Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita TV, film, divadlo Gay tematika v TV
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Gay tematika v českých TV. Je jí málo nebo dost?
Je jí hodně.
1%
 1%  [ 1 ]
Je jí tak akorát.
10%
 10%  [ 8 ]
Je jí málo, mělo by jí být více.
88%
 88%  [ 67 ]
Celkem hlasů : 76
      Na začátek stránky  

út duben 17, 2018 8:25 pm
Autor Zpráva
Edie70
uživatel


Založen: 3.9.2017
Příspěvky: 6

Předmět: Citovat

Dík za tu recenzi, Václave. Smile Musím říct, že s tím souhlasím. Ten film mě dost zklamal, myslím, že by tuto látku mnohem lépe uchopil nějaký režisér / scenárista, který je sám gay a má již hodně životních zkušeností a v této oblasti takzvaně svoje odžito. Paní Slobodanka Radun má dost zvláštní, přímo karikaturní představy o homosexualitě a bohužel nám tím filmem spíš uškodila, žádnou službu nám tím rozhodně neudělala. Confused

Vím, že Jana Plodková s Milenou Steinmasslovou, které v tom hrály, se k tomu filmu staví spíš kriticky a nenadšeně. Hlavně Milenu trochu to ubohé klišé pobouřilo, protože doufala v jiný výsledek. Wink Vím, že scéna, kde se její postava despotické matky doslova porve s homosexuálním kadeřníkem Tonym (těsně před tou rvačkou ho ještě dost homofobně pourážela) pro ní byla dost problematická.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út duben 17, 2018 3:01 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: MY 2 Citovat

Klíčem k filmu je osobnost spoluautorky scénáře, literární vědkyně, germanistky, překladatelky a spisovatelky Radky Denemarkové. Její literární práce jsou intelektuální konstrukty; jak i tento film dokládá, mnohdy působí tézovitě a agitačně, logika a působivost dramatické linie jsou potlačeny jako méně podstatné. Denemarková se považuje za bojovnici za nápravu postavení znevýhodněných společenských skupin, v rámci toho také za feministku: nepochybně jí opravdu je. Připomeňme si i, že je autorkou rozsáhlé monografie o Petru Léblovi.

Jako gayové se pochopitelně zaměřujeme na postavu gaye Tonyho, pro tvůrkyně je ovšem hlavní postavou Ema, žena trpitelka, která se cítí být necitlivým panovačným okolím donucena k pokusu najít útočiště v netradičním vztahu. Gay je namodelován jako chápavý, citlivý, povolný, sice v zásadě muž, ale s potlačenými znaky mužské dominance, tedy ve feministickém vidění světa model muže žádoucí, pro budoucnost lidstva nezbytný, mají-li se role mužů a žen opravdu vyrovnat. Ovšem i takovýto málo mužný muž nemá na světě jakékoli jiné poslání, než plnit přání žen a činit je šťastnými. V tom - a jenom v tom - má spočívat i jeho vlastní štěstí; na nic jiného nemá nárok, protože k čemukoli jinému je zbytečný. Dle Denemarkové je síla ženství schopná dokonce i gaye dovést k tomu, aby svou homosexualitu i ostatní zájmy odsunul stranou a prosil i žebronil o udržení neperspektivního vztahu, a jen díky zdravým ženským instinktům a moudrosti Emy vztah končí. Protože je přeci jen trochu muž, nezaslouží si Tony, aby se autorky zbývaly otázkou, jak si poradí se zmatkem, který mu Ema vnesla do života. Jistě právem je to Ema, kdo sklízí benefity této životní epizody: prohlédla. Ovšem jen trošičku. Ještě stále to není ona, kdo odpovídá za svůj osud i za to, že kdysi z pohodlnosti a lenivosti přijala řešení připravené jinými. To "oni jí zatajili, že může být samostatná"...

Denemarková v dialozích s rodiči Emy zesměšňuje klišé, jimiž většinová společnost gaye častuje. Mysleli bychom, že vhled do postavení společenských menšin by ji mohl dovést také k zasvěcenému a taktnímu zobrazení gayů, jenže její postavy Tonyho a ostatních gayů jsou plně v souladu s tradičními představami heterosexuálů o homosexuálech jako figurách v nejlepším případě komických, jsou to především klišé o gayích, co vytváří zábavnou obálku, díky níž se lze na film dívat. A ve vlastních klišé feministických pak Denemarková nejen tone, ale, jak film MY 2 ukazuje, nejspíš se v nich už i utopila.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út říjen 17, 2017 11:43 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Re: Život s cejchem Citovat

Václav napsal:
Jak se před listopadovou revolucí v roce 1989 žilo lidem s odlišnou sexuální orientací?
.

1. musím uznat, že buzincová móda byla fakt úžasná! Smile

2. prej "Sám jsem požádal o vstup do strany. A naivně jsem se domníval, že když vstoupím do strany, tak budu mít možnost to nějak ovlivnit." No tak to je fakt jedna z nejlepších hlášek, co jsem kdy slyšel. Tvl. Františku, kdy platilo, že vstupem do (jakékoli) strany se dá něco změnit? No teda - svatá ty boží prostoto!

Ale jinak teda nechápu:

Proč je tam ukázka z jakýhosi low end péčka? To natočil státní film za socíku?

Proč je ten týpek, co fňuká na začátku pořadu, při rozhovoru ve slipech? To byla nějaká spešl móda?

Jak mohly ty lesby vesele hafo let randit přes hranice, když prý "nikdo nikam nesměl"?
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne září 10, 2017 7:42 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Život s cejchem Citovat

Jak se před listopadovou revolucí v roce 1989 žilo lidem s odlišnou sexuální orientací?: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11454740577-pribehy-20-stoleti/.
Premiéra:
ČT2 neděle 10. 9. 18:05
Opakování:
ČT2 pondělí 11. 9. 19:15
ČT2 středa 13. 9. 18:00
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt duben 16, 2015 12:08 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Ty má zlatá veřejnoprávní, já tě žeru Citovat

Pořad hodný pozoru - Moje soukromá válka - Táta je gay. Nemusíte s lecčím - a třeba vůbec s ničím - souhlasit, je to ale aspoň o něčem. Kdy se vysílalo? Samý "prajmtajm":
ČT2 – úterý 14. 4. – 21:40.,
ČT2 – středa 15. 4. po půlnoci – 01:05.,
ČT2 – čtvrtek 16. 4. – 11:25.
Opravdu je asi lepší, když společenské problémy vyřvává do světa kotelnice Jílková, a vůbec nejlepší je, když se vůbec vymažou, občané jsou jich ušetřeni, a jejich obzory vyplní nesmrtelný šarm Jiřky Bohdalové nebo třpytivé estrády Vládíka Hrona.
Ty má zlatá veřejnoprávní, jak ty mne pečlivě chráníš před zbytečnými starostmi...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne srpen 26, 2012 11:09 pm
Autor Zpráva
ttomp
guru


Založen: 7.5.2008
Příspěvky: 566
Bydliště: Brno

Předmět: Boromir, Stark & transvestita Citovat



Accused: Tracie's Story
Simon (Sean Bean) is a bored English teacher who teaches uninterested teenage students by day, and becomes Tracie, a transvestite, by night. One particular night he meets Tony...

„Yeah, see I come from the real world, you see, you little prick. And in the real world, there's no trannies, just pervs. There's no...there's no gays, just queers!“

Trailer

Trailer na celou sérii Accused (lepší kvalita)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 28, 2012 4:58 pm
Autor Zpráva
charles
uživatel+++


Založen: 25.4.2011
Příspěvky: 475

Předmět: Citovat

bright napsal:
V neděli 29.1.2012 od 21.55 h. vysílají na ČT 2 film Milk (2008) o prvním otevřeně gay politikovi s Seanem Pennem a Jamesem Franco.


James Franco je to jediné, co mě na filmu výrazněji zaujalo. Very Happy No, abych byl upřímnej, tak Penn je v té roli moc dobrej, otatně jako vždycky. Ale jinak je to celý tak nějak hollywoodský, paradoxně...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 28, 2012 4:00 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

V neděli 29.1.2012 od 21.55 h. vysílají na ČT 2 film Milk (2008) o prvním otevřeně gay politikovi s Seanem Pennem a Jamesem Franco.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so říjen 22, 2011 7:39 pm
Autor Zpráva
zdenda
guru+++


Založen: 9.11.2005
Příspěvky: 1237
Bydliště: Jihlava

Předmět: 90210 Citovat

Technická, ve "slavném" seriálu našeho mládí Laughing Beverly Hills se taky mihl gay, nevíte, jestli to bylo s té starší,. něbo novější řadě?
viz zde
http://www.youtube.com/watch?v=A_RyELQqYH0
_________________
To máš z toho, s kým se to taháš. S nějakým anarchistickým bohémem, rudým, bolševickým nokem.
Jsem zženštilý materialista, ach božínku, jsem tak sama a bez materiálu
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 30, 2011 8:37 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Je zajímavé, že kšeftaření panu Feničovi nevadilo, když pořady "typu 13. komnata a únavné magazíny suplující témata..." šly přes jeho společnost. Smile
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 30, 2011 5:57 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

Co myslíte, zrušil by Fero Fenič Qčko?

Fero Fenič napsal:
A.cz: Který pořad Vám naopak nesedí a nepatří na veřejnoprávní obrazovku?

Nepatří sem kostlivci z normalizačních let typu „zábavného" pořadu Noc plná šlágrů otřesného obsahem i formou. Nepatří sem ani bulvární publicistika typu Třinácté komnaty - nebo některé únavné magazíny několikanásobně suplující jedno téma nebo oslovující jednu cílovou skupinu. Za nimi se pod rouškou veřejné služby ukrývá jen výrobní kšeftaření pro menšiny, které je stejně nesledují.


http://aktualne.centrum.cz/kultura/televize/clanek.phtml?id=712320

To jsou paradoxy! Smile
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

ne srpen 21, 2011 4:37 pm
Autor Zpráva
xts
uživatel++


Založen: 23.3.2011
Příspěvky: 327

Předmět: Citovat

<3 <3 <3

Doufám, že bez dabingu, ten je na zabití.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne srpen 21, 2011 2:30 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

V úterý 23.8.2011 od 0.05 h. (tedy vlastně už ve středu) na ČT 2 vysílají Sommersturm (Letní bouři). Idea
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne leden 23, 2011 11:58 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Sláma a popel Citovat

Nick Guest napsal:
Mimochodem, pokud někdo viděl mnou nedávno odkazovanou Senność celou,


Díky za tip, některé momenty tam jsou opravdu silné.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 22, 2011 7:45 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Sláma a popel Citovat

Nick Guest napsal:
Obamově Americe taky nelze porozumět optikou Chaloupky strýčka Toma, i když jde jistě o ušlechtilou knihu.


Jasně, v dílku stvořeném k popisu současného stavu rasové otázky v USA a jejího vyústění v obamovskou Ameriku by optika takové knihy byla zavádějící.

Co když jsou ovšem B. S. šumafuk problémy gayů, ale potřeboval obecně a snadno srozumitelný příklad člověka, který životem ve lži (obecné lži) škodí sobě i svému okolí? Udělal chybu, když proto sáhl po takovém "zastaralém", "zaostalém", "prošlém" gayi? Oni mezi námi takoví nejsou? Nebo na to neměl právo, a budeme prosazovat, aby nejvyšší gayský úřad známkoval umělecká díla podle toho, jak jsou zobrazení gayové up-to-date (např. vzhledem k referenčnímu modelu stvořenému redakcí Queer magazinu, který bude zajisté realitě nejblíž)?

Nick Guest napsal:
Ale nejsme bulvár, že.


To dá rozum... Very Happy


Nick Guest napsal:
Gayům ten film žádné řešení nenabízí:
Nabízí: cosi jako generální CO. Ale to je nepodstatné, nebudeme snad všechno hodnotit jen podle toho, zda je to prospěšné gayům jako gayům? Snad přínos pro gaye jako lidi taky není tak úplně k zahození?

To jsem to dopracoval: právě já obhajuju Slámu - ani ve snu by mne nenapadlo, že mne něco takového potká...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 22, 2011 6:42 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Re: Sláma a popel Citovat

Bright má pravdu s těmi černochy a Zrozením národa. Obamově Americe taky nelze porozumět optikou Chaloupky strýčka Toma, i když jde jistě o ušlechtilou knihu.

Současně si nejsem tak docela jistý, zda B. S. opravdu "nevěděl, o čem točí," a vybral si jen nahodile jakýsi chytlavý motiv, aby mohl vytvořit svůj eticko-filozofický traktát. Ale nejsme bulvár, že.

Gayům ten film žádné řešení nenabízí: tedy pokud za řešení nebereme myšlenku, že se sice máme přijmout, jací jsme, ale pak máme zmizet někam na venkov a tam v celibátu dožít život plný boje s pokušením, jako pan učitel na statku a v chaloupce.

....

Jinak Senność znám jen z youtube, že koluje anglicky na DVD, vím jen z doslechu.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 22, 2011 5:17 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Václav: Vím, jak jsi to myslel, nicméně mi připadne, že jako např. černochy je vhodné bez ohledu na nějaké studie tvůrců mezi afrokomunitou zobrazovat aktuálněji než tomu bylo ve Zrození národa, tak i o gay komunitě je vhodné si nějaké informace aktualizovat, než se vážený pan scénárista pustí do psaní. Pokud tak neučiní, může očekávat kritiku.

Fake: Sestupná tendence americké verze QAF je dána tím, že první sérii zcela okopírovali z původní britské QAF, ve druhé z ní vycházeli a další tři série už vařili z podstaty. Pokud jsi britskou QAF ještě neviděl, tak vřele doporučuju. Je daleko realističtější a vtipnější než její kopie.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so leden 22, 2011 12:31 pm
Autor Zpráva
Fake
uživatel


Založen: 18.4.2010
Příspěvky: 80
Bydliště: BB

Předmět: Citovat

Co víc, americký QaF má serií dokonce pět...každá horší než tá předešlá, ale koukat se na to dá (minimálně díky hercům) Wink
_________________
"Nevědomost je nevědomost. Nevyplývá z ní žádné právo něčemu věřit."
(Sigmund Freud)

"Get busy living, or get busy dying."
(Stephen King)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so leden 22, 2011 6:40 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Sláma a popel Citovat

Nick Guest napsal:
... debata, ve které o něco jde.


Díky, ale ono vlastně o nic nejde, protože filmaři si stejně budou točit filmy tak, jak jim vyhovuje, a diváci je budou vnímat zase tak, jak jim je dáno.

Přesto jsem za tu debatu vděčný, protože mi připomenula, že jsem si chtěl koupit CD se zajímavou Godárovou muzikou, která je v Učiteli cca třikrát citována, a ejhle - právě včas, v Bontonlandu měli poslední dva kusy. Pokud se váženým čtenářům ta muzika taky líbila, pospěšte, mizí i z nabídek e-shopů.

Nick Guest napsal:
Že obraz gay komunity je zastaralý a že se film vlastně blíží pozicím hnutí Exodus (ex-gay ideologie),


A to opravdu vadí? Ani Sláma netočil "film o zamilovaných učitelích", a viditelně nebylo jeho cílem zobrazovat gay komunitu. Odhaduji, že volil tyto silněji působící kulisy hlavně proto, aby rychleji pronikl k "méně vnímavým" divákům, a namaloval si je tak, jak potřeboval; soudě podle reakcí odborné i laické kritiky mu to vyšlo.

Jaký obraz gayů je vlastně ten pravý, ten nejaktuálnější, ten "dokonale ideologicky čistý"? Odpovídá tento obraz realitě existující všude? A hlásí se k němu všichni gayové?

Požadovat po tvůrčích lidech, aby na prvním místě pilně studovali, zda nás zobrazují v souladu s posledním stavem našich představ o nás samých, s posledním stavem našich přání, jak nás má vnímat společnost, nebo zda se snad neocitají na pozicích v aspiracích již překonaných našich hnutí, nejspíš nikam nepovede, leda k tomu, že se zesměšníme (a budeme odmítnuti) stejně, jako militantní feministky.

No, asi taky padám do pasti korespondenčních debat a příliš se rozepisuju o něčem, co třeba mělo být jen marginálií, nikoli "silným argumentem", nicméně se objevuje u Tebe i u Brighta.

Pro lehké a velmi nenáročné pobavení: http://www.metacafe.com/watch/3220868/der_dorflehrer/ - Liška v němčině je kouzelný, a je to vlastně drobet příspěvek k debatě o dabingu - jaksi naruby.

Nick Guest napsal:
Mimochodem, pokud někdo viděl mnou nedávno odkazovanou Senność celou, ať už polsky na YT nebo na DVD s anglickými titulky,


Chválíš tak hodně, že začínám na ten film být zvědavý. To DVD je k mání někde tady, nebo se mám poohlédnout v Polsku? Poznamenávám, že principiálně neprovozuju tzv. "stahování", pokud nejde o vysloveně nedostupný titul. Za radu předem díky.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá leden 21, 2011 10:42 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Sláma a popel Citovat

Mám z této diskuse radost: konečně věcná a slušná debata, ve které o něco jde.

V hodnocení Zkrocené hory dávám opatrně zapravu brightovi, současně je mi však blízký Václavův názor na Venkovského učitele. Já proti tomu filmu mám vážné výhrady, o kterých jsem tu před časem psal, ale nelze si od něj odmyslet Bohdana Slámu a kontext jeho filmového hledání čistoty a pokory, v němž je V. u. zatím poslední kapitolou. Že obraz gay komunity je zastaralý a že se film vlastně blíží pozicím hnutí Exodus (ex-gay ideologie), o tom není spor, stejně jako není o hluchých místech v motivech jednání hned několika postav. Ale Bydžovská tomu filmu hodně pomáhá, Liška vystupuje z šablon a la Vyhnání z ráje, a konečně Bohdan tím filmem píše jakýsi etický traktát o věcech, jimž chce zřejmě poctivě přijít na kloub.

Mimochodem, pokud někdo viděl mnou nedávno odkazovanou Senność celou, ať už polsky na YT nebo na DVD s anglickými titulky, snad potvrdí můj názor, že scéna rozsypání popela (v čase 1:20') nemusí být vždycky prázdné klišé, i když balancuje na hranici patosu. V daném případě jde o poslední akt vzpoury Rafala Wojnara proti maloměšťáckému prostředí rodiny pravicového politika, do níž se přiženil a která mu už předem předplatila místo v rodinném hrobě...
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)


Naposledy upravil Nick Guest dne so leden 22, 2011 6:49 pm, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

pá leden 21, 2011 12:31 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Brighte, bojím se, že se začínají projevovat potíže typické pro internetové debaty a začínáme každý mluvit o něčem jiném. Hodně způsobuje absence neverbální části komunikace. Návrh: pojďme od toho, třeba si to někdy dodebatujeme osobně. Zatím slibuju, že o Zkrocené hoře tu nenapíšu už ani slůvko.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 5:57 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Václav napsal:
"nechovejte se k sobě jako prasata"

Asi jsem blbej, ale já to v tom příběhu nevidím. Co mělo být "prasácké"? Že se zamiloval do svého žáka, který byl navíc pravděpodobně zletilý? Že po něm vyjel tím neškodným způsobem? Promiň, ale to je ve světle p. Kulínského a podobných slabý odvar pro příběh o vině a případném odpuštění. Už jsem tu anoncoval film Handsome Harry, který je co se týče viny a odpuštění naprosto jiná liga.

Pokud by ve Zkrocené hoře opravdu byla scéna, jak rozsypává popel, byl by to nepochybně kýč na entou. Ale v tom filmu slouží tahle okolnost jen k posunutí děje (jediný důvod, proč se Ennis vydal za Jackovými rodiči) a k vykreslení Jackova otce jako naprostého parchanta, který dobře věděl, oč jde, ale schválně popel nevydal a ještě Ennisovi řekl, že už s ním Jack ve svém životě nepočítal.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 5:23 pm
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Nazdar, Brighte,

já jsem reagoval spíš na Honzu.

bright napsal:
Dnes už není žádné hrdinství točit filmy o gayích. ... Mimochodem, jaká je myšlenka toho filmu? Buďte k teploušům tolerantní, i když vám dělaj do syna? Rolling Eyes


To je asi ten hlavní důvod neporozumění Učiteli gay komunitou - v tom filmu nejde primárně o gaye, i když tam vystupují. Myšlenka toho filmu, domívám se, je "nechovejte se k sobě jako prasata", a taky třeba otázky zneužití důvěry, odpovědnosti, viny a odpuštění, a v tomto smyslu je taky stále platná.

Omlouvám se, že jsem na Zkrocenou horu asi moc vysazený, ale když se ke snadnému dojetí diváka nasadí tak vyčpělé, tisíckrát použité triky, jako je rozsev popela milovaného nebožtíka, tak je mi nevolno. Každý je holt háklivý na něco jiného.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 4:42 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Václav: Když už jsi použil srovnání mezi těmi dvěma filmy, tak ti mohu za sebe upřímně říct, že je mi vcelku jedno, byl-li jsem režiséry, potažmo producenty "zneužit k ziskům". Ostatně v obou zmíněných případech režiséři filmy natočili s tím, že za to dostanou zaplacen honorář, a producenti je financovali s vidinou zisku. Sláma jistě netočí filmy jako své hobby ve svém volném čase. To však myslím není důležité. Coby divák dostávám nabídku shlédnout zfilmovaný příběh a naoplátku za to zaplatím. Co však vidím jako podstatný rozdíl mezi oběma filmy je to, že v jednom případě byl zfilmován mravoučný blábol adresovaný heteráckému publiku (který by měl svůj význam v 50. či 60. letech, kdy byly na Západě točeny podobné filmy o zvrhlých gayích a jejich potrestání a kdy na ně gayové chodili do kina jen proto, že se v nich zviditelňuje aspoň nějaká, byť negativní gay postava), zatímco v druhém případě byla zfilmována kvalitní literatura (kdo novelu Zkrocená hora četl, dá mi jistě za pravdu) kvalitním způsobem (kamera, hudba, herecké výkony). Jde sice o historický příběh, ale jeho myšlenka - že člověk má žít tady a teď a netrápit se tím, co tomu řekne okolí - je stále platná.

Nejvíc Slámovu filmu vyčítám to, že zobrazené vidění gay světa se minulo se světovou i českou realitou minimálně o několik desetiletí. Dnes už není žádné hrdinství točit filmy o gayích. Naopak je třeba přinášet univerzální příběhy bez ohledu na orientaci. Zápletka Venkovskovského učitele je však postavena výhradně na orientaci onoho "pohlavního zneužití". Pokud by v něm vystupovala místo Ládi Laděna, co by z toho příběhu zbylo? Absolutně nic. Laděna by nehysterčila a nikam by neprchala, řekla by učiteli, že je starej vobšourník a jestli to zopakuje, nabonzuje ho, popř. kopne mezi nohy, a film by tak byl naprosto o ničem. Mimochodem, jaká je myšlenka toho filmu? Buďte k teploušům tolerantní, i když vám dělaj do syna? Rolling Eyes
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 9:56 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Vlastně jsem nepochopil proč ten film vůbec natočili
a co nám tím filmem chtěli říct.


Jako mnoho jiných, i tenhle film je třeba vnímat (také) v souvislosti s řadou předchozích filmů téhož tvůrce. Nejde o film "bez přívlastků", nýbrž o film Bohdana Slámy. A Slámu sice jistě nemusíme akceptovat (já mám s jeho pohledem na svět spíš potíže), ale nemůžeme mu upřít snahu něco vyjádřit. Jiným režisérům taky nelze upírat snahu, třeba snahu vytřískat na něčem prachy, ale u Slámy se aspoň můžeme spolehnout, že právě toto není jeho primární cíl.

Sláma použil motiv homosexuality jako model, na němž demonstruje něco obecnějšího. "Nám" se ten film většinou nelíbí, protože Sláma (asi) není našinec a některým našim záležitostem moc nerozumí, a třeba se cítíme být i jaksi "zneužiti" k dosažení cílů jiných, než je zobrazení homosexuality. Proto ale nemusí jít o špatný film.

U Pavla Lišky nelze neuznat, že v téhle roli zcela ojediněle hraje něco trochu jiného, než Pavla Lišku dle schéma, které pro něj kdysi dávno vytvořil Saša Gedeon, a které už je notně okoukané. Ostatně, kdo ho viděl hrát "po Idiotsku" Na Zábradlí Čechova a ve Stavovském Romea, tomu opravdu nebylo veselo (nebo možná ano, ale drobet jinak, než tvůrci čekali).

Majitelé komerčně šířeného DVD Zkrocené hory najdou v bonusech rozhovory s tvůrci, kteří se dušují, že jejich cílem nebylo natočit "film o zamilovaných kovbojích", nýbrž nový model milostného příběhu. Přeložme: vůbec nám tu nešlo o gaye, ale o znovuoživení trhu s milostnými příběhy, které byly v minulosti tak dobře prodejné a vydělaly takové spousty peněz, že je investičně zajímavé zkusit ten penězovod prošťouchnout a znuděným divákům nabídnout takové příběhy v jiné podobě. Jako gay se tímto filmem cítím být zneužit k daleko méně počestným účelům, než Venkovským učitelem.

Čímž ani náhodou nechci říci, že komerční účely jsou samy o sobě nepočestné: mám především na mysli, že s konzumentem se má hrát fér. Myslím, že Sláma to dělá, a to i ve Venkovském učiteli, aspoň to mu přiznejme.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 12:24 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Bright: taky by se dalo říct, že je stupidnější než právo samo. Smile

Nesnáším Bydžovskou - "mis trudomyslnosti", nemám rád Lišku, vypadá jak slizkej pohlavní loudil a Ládík byl taky na zabití. K tomu nelogičnosti a školní chyby filmařů - ale to se tu už kdysi řešilo.

Vlastně jsem nepochopil proč ten film vůbec natočili
a co nám tím filmem chtěli říct.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 12:13 am
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Ten film je v mnoha ohledech stupidní právu navzdory.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

čt leden 20, 2011 12:05 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Martin napsal:
No já si přesně nepamatuju kolik tomu ládíkovi bylo... pak už by se to klasifikovat dalo, ale právníků je tu dost Very Happy


KVALIFIKOVAT ! kurňa - klasifikuje se ve škole!

V té době by se věc posuzovala nejspíš podle zákona 140/1961 Sb.

V tomto případě není věková hranice stanovena na 15 let, ale s přihlédnutím k zvláštnímu postavení odoby pachatele až na 18 let, protože Ládík byl učiteli (byť mimo dobu prznícího pokusu) svěřen do péče. Tedy by se neužilo obecných ustanovení dke § 242 tr. z., ale až § 243 tr. z.

Kdo zneužívaje závislosti osoby mladší než osmnáct let nebo osoby svěřené jeho dozoru, přiměje ji k mimomanželské souloži, nebo kdo takové osoby, zneužívaje její závislosti, jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

v přímém souběhu s § 241 tr. z.

Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

Dnešní demokratické právo to už vidí poslední dva roky jinak, takže Ládíka staršího 15ti let je možno prznit dle libosti, vyjma případu, kdy by pan učitel Ládíka opil v úmyslu jej bezbranného opilého přefiknout. Tam by přícházel v úvahu přečin sexuální nátlak dle § 186 tr. z.

Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování nebo jinému srovnatelnému chování, nebo kdo k takovému chování přiměje jiného zneužívaje jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo zákazem činnosti.

nebo přečin znásilnění dle § 185 tr. z.

Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo
kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) souloží nebo jiným pohlavním stykem provedeným způsobem srovnatelným se souloží, ...


podle toho, jakým způsobem by se prznilo


Václav napsal:
Martin napsal:
A né? Shocked


Jako větší odvaz bych viděl, kdyby Ládík zprznil pana učitele. Taky by na to asi chodilo víc lidí.


Přízemní ... učitel s Ládíkem by mohli přefiknout bejka na pastvě,
když akce, tak ať to stojí za to.


Naposledy upravil Honza dne čt leden 20, 2011 12:30 am, celkově upraveno 2 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st leden 19, 2011 9:48 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Václav napsal:
Martin napsal:
A né? Shocked


Jako větší odvaz bych viděl, kdyby Ládík zprznil pana učitele. Taky by na to asi chodilo víc lidí.


Laughing Tak to jistě Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st leden 19, 2011 9:47 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

No já si přesně nepamatuju kolik tomu ládíkovi bylo... pak už by se to klasifikovat dalo, ale právníků je tu dost Very Happy
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 1 z 9
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist