nevím, jak se mám vyjádřit. Řekl bych, že čeština se ještě nezměnila natolik, aby ty rozdíly zmizely, protože jsou ještě poznat (Teda aspoň já tato slova vyslovuji odlišně, nevím, jak je to u ostatních.). Samozřejmě, vývoj probíhá neustále, ale myslím si, že co je extrém, to je extrém (třeba taková neznalost pravopisu, která znemožní porozumění).
_________________
Kolik je na světě lidí, tolik existuje názorů na stejnou věc.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 25, 2010 7:37 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Vím, co to je metateze, etymologické slovníky jsou toho plné, byl to jev vždy častý. Jen ale nevím, zda se na to lze vymlouvat v dnešní době. Přece jen, úroveň vzdělanosti od minulých dob výrazně vzrostla.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po leden 25, 2010 6:53 pm
Autor Zpráva
Destiny
uživatel


Založen: 3.8.2009
Příspěvky: 96

Předmět: Ad potencionální a pernamentka Citovat

solok napsal:

Destiny napsal:
spousta potencionálních partnerů

Ti partneři jsou zcela dozajista a bez jakékoli pochyby potenciální. Slovo "potencionální" nedává žádný smysl a není mu nic přiřazeno (muselo by být odvozeno od slova "potencionál", což je pochopitelně blbost). Někdo, kdo pořádně neumí mluvit a cizí slova se mu pletou, slovo "potenciální" zkomolil a davy to po něm opakují. Stejně tak se šíří hloupý tvar "pernamentka", ačkoli před propuknutím pandemie nevzdělaných lidí neschopných mluvit to vždy byla "permanentka" (poněvadž co je stálé, je odjakživa "permanentní" - to by měl vědět přinejmenším každý, kdo ve škole dával pozor, když se ve fyzice probíral magnetismus).
Mávat nad tím rukou je jako chlubit se, že se přizpůsobuju klesající úrovni svého okolí.


Tak to se omlouvám, během psaní příspěvku jsem přemýšlel, jestli mám napsat potenciální nebo potencionální. Chybka se vloudila. Měl jsem se podívat do slovníku cizích slov. Opravím to. I mistr tesař se někdy utne a neříkej, že ty ses nikdy neutnul, soloku. Cool

A ke slovu pernamentka, to je klasický případ metateze (přesmyku) v jazyku, pokud ti to něco říká. Přesmyk dvou písmen je často z důvodu ulehčení výslovnosti, lidé si pak ale myslí, že je tento tvar správný a začnou jej uvádět i v psané formě. Jako příklad přesmyku mohou sloužit i další slova: verlyba, cerel, levorver a další.

Metateze není nutně negativní jev, je způsobená vývojem jazyka, díky ní se kupříkladu vysvětlí některé rozdíly mezi jazyky, např. česky mlha a slovensky hmľa.
_________________
Kolik je na světě lidí, tolik existuje názorů na stejnou věc.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt červenec 02, 2009 3:16 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Že by nastala ta slavná chvíle a už si mne konečně pochopil, což se ti léta nedaří?

Think

Né, eště to chce zapracovat. Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt červenec 02, 2009 1:18 am
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

to už ti asi fakt nic jinýho nezbude :s)
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st červenec 01, 2009 11:41 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Gramatika jako zástupný problém - i na Slovensku:) Citovat

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/172564-za-nedodrzovani-spisovne-slovenstiny-bude-pokuta-az-5000-eur.html

Samozřejmě, že je to primárně proti maďarům, a samozřejmě, že se zákon nebude tvrdě prosazovat. Jde akorát o to, na ně trošku zadupat Laughing

citace:
Cílem novely je, aby se občané Slovenské republiky dostali k informacím ve veřejné sféře ve státním jazyce.


No nevim, ale jestli tam jsou doteď nějaký pouzemaďarský úřady, tak to je teda dost divný... Shocked

citace:
Podstatné je, aby Slováci nebyli diskriminováni,


Aha. Laughing

Mimochodem zajímavá je diskuse, kde si přestárlí pánové stěžují na anglikanismy a cizí slova Laughing Ono když su blbé, tak si asi budu muset zvyknout na to, že sem tam něčemu nerozumim Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne červen 28, 2009 3:21 pm
Autor Zpráva
Reach
uživatel


Založen: 3.8.2008
Příspěvky: 75
Bydliště: okres České Budějovice

Předmět: Citovat

Už se poprali? Very Happy
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so červen 27, 2009 3:55 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

bright napsal:
Kdo komu? Think

Hlásíš se dobrovolně?
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 10:12 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Kdo komu? Think
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 9:01 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Přestaňte se hádat a vyřešte to jako chlapi: dejte si do držky. Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 4:16 pm
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Citovat

Sienxi, prosím Tě, nepokračuj dál v tomto konfrontačním duchu, díky Very Happy
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 1:19 pm
Autor Zpráva
SIEENX
uživatel++


Založen: 27.5.2009
Příspěvky: 288
Bydliště: Havířov

Předmět: Re: Resumé Citovat

Vodafone napsal:
....Když si však ještě někdo na závěr svého dlouhého příspěvku postěžuje: „Fuj, to je ale dlouhý, to se mi nechce číst,“ je to pro mě stejné, jako kdyby napsal: „Já jsem king, já jsem tady vyblil půl stránky textu. Tak se to jen hezky snažte to přečíst, lůzo!“



To co tam popisuješ milý Vodafonku tak to jsem napsal právě proto aby se vyhlo téhle diskuzi,né proto aby to byl VRCHOL BEZOHLEDNOSTI !!!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 12:50 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Podle užití "upe", bych to tipoval na 3-15 Laughing

Osvěžujícím prvkem je (ye), že dotyčná osoba si vzpoměla na dokonalou záměnu j/y až po několika "větách" Laughing Ikdyž důvod pro civilní psaní "frajere" s "j" je pravděpodobně ten, že "frayere" by zněĺo příliš cool, což nebyl zamýšlený efekt; použití "jejich" místo "yeyich" a "newymylaj" místo "newymylay" se zdá neomluvitelné. Laughing

Kdyby to nebylo myšleno "upe" vážně, bylo by to docela vtipné.
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá červen 26, 2009 11:18 am
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

Náhodou jsem zabrousil na diskuzní fórum stanice Prima COOL a musím říct, že tady je to ještě zlaté:
citace:
tak si zapni novu frajere... a koukey naty jejich komerczni sraczky a reklamy na palmex... na prima cool seda koukat igdyz ye reklama... paacz newymylaj hlawu takoweyma hownama yako yinde.... a na relax ye to neywic wpoho program... Smile)))))))) telewizi nesleduyu.... ale prima cool yooo Smile)))))) pacz tehle program may na swedomi typci ktery wedi..... Smile))) ne dilinaci ktery chodey do sedmy tridy!!!!! :DDD takk klidek........ Smile)))))))))).... a pro waaas lidiczky z coolu.... Smile))) ste upe neywiiic a hlawne se nigdy nemnente.... o hudbe radshi ani mluwit nebudu... pacz taye upe dokonala... Smile)))) a hodne to owas wypowida :DDDD.... noniiic..... mneyte se smneyte se... PEACE
To je snad ještě horší, než z vypatlátoru. Doufám, že takhle daleko se místní vyznavači volného psaní nedostanou (i když někteří se k tomu limitně blíží XD)
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 11:28 pm
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

jen na svoji obranu "bojovat s blby a nevychovanci" bylo obecné heslo určené s jistým patosem a přehnáním pro podporu Vodafonových životních hodnot a skutečně neoznačuje nikoho za blba ani za nevychovance - vážně Wink jen jsem chtěl říct, že současný stav je zaviněn právě neschopností slušných lidí obhájit hodnoty před nahodilou destrukcí

buran není zas tak silné slovo, aby ho člověk s trochou nadhledu neunesl a SIEENX by jistě sám nepopřel, že z půlky jen tak provokuje

Martina jsem nikdy nechápal a je dost možné, že nikdy nepochopím, jeho způsob přepisu toho, co kdo řekl, by udělal hajzla i z němého Very Happy

bořit cokoli je strašně snadné, není k tomu potřeba vědět a umět nic a já takovému přístupu ke svobodě nebudu tleskat jen abych byl populární (jednoho Paroubka už máme) - práva jsou jen druhou stranou mince povinností - a to je, ano, děsná nuda
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 7:17 pm
Autor Zpráva
solok
guru++


Založen: 22.9.2008
Příspěvky: 934

Předmět: Citovat

Martin napsal:
"aby jsme" - asi málokdo narušuje osobní rozhovor kvůli takové trivialitě; částečně možná proto, že na internetu je hrdina každý.

To se nedá jen tak jednoduše směšovat. Napsaná chyba bije do očí už pořád (dokud je daná tiskovina čtena), zatímco vyslovená chyba je okamžitě překryta přílivem dalších slov a za chvíli díky tomu zapomenuta.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 3:51 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

No svým způsobem máš pravdu. Pochopitelně záleží na tom, jaké konkrétně prostředí má diskusní forum emulovat, dejme tomu.

Já mám za to, že neformální rozhovor. Na mě/mně se pravda v rozhovoru nepřijde, takže za příklad bude stačit "aby jsme" - asi málokdo narušuje osobní rozhovor kvůli takové trivialitě; částečně možná proto, že na internetu je hrdina každý.

Pokud někdo stojí o vyšší standard, na čemž není nic špatného, měl by možná začít u sebe - zdržet se nadávek (blb, debil, buran, nevychovanec, neumětel, co to vydává za světonázor (?) atd...), výhrůžek (ať už odchodem, nebo násilím) a řevu (např. BEZOHLEDNOST).

Jistě semnou někdo bude souhlasit, že komunikace "face to face" na takové "úrovni" by byla rychle ukončena způsobem odvislým od prostředí.

EDIT: Zapoměl jsem na poskribce ve stylu "přidávání na seznam nepřátel". Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 3:02 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Ze začátku jsem měl trochu dojem, že tady Vodafone trochu přehání a dělá z komára velblouda. Ovšem když jsem se nad tím zamyslel, zkusil jsem si představit, že toto diskusní fórum vlastně písemnou formou supluje skutečnou diskusi verbální a případ, jak by to vypadalo, kdybychom diskutovali takovýmto způsobem někde v kroužku slovně. Lidi by se překřikovali, drmolili, plácali zmateně páté přes deváté, věty by neměly celkem hlavu a patu, vyslovovali by tak neartikulovaně a "polykali" některé části slov, že by bylo rozumět jen některým slovům...a pořád bychom se museli ptát, co chtěl dotyčný říci, že jsme nějak nerozuměli. Jistě, něco jiného je nevázaná zábava v hospodě po vypití 10ti piv, kdy se všichni překřikují, halasí a celkem ani nejde o význam toho, co kdo komu sděluje, hlavně že je zábava. Ovšem písemnou obdobou tohoto je spíše ten tzv. "chat". Toto, co zde máme, tedy diskuzní fórum, by mělo být obdobou opravdové diskuse a ne "divoké halekačky". Takže asi tak...
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 12:40 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Resumé Citovat

Bohužel, nerozumím slovu metakomunikace, slovník cizích slov tvrdí něco o nadkomunikaci, čemuž taky nerozumím.

Nicméně děkuji za poučení, že moje snaha je marná. Příště budu další do očí bijící případy bezohlednosti prostě v tichosti ignorovat, včetně jejich autorů. Díky tomu zde bude klid.

A v čem že vidím tu bezohlednost? Ještě se to pokusím popsat jinými slovy. Principem diskuzního fóra je, že někdo tam píše a hromada dalších to pak čte. Žádný jiný účel tu není a nic jiného se s napsaným textem nedá dělat, než ho číst. To, že lidé odmítají brát ohledy na skupinu čtenářů a vystaví na web něco napsané tak, jak jim upadly prsty na klávesnici, je bohužel fakt, se kterým se nedá bojovat, pouze ho v tichosti trpět. Když si však ještě někdo na závěr svého dlouhého příspěvku postěžuje: „Fuj, to je ale dlouhý, to se mi nechce číst,“ je to pro mě stejné, jako kdyby napsal: „Já jsem king, já jsem tady vyblil půl stránky textu. Tak se to jen hezky snažte to přečíst, lůzo!“

Působí to asi na různé lidi různě, na mě to působí jako naprostý vrchol opovrhování okolím. Je docela možné, že je problém ve mně. Budu ho řešit, tak, že se začnu soustředit na jiné stránky života.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 10:02 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Metakomunikace Citovat

Šmarjá, lidi, neprožívejte to tolik Smile
Jsou to maličkosti a záleží jen na úhlu pohledu. Jedna moje oblíbená kniha má motto: Nenechte si otravovat život maličkostmi. Jsou to jenom maličkosti.
jojx napsal:
Chování haštěřivých důchodkyň má s pouštěním mobilů nahlas v autobuse jeden společný jmenovatel, a tím je prostý nezájem o druhé lidi.

Nemusí to tak být. Podle mě je to často naopak skrytá komunikační hra, kterou musejí hrát obě strany. Nejistí jsou jak puboši, tak ti důchodci a nejistotu si ventilují. Já to prostě čtu jako zástupné problémy a komunikační hru.
jojx napsal:
Možná, že je ale výsadou teenagerů říkat mezi řádky a za každým druhým slovem "seru na tebe Vodafone".

Nerozumím tomu, proč by tomu tak mělo být. Tlupa pubošů si sotva všimne, že s nimi jede nějaká Waky, nějaký jojx nebo nějaký Vodafon. A pokud si to někdo z nich vezme jako útok na sebe osobně, je to asi spíše nějaká vlastní nejistota nebo podrážděnost než odraz reality.
Gramatický spor mi přijde taky nějak zástupný. Nebudu si tady hrát na amatérskou dr. Freudovou po korespondenčním kurzu psychoanalýzy a rozebírat, co by za tím mohlo být, protože takové pokusy jsou vesměs poněkud mimo.
Mám dojem, že stojím vně tohoto sporu (i když se můžu mýlit, třeba jsem taky nějak zaujatá), a z této pozice se mi nezdá, že by Sieenx udělal něco strašného, buranského, bezohledného, do nebe volajícího. Pokud to tak Vodafonovi a jojxovi připadá, mně tam zase pořád naskakuje ta metakomunikace, že se ve skutečnosti mluví o nějakých skrytých motivech, které si třeba nikdo neuvědomuje. Já samozřejmě netuším, co by to mohlo být, ale nemůže se něco takového najít?
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 1:36 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Vodafone napsal:
Martin:V tvém pojetí mi tak trochu uniká smysl jakéhokoli fóra, protože není-li účelem psaného textu to, aby byl čten, pak marně hledám nějaký další účel. Třeba, až SIEENX zmigruje na Linux, objeví kouzlo souboru /dev/null a bude ho používat pro ukládání takových příspěvků, které nejsou určeny ke čtení.


Já jsem nepsal, že nejsou určeny ke čtení. Možná by chtělo věnovat více pozornosti obsahu, než formě.

Reagoval jsem na tvůj psaný předpoklad, že si to snad číst musíme, či máme, nebo že je to po nás chtěno.

Vodafone napsal:
Tobě se to po sobě nechce číst a my to po tobě číst máme?


Trvám si na tom, že do čtení nás nikdo nenutí, že číst to toliko můžeme. Nechápu jak si přišel na to nahoře, neřku-li, že mám nějaké pojetí fora.
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 1:12 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Vodfone: no, asi by nebylo na škodu mít trochu nadhled. Sieenx si sice mohl svůj příspěvek před odesláním přečíst, ale i když to neudělal, tak tam žádné zásadní chyby nemá - a je otázka, jestli by ty chyby verifikací našel, pokud ne, tak je úplně zbytečné aby to po sobě četl znova.

Vcelku jsem souhlasil, když se umravňoval Hippie, ale Sieenx je disciplinovaný uživatelo, a že vynechává čárky ... není sám - tady dost lidí čárky vynechává, dělá mezeru před čárkou, nebo nedělá mezeru za čárkou ..., mně ta bezčárková gramatioka ani nevadí.

Jo a taky by asi stačilo poslat Sieenxovi PM, než ho tady veřejně proprat. A vůbec se mi nelíbí, že jsi mu napsal tohle: "To se příště radši ani neobtěžuj sem něco psát!"

jojx: no tak ten "buran a blb" se mi zdá fest přehnanej. Btw: znám burana, kterej umí perfektně gramatiku, včetně čárek, a stejně zůstane buran. A znám pár skvělejch lidí, kteří píšou IRCácky, bo jako íťáci jsou tak zvyklí.

Ono by to možná chtělo trochu víc tolerance - když každýho novýho cipa hned sprdnem, tak tu nakonec nikdo nezůstane. Nebo tu vznikne podvědomá cenzura na košer příspěvky - no vlastně v mém případě už vznikla - se třeba nebavím o tom, jak by měl vypadat hezkej kluk, bo je mi jasný, že když napíšu, že se mi líbí třeba Roman Gavryshchyuk, tak budu obratem "buran a blb".

IMHO: Dokud nejde o život, tak jde o hovno.


Naposledy upravil Honza dne st červen 24, 2009 1:37 am, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 12:53 am
Autor Zpráva
SIEENX
uživatel++


Založen: 27.5.2009
Příspěvky: 288
Bydliště: Havířov

Předmět: Citovat

Do Linuxu nakonec nejdu kvůli tomu GTA takže to kouzlo neobjevím.


EDIT: 111 příspěvek


Naposledy upravil SIEENX dne st červen 24, 2009 1:40 am, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st červen 24, 2009 12:47 am
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

jojx má u mě opět pochvalu za poslední posty. Applause Vždycky máš tendenci uhodit hřebíček na hlavičku a podívat se na věc z úhlu pohledu, který je sice zcela jiný, ale zároveň jsem ho schopen přijmout za vlastní.

Odcházení v plánu nemám, nicméně pokud bych si měl opět vypomoci citací z Vratných Lahví: „Já už tady nejsem rád.“

Zatím to budu řešit prostou ignorací, uvidíme…


Martin:V tvém pojetí mi tak trochu uniká smysl jakéhokoli fóra, protože není-li účelem psaného textu to, aby byl čten, pak marně hledám nějaký další účel. Třeba, až SIEENX zmigruje na Linux, objeví kouzlo souboru /dev/null a bude ho používat pro ukládání takových příspěvků, které nejsou určeny ke čtení.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 2 z 3
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist