Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Komunita mix politika
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 56, 57, 58  Další

po duben 12, 2010 8:43 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Koukám na všechny možné a nemožné (těch je víc) politické strany a furt nemůžu najít žádnou, která by se mi aspoň trochu líbila.

Si myslím, že by bylo lepší volby zrušit a za ušetřené peníze koupit našim politikům něco užitečného. Třeba takové TU-154 by se určitě hodilo.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt duben 08, 2010 2:34 pm
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Alternativní strana Citovat

NG, děkuju za odpověď ... nicméně jsem se ptala na něco jiného – nikoli na to, koho volit nebudeš, ale na to, koho volit budeš. Tvé antipatie k TOP 09 jsou dost zřejmé, tudíž je mi jasné i bez dotazu, že tato strana to určitě nebude.
Nick Guest napsal:
Kdyby existovala alternativa k ČSSD bez jejího křupanství, bez vlivu betonářské loby a s rozumnější zahraniční politikou, volil bych ji. Leč - neexistuje.

No právě. Psala jsem, že jsem v podstatě levicový volič a ze všeho nejradši bych volila ČSSD, pokud by to bylo možné. Myslela jsem, že mi napíšeš, zda jsi takovou rozumnou alternativu našel (a která to je), nebo u jaké strany jsi našel takové hodnoty, že bys ji volit chtěl. Zajímá mě to zvlášť proto, že asi hledáme alternativu téže strany.
....
Uvědomuju si, že to je možná nevhodný dotaz a že mi na něj nebudeš chtít odpovědět, protože mi do toho, koho budeš volit, koneckonců nic není. Pokud to tak je, omlouvám se předem za vlezlost.
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt duben 08, 2010 2:13 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

Waky: Já už jsem tady napsal svoje mínění o TOP 09 a Trautenberkovi, který není až tak výjimečná osobnost (např. na rozdíl od svého zvěčnělého otce skoro nic nepíše), ale docela ujde, respektive na poměry v české politice je nad průměrem. Volit podle osobností a ignorovat určité hodnotové zřetele mi ovšem dávno přijde překonané. K těm mým patří solidarita se slabými, sociální stát, obrana veřejného prostoru, občanská společnost, věda, vzdělání, kultura, široce dostupné zdravotnictví, péče o krajinu, práva menšin, tolerance. Kdyby existovala alternativa k ČSSD bez jejího křupanství, bez vlivu betonářské loby a s rozumnější zahraniční politikou, volil bych ji. Leč - neexistuje.

O tom, že bych hodil svůj hlas TOPce, jsem nikdy neuvažoval ani na okamžik, od samého počátku mi tenhle mediální produkt byl protivný. V programu mají průměrná místa vedle míst vyloženě zcestných, jako je např. kapitola o vědě a výzkumu. Pánové se zřejmě domnívají, že lze nalézt společná kritéria pro posouzení kvality výsledků v případě výzkumu nanovláken a v ediční přípravě korespondence TGM. To je buď blud, anebo zlý záměr. Od politiků, kteří základní měřítko hodnocení výzkumu vidí "v návratnosti výzkumu", raději dále - prosazování podobných nesmyslů může ohrozit několik neziskových oborů, ve kterých představujeme světovou špičku - kupříkladu egyptologii. Profesionální manažeři ve vedení ústavů a škol - to zní skoro výhružně. Chápu, že někde chtějí upíchnout svoje členy/ příznivce/ sponzory, ale nechápu, proč bych jim to měl baštit.

To kromě důvodů, které jsem už pojmenoval v předchozí debatě.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt duben 08, 2010 1:17 pm
Autor Zpráva
pemel
šaman


Založen: 14.6.2007
Příspěvky: 1920
Bydliště: Praha 12 - Kamýk

Předmět: Re: TOP 09 Citovat

Waky napsal:
Protože členem TOP 09 je Pemel a toho pokládám za slušného a důvěryhodného člověka, jemuž věřím.
Díky za kompliment; vážím si toho. Budu se snažit tvou důvěru nezklamat.
_________________
Veritas vincit.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

čt duben 08, 2010 10:54 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: TOP 09 Citovat

OK, dobrá. Nikdy jsem nepopírala, že jsem politický ignorant, v podstatě pokládám politiku za machinaci ve velkém, při kterém se ti nahoře napakujou a lid obecný ostrouhá hubu, ale musí se to zastírat řečmi o blahu státu a občanů, aby to nebylo tak nápadné, a politické otázky a diskuse mě k smrti nudí a vyhýbám se jim jako čert svěcené vodě.
Mám nicméně názor, že k volbám by každý chodit měl, protože je to jediná věc, kterou může každý aktivně udělat (ano, může toho udělat asi ještě víc, třeba vstoupit do nějaké občanské iniciativy či politické strany a snažit se nevyhovující poměry zlepšit – mně se ovšem do toho nechce, ale snažím se aspoň méně nadávat, když všechny své možnosti ani nevyužívám).
Před volbami se snažím sbírat všechny možné názory a inspirace, většinou v podobě názorů lidí, jimž v tomto ohledu věřím (a beru to jako zhuštěný extrakt všech možných zpráv, debat, komentářů atd., které fakt nejsem schopna ani ochotna sledovat), a nakonec si z toho něco vyberu.
Z mého pohledu je TOP 09 vlastně jediná možná alternativa:
1. Protože nemám žádnou jinou stranu, kterou bych volit mohla (jsem v podstatě volič ČSSD, ale dokud tam bude sedět kreatura se Sexy mozkem, nepřichází pro mě tato strana naprosto v úvahu. Komunisti z mého pohledu nepřipadají v úvahu nikdy. Zelené jsem volila minule, ale pokud se z jedné strany stane větší počet menších stran, vede to jaksi ke ztrátě jejího kreditu ... navíc se mi nezdá, že by předvedli cokoli jiného než hádky v přímém přenosu, takže taky ne. Černoprdelníky rozhodně ne, důvody snad netřeba tolik rozvádět. Věci veřejné – z téhle strany nemám příliš dobrý pocit, působí na mě nějak amatérsky a zle, takže také ne. Maličké strany typu Monarchisté nebo Přátelé chrousta na Krnovsku také ne, ať jsou jakékoliv, protože nemíním nepřímo podporovat Ropušáka. Zbývá tedy ODS nebo TOP 09 ... vůči ODS mám pořád nějaké nesympatie a nemůžu se jich zbavit, ať dělám, co dělám – tudíž vylučovací metodou zbývá TOP 09).
2. Protože kníže Karel má snad tolik vlastního majetku a peněz, že nebude mít potřebu si v politice materiálně přilepšit.
3. Protože mám přeci jen pocit, že tam jsou (v kontextu politických poměrů) slušní lidé a Schwarzenberga mám ráda (už dlouho, ne na základě toho, že jsem ho potkala v hospodě Smile ) - už proto, že je to vzdělaný a inteligentní člověk, který má charisma a osobnost.
4. Protože členem TOP 09 je Pemel a toho pokládám za slušného a důvěryhodného člověka, jemuž věřím.
5. Protože se na TOP 09 shodnu se spoustou lidí ze svého okolí, kterých se "standardně" ptám na názor, většinou je budou volit taky (můj přítel, dcera, politicky vzdělaný kolega atd. atd. atd.)
....
Přítel mé dcery, který je velmi výrazně pravicově orientovaný (tak moc, že se při hovoru s ním ze mě a Katky stávají pomalu reformní komunistky Laughing ), tvrdí, že u nás vlastně žádná pravicová strana není, protože programy všech jsou vlastně doleva. Nemám srovnání s ostatními zeměmi, takže nevím, ale i mně, chronickému ustrašenci, připadá nepravděpodobné, že by se nám zhroutily veškeré sociální jistoty a trpěli jsme hladem z přičinění TOP 09 ... přeci jen asi není třeba následovat imaginární dvojici, vytvořenou Teheráncem, která probírá volitelné strany, a paní říká: "Táto, tu TOP ne, tu teda volit nebudem, jinak eště budem na starý kolena robotovat na knížecím" Laughing Laughing
....
Nakonec bych se chtěla zeptat Nicka Guesta, koho bude volit on, a stručně, pár větami, o zdůvodnění této volby ... chtěla bych to též zanést do své předvolební kalkulace, protože si vážím každého názoru a chtěla bych sebrat i názory z různých částí spektra – díky moc, je-li to možné napsat Smile
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 9:39 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Re: nýmand Keller Citovat

Martin napsal:
Nick Guest napsal:
...hostováním na francouzských univerzitách...


Ono studium na stípko je hostování? :


Ten životopis je poněkud neaktuální, informace o stipendiích se váže na přelom 80. a 90. let. Správně jsem měl napsat, že Keller přednáší na univerzitách ve Francii, Itálii a Španělsku. Vlastně je to i v tom profilu na blistech.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 9:14 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Re: nýmand Keller Citovat

Nick Guest napsal:
...hostováním na francouzských univerzitách...


Ono studium na stípko je hostování? Very Happy Já chápu, že je to suprman, ale né takovej Very Happy Btw - já mam Kellera docelá rád, ale ona je dycky tragédie, když se sociolog pouští do politiky. Laughing

Nick Guest napsal:
...rozhodně není žádný nýmand...


Špička asi taky ne. Ale je to mediálně známá postavička a v televízi mu to de. Já bych řekl, že něco jako "doktor Uzel" sociologie. Wink

Nick Guest napsal:
S tou velkoměstskou chudinou se zřejmě trefil do černého. Wink


Jj, to jo, a tobě tak po "yrmc" a "homocon" vznikla další zkratka "mdzpsvch" =
Nick Guest napsal:
"mediálně dobře zpracovaná pravicově smýšlející velkoměstská chudina"
hurá Very Happy
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 7:30 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Keller Citovat

Od Kellera neberu nekriticky všechno, co kde řekne nebo napíše (např. mám dojem, že nedoceňuje kulturu), ale se svojí profesurou ve čtyřiačtyřiceti, hostováním na francouzských univerzitách, několika vydanými knihami a stovkami článků to rozhodně není žádný nýmand, jak se tady někdo pokouší naznačovat.

S tou velkoměstskou chudinou se zřejmě trefil do černého. Wink
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 6:24 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

bright napsal:
O fundovanosti a společenské užitečnosti prof. Kellera svědčí nejlépe jeho současná funkce profesora na katedře sociální práce Zdravotně sociální fakulty
Ostravské Univerzity. Nic zbytečnějšího jsem už dlouho neslyšel. Wink


To je zřejmě pro sociology stejně čestné místo, jako pro právníky Okresní soud Krnov. Laughing

Mohu odhadnout, že tam učí zdravotní sestry (kterým bych přál místo toho hodinu volna) etiku. Systém předpokládající, že studenti/ky tohoto oboru o ní nemají šajna, než přijde Keller, je trstní. Confused
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 4:47 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

O fundovanosti a společenské užitečnosti prof. Kellera svědčí nejlépe jeho současná funkce profesora na katedře sociální práce Zdravotně sociální fakulty
Ostravské Univerzity. Nic zbytečnějšího jsem už dlouho neslyšel. Wink
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 4:28 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Nevím, kde jsi objevil přímé platby za zákroky v programu TOP 09.

Nick Guest napsal:
Já chápu, že přímé platby za novou kyčel nebo za žlučník v řádech několika tisíc mají hradit nejnáročnější léčbu za miliony, ale ony i ty tisíce za kyčel....


Hm, asi jde o to, jestli nechat bez pomoci lidi, kteří bez drahé léčby zemřou, nebo žádat po lidech, kterým jejich onemocnění způsobuje diskomfort (viz migréna), aby se podíleli místo současných 14%, procenty 24.

Nick Guest napsal:
Jinak prof. Keller jistému typu voličů říká "mediálně dobře zpracovaná pravicově smýšlející velkoměstská chudina" - a je to tak přesné, až z toho jde mráz po zádech.


Hulvátů chodí po světě spousta, někteří by označili jinou skupinu volíčů slovem "lumpenproletariat". A teď si musim skočit do Armády Spásy pro gulášovku, ať zas neni hlad. Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 3:44 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Re: Konzervativní orgie Citovat

Šlo mi samozřejmě o přímé platby za zákroky. A migréna se neoperuje.

Já chápu, že přímé platby za novou kyčel nebo za žlučník v řádech několika tisíc mají hradit nejnáročnější léčbu za miliony, ale ony i ty tisíce za kyčel jsou pro řadu lídí moc. Zvlášť když celý život platí ZP.

Jinak prof. Keller jistému typu voličů říká "mediálně dobře zpracovaná pravicově smýšlející velkoměstská chudina" - a je to tak přesné, až z toho jde mráz po zádech.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 1:27 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Re: Konzervativní orgie Citovat

Nick Guest napsal:
... pivo teče proudem...


Jj, a lakotný kníže ho ještě ani neplatí Laughing

Nick Guest napsal:
...zavedení spoluúčasti až do 24%


Což znamená oproti současným 14% nárůst 10% v průběhu několika let. Wink

Ono je to ovšem zprůměrované, na leccos se už dnes doplácí daleko víc, záleží halt na tom, čím člověk trpí - několikadenní vražedná migréna se bere jako trestuhodná rozmařilost Smile
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 12:52 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Re: Konzervativní orgie Citovat

S hesly, která dnes částečně znějí komicky ("SANOPZ dětem", "Štěpán je zloděj"), jsme svrhli systém absurdního rovnostářství, aby se ukázalo, že část lidu si libuje v poměrech před Josefem II. Což o to, ono má svůj půvab, když panstvo rozšafně beseduje s prostým lidem a obchází stoly, pivo teče proudem...

Jenže volit se to nedá. Několik mých kamarádů a příbuzných, kteří mají hluboko do kapsy a jsou nemocní, výhledově čekají operace - a zavedení spoluúčasti až do 24%, v chudé zemi, kde na to většina lidí nemá, by je těžce poškodila. Já bych se jim pak nemohl podívat do očí. Je to ještě nesmyslnější než očekávat od škrtiče Kalouska investice do vědy a vzdělání.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 07, 2010 11:35 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Konzervativní orgie Citovat

Tak jsem se včera v podstatě náhodou zúčastnila setkání knížete Schwarzenberga s žižkovským lidem v hospodě U vystřeleného voka, kamžto mě vytáhli Pemel se Sergejem. Jelikož bydlím asi dvě minuty odtamtud, mohla jsem tam do čtvrt hodiny být, a rozhodně nelituju, že jsem se vypravila.
U Voka bývá narváno i normálně, takže to tak divné nebylo, akorát tam obyčejně neopruzujou novinářské štáby s kamerami a dlouhými tyčemi mikrofonů, kterým se musí stále někdo vyhýbat a i tak stále hrozí, že se na tu tyč někdo nabodne. Ale jinak atmosféra žižkovsky vřelá a družná, obsluha nestíhala nosit pivo a dokonce nezaměnitelné konopné aroma se z jakéhosi kouta linulo .... Já jsem si kupodivu nakonec sedla, i když jsem přišla až v devět a podle vší pravděpodobnosti jsem měla stát. Kníže obcházel stoly jeden po druhém, mysleli jsme, že na náš už nedojde, protože ty ostatní byly o dost větší a dopředu rezervované ... projevila jsem nicméně názorovou neochvějnost a prohlásila, že TOP 09 budu volit dokonce bez ohledu na to, jestli Schwarzenberg k našemu stolu dorazí, nebo ne Smile
A on nakonec dorazil. Byl totiž asi úplně u každého. Bylo to super, je to fajn člověk a dá se s ním úplně normálně mluvit. Trochu otravná byla ta všemožná nahrávací zařízení, ale na druhou stranu natáčeli i nás, tak se třeba objevíme v nějakém spotu (jistěže asi ne, ale říkat si to můžu Smile
Chápu, že během desetiminutového setkání nezjistíte o člověku, tím méně o politické straně vůbec nic, ale každopádně to bylo velmi sympatické setkání a moc jsem si ho užila. Mám Schwarzenberga ráda (už dlouho) a TOP 09 je beztak jediná strana, kterou v současné době můžu volit (nechci-li zůstat doma nebo použít Balbínovu poetickou stranu ve funkci „bílého lístku“) ....tož tak Smile
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út duben 06, 2010 3:25 am
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jsem rád, že nějaký názorový průnik můžeme dosáhnout, problém je možná jen v tom, že ty věci, se kterými patrně nesouhlasíš mají v mojí představě zaplatit ty, se kterými souhlasíš Smile

Domnívám se, že je potřeba nahlížet na věc s 20 letou perspektivou a zvážit pečlivě následující:

1) naše budoucnost začíná zítra a každý krok, který dnes odložíme bude zítra bolet víc - my totiž i s hospodářskou krizí, pořád žijeme v časech blahobytu a málokdo to chápe

2) zatím celá západní (severní) civilizace staví na tom, že zneužívá chudé země a dostává z nich suroviny skoro zadarmo, ale za 20 let už to tak s velkou pravděpodobností nebude - pokud budeme chtít vyrábět, musíme vyrábět výrobky s vysokou přidanou hodnotou za použití špičkových technologií, protože ty nesežerou moc surovin (které nebudeme mít reálně zač směnit a svoje nemáme). Uvědomme si, že jestli se budou chtít země 3. světa dostat jen na životní úroveň jakou máme teď my, nebude surovin dost a jejich ceny najdou nevídaná maxima.

Naše děti nemohou žít z toho, že budou odlévat plastové díly pro německé automobilky. Potřebují špičkové vzdělání a vysoce vyvinutou vědu. Chceme-li, aby měly životní úroveň jakou máme dnes my, musíme my rozsáhle investovat do jejich budoucnosti a předat jim nezadlužený stát, protože za 20 let se budeme spolu s nimi potýkat s mnohem horšími problémy než teď.
(Máme to tak trochu blbé, protože jsme ve zlaté poválečné éře živili SSSR a vlastní nevýkonný systém a teď se nám rychle úží prostor pro to, dohnat co jsme zameškali.)

3) Musíme vytvářet přebytek v časech prosperity - nemyslím jen hromadit peníze ale mít v rámci vyrovnaného státního rozpočtu mnohem větší prostor na investice do budoucnosti
Kdybychom byli zodpovědnější, mohli jsme do krize vstupovat bez dluhu a zadlužovat se teprv teď a to investicemi, které mají smysl a tím se vytáhnout zpátky k růstu, kterým bychom ten dluh zase obratem zaplatili.

4) do 10 let přijmeme Euro a koruna už nás nebude zachraňovat z našich průšvihů - řecký scénář nám opravdu může sloužit jako poučení

5) i kdybychom si vycucali z prstu příznivý demografický vývoj do budoucna a rozjeli pásovou výrobu dětí, stejně budeme jednou čelit tomuhle problému znovu - neustálým nárůstem počtu obyvatel se totiž nedělá ekonomika, ale přelidnění - více lidí, méně zdrojů, menší blahobyt

Když zvážíš, co bychom měli do 20 let naplnit, pokud se nechceme propadnout na dno vývoje odkud se pak těžko leze, musíme naprosto přehodnotit roli státu ve 21. století a říct:

a) co jsou vitální funkce
b) kolik ty základní funkce sežerou
c) jak velký by měl být objem prostředků na investice
d) kolik musíme ročně dát stranou abychom splatili dluh
e) teprve to, co v rozpočtu zbývá, může být věnováno na podporu blahobytu

Sám musíš vidět, že už teď je to naprostá utopie a že už teď máme nakročeno špatným směrem. Sociální stát, tak v podobě jakou zná za posledních 50 let je neudržitelná minulost všude na světě. A my v ČR jsme za posledních 20 let udělali spoustu chyb a teď je musíme zaplatit. Můžeme u toho hledat viníka, ale hledání viníka neodstraní ty faktické problémy (tudíž nepotřebujeme politiky, kteří se jen hádají kdo co ukrad). Zvolání "napřed rozkradli kasu a teď by nás chtěli oškubat" je zcestné, protože my jsme kasa a oni už nás ve skutečnosti dávno oškubali a čím dřív tomu uvěříme a zaplatíme to, tím lehčí následky nás v budoucnu čekají.

Hospodářská krize byla velmi potřebné varování, které většina politického spektra absolutně ignoruje. Kdybychom se z ní jako společnost aspoň trochu poučili nemohla by většina stran inzerovat tak rozhazovačné programy. Strany samy žádnou odpovědnost nenesou, bohužel plní vůli svých voličů urvat dokud to jde a dojit dokud kráva nepadne.
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 8:59 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

jojx: Taky děkuju za odpovědi, i když souhlasím jen s některými. Shodujeme se třeba v otázce zdravotnictví - americký model není tím, k čemu bychom se měli přibližovat, ale naopak ho držet co nejdál od těla, už jen proto, že při své antisolidárnosti je velmi nákladný. Sociální ombudsman není špatný nápad, stejně jako bonusy pro lidi, kteří sociální systém dlouhodobě nevyužívali. O ostatním budu přemýšlet. Každopádně mě to povzbudilo - dá se tady i o politických tématech bavit normálně.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 6:35 pm
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

NG: děkuji za odpovědi

1) Má být redukce solidarismu (školné, spoluúčast pacienta atd.) vratná v případě obnovené prosperity?

To záleží jakým podílem se tato opatření budou na obnovené prosperitě podílet. V mé představě, školné a spoluúčast pacienta by měly existovat spíše jako motivační faktory než jako způsob získávání horentních sum. Peníze, které se tím získají by se měly vracet hned do oboru, na stipendia, na zkvalitnění lékařské péče. Stát tím nesmí flikovat rozpočet. Proto ani obnovená prosperita by neměla ten systém jakkoli postihnout.

2) V případně kladné odpovědi - jak toho dosáhnout v případě, že do hry vstoupí privátní kapitál?

---

3) Jaká by měla být průměrná výše důchodů, odpovídající naší příslušnosti k euroatlantickému civilizačnímu okruhu, aby zaručovala důstojné stáří - a jak jí dosáhnout?

V jakém časovém horizontu? V současné době je úroveň důchodů dostačující, ale tento stav se bude nepochybně horšit. Výše důchodu v budoucnu by měla být taková, aby to odpovídalo osobnímu důchodovému kontu občana, tedy v závislosti na tom kolik občan skutečně naspořil. Každý by měl mít kontrolu nad tím, kolik má naspořeno a jaký důchod ho čeká. Odvody na sociální pojištění by zahrnovaly složku povinnou (odvozenou od výdělku - ta by byla prostředkem přerozdělení) a dobrovolnou. Státem garantovaná výše důchodu by měla vycházet z životního minima. Důchodový system by měl být veden na odděleném účtu, který se nesmí chovat se státním rozpočtem jako spojitá nádoba.

Procenta reálné mzdy odhadnout neumím, protože je to velmi komplexní záležitost. Místo dotování důchodového systemu se stát musí soustředit na budování kvalitní a dostupné sociálně-zdravotní péče o staré lidi.

4) Existuje hranice, za niž redukce sociálního státu nesmí jít? Jak bys ji popsal?

Sociální stát nesmí být redukován do té míry, aby tato redukce:

a) zabránila prostupnosti vrstev - možnost dosáhnout na vzdělání nesmí být omezena příjmovou kategorií

b) znepřístupnila základní lékařskou péči - teorie nejlepší dosažitelné péče bude muset jít ale nakonec stranou, nejlépe by bylo stanovit přibližný rámec, kolik % HDP budeme vynakládat na zdravotnictví a ten držet - s tím, že podle toho se bude průběžně upravovat rozsah základní péče

c) sociálně vytrhla nezaměstnané ze společnosti, přičemž je třeba nastavit jistou stupňovitost, tak aby byl system motivační. Tzn. základní sociální dávky by měly umožňovat toliko holé přežití a neměly by být vypláceny v penězích, každý kdo projevuje snahu a naplní podmínky by se mohl posunout do vyššího pásma dávek, které by umožnilo dejme tomu žití na 60% jeho normálu (možné nějaké progrese a stropy) a pro občany, kteří systém využijí jen třeba 1x za 10 let klidně 100% (možné stropy). Není tudíž možné, aby např. někdo kdo nerespektuje zákony ČR dostával štědré soc. dávky

rozhodně by se šikl "sociální ombudsman" disponující menším fondem, který by mohl řešit mimořádně pitomé nepředvídatelné případy

katastrofální je péče státu o duševně nemocné a vysoké procento sociálně vyloučených do té skupiny patří

d) srazila porodnost - ale tím se nemyslí podporovat plošnou dávku typu porodné, ale spíš poskytovat mnohotvárnou pomoc v mateřství

... nemám takhle z hlavy k disposici kompletní sociální program, takže jsem určitě na něco zapomněl, ale v celku se stát musí zbavit pohodlného a velmi drahého přístupu, plošně nacpat peníze každému, se kterým se mu nechce opravdu pracovat, musí motivovat a nesmí vytvořit skupinu lidí, která nemá co ztratit

5) Existují veřejné domény, kam by soukromý kapitál a princip zisku neměl vstupovat? Které to jsou?

nepochybně existují a v první řadě je to zdravotnictví, systém státního zdravotnictví s jednou zdravotní pojišťovnou a jasně garantovanými právy pacienta a garantovaným rozsahem péče je nejlepší cesta --
do zdravotnictví nelze pustit trh, protože pacient nemá šanci vytvořit kvalifikovaně informovanou poptávku, trh bude disfunkční - kdo nevěří, ať si prohlédne americký model

nedovedu si představit plně privátní důchodový systém, za situace, kdy kultura kapitálových trhů je na bodu mrazu
nalít část důchodových peněz do soukromé sféry je báječný stimul pro ekonomiku, ale musí tu zůstat dostatečně velký státem garantovaný (a spravovaný) podíl na státních účtech

6) Jaké byly podle tebe hlavní omyly a slabá místa české transformace a co z toho plyne do budoucna?

transformace byla divoká porevoluční hurá akce, která příliš upřednostňovala rychlost, takže

1) rozběhla trh v naprosto nepřipraveném právním prostředí
2) byla příliš servilní vůči zahraničnímu kapitálu a nesmyslně brzy pustila strategické oblasti průmyslu ze řetězu
3) nevyrovnala se s odkazem komunismu a pod vlajkou lustrací odstavila nepohodlné lidi a nechala prorůst mafie hluboko do struktury

pro nás běžné občany z toho plyne nepříjemný závěr: další revoluci nemůžeme potřebovat a proto musíme mít rídi svůj systém ač se teď zdá sebeblbější - musíme chodit k volbám, musíme se stávat odpovědnějšími za své okolí, lokální politiku, životní prostředí, členy svých rodin, výchovu svých dětí atd... čas hurá akcí je pryč a nastává nepopulární dlouhodobá zodpovědná práce
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 2:26 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

jojx: Chtěl jsi moje odpovědi - tak tedy dobrá.

1) Zda (podle tebe) stát v době prosperity smí vytvářet dluh?

Pokud mu to nezakazuje zákon o vyrovnaném rozpočtu, který (naštěstí neúspěšně) prosazovala první Klausova vláda, smí - ale neměl by. Za prosperity má vytvářet rezervy, to je jasné.

2) Pokud stát dluh vytváří (jedno kdy) kam mohou směřovat peníze, které si stát půjčí?

Učebnicová odpověď je, že do odvětví s vysokou návratností. Tím sice není udržování sociálního státu, ale jak se ukazuje, v prostředí institucionalizované korupce a předstírané spoutěže může být ztrátový i systém vybírání mýtného (!) nebo projekty jako Opencard.

3) Kdy ČR (podle tebe) zaplatí své dluhy?

Nevím. Záleží to na mnoha proměnných.

4) Pokud je sociální systém (podle tebe) v pořádku, kde seškrtáš rozpočet o 80 mld. kč ?

Na sociální systém se má sahat ne v prvé řadě, ale až v té poslední, zvlášť když je na poměry v EU už tak dost chatrný. Pravda je, že je neadresný a zneužívaný - cílem ovšem má být jeho restrukturalizace, a ne redukce. Je nepřijatelné, aby jeho změny škodily slabým a naopak pomáhaly bohatým, jak to chtěl P. Nečas, když navrhoval odstupňovat dávky v mateřství podle předchozího platu matky až do výše 80 000 měsíčně (naštěsí to zapadlo). - Zrušit ostudné "porcování medvěda" (poslanecké pomníčky) a naopak motivovat poslance k předkládání úsporných návrhů, redukovat státní aparát vč. počtu ministerstev, tvrdě proti korupci (uznávám, že je to běh na dlouhou míli), zabavování (části) majetku při majetkové trestné činnosti, znovuobnovit více daňových pásem na poměry obvyklé v EU, omezit nemravné zisky ve státním (polostátním a veřejnoprávním) sektoru, radikálně zvýšit průhlednost vytváření správních rad s důrazem na kompetence a otevřít otázku požitků pro jejich členy. Univerzální recept nemám.

5) Zda (podle tebe) máme dost peněz na to, abychom si mohli dovolit splácet úroky, které se zadlužeností ČR (a tím pádem její rizikovostí pro věřitele) neustále rostou?

Nemáme. Mělo by to být prioritní - nejhorší důsledek zadlužování jsou právě úroky.

6) pokud říkáš, že schodek rozpočtu bude možno pokrýt zvýšením daní - které daně bys zvýšil?

V tom se nevyznám, ale obecně není důvod pro nízkou daň v případě civilizačních drog nebo lidozábavy vytvářející různé závislosti. Daňová kvóta je u nás tuším někde kolem 37%, což na poměry v EU není přehnaně vysoko.

----

Když už jsme u anket, zajímají mě tvoje odpovědi na tohle:

1) Má být redukce solidarismu (školné, spoluúčast pacienta atd.) vratná v případě obnovené prosperity?

2) V případně kladné odpovědi - jak toho dosáhnout v případě, že do hry vstoupí privátní kapitál?

3) Jaká by měla být průměrná výše důchodů, odpovídající naší příslušnosti k euroatlantickému civilizačnímu okruhu, aby zaručovala důstojné stáří - a jak jí dosáhnout?

4) Existuje hranice, za niž redukce sociálního státu nesmí jít? Jak bys ji popsal?

5) Existují veřejné domény, kam by soukromý kapitál a princip zisku neměl vstupovat? Které to jsou?

6) Jaké byly podle tebe hlavní omyly a slabá místa české transformace a co z toho plyne do budoucna?

---

Pemel: Je hezké, že ses naučil nová slovíčka (třeba "rádobyintelektuál" je složitější než "večerníček"). Uznávám, že opakování je matka moudrosti, ale přece jen - nedevalvuješ je poněkud příliš častým používáním? :)
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 1:28 pm
Autor Zpráva
pemel
šaman


Založen: 14.6.2007
Příspěvky: 1920
Bydliště: Praha 12 - Kamýk

Předmět: Re: S-TOP 09 Citovat

Nick Guest napsal:
...Inteligentní oponent je mnohem větší dar než přitakávač a politika je úplně normální diskusní téma jako třeba počasí. To jen pemel, jehož gayství nehraje v jeho životě vůbec žádnou úlohu Smile, si myslí, že provoz na tomto fóru má spočívat v distribuci soft erotiky a diagnostikování mindráků. Smile...

Pemel, narozdíl od zamindrákovaných levicových (rádoby)intelektuálů, neplká o politice bezcílně na gay fóru. Pemel, jakožto odpovědný občan, kterému není lhostejný stav věcí veřejných, se snaží politiku reálně dělat.
_________________
Veritas vincit.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 1:05 pm
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Re: S-TOP 09 Citovat

Václav napsal:
Nick Guest napsal:
V podstatě je to dobrá zpráva - možná leckomu (kromě pár tržních komsomolců a intelektem nepřekypujících homoconů) otevře oči.


Zcela upřímně řečeno: udělat si reálný obrázek o politickém programu kohokoli na základě výroků jeho politických konkurentů asi doopravdy nejde.

Naše daná situace vyžaduje především rychlý restart ekonomiky (který jediný může také doopravdy odstranit sociální dopady krize), a když odhlédneme od jednotlivostí, program, o němž tu jde řeč, je jako řešení pro pár příštích let správný (ovšem třeba v letech 2006-2008 by působil absurdně). í.


Václav: souhlasím

Nick Guest: To je zase článek plný relevantních údajů Rolling Eyes Je zcela zřejmé, že když oslovím určitou skupinu "námi oslovených odborníků" dostanu předem očekávatelné odpovědi. Nechápu proč by ekonomické dopady reforem měla hodnotit odbornice katedry sociální práce.

Obzvláštní výhrady mám vůči tomuto stylu psaní "Z programu je patrné, že místopředseda strany Miroslav Kalousek se nevzdal taktiky vyhladovění státního rozpočtu podkopáním jeho příjmové kapitoly, která rozpočet za loňský rok dovedla k dvousetmiliardovému deficitu a která si má nyní vynutit i drastické rozpočtové škrty."

Takové informace jsou v kontextu vysloveně lživé, protože Kalousek byl ministrem financí v letech 2007-2009, kdy se schodek státního rozpočtu vytrvale snižoval (po té, co ho ČSSD přivedla v roce 2003 až ke schodku 109 mld. za vlády Bohuslava Sobotky, který měl k dispozici růst HDP 3,6%). Schodek 200 mld. je výsledkem hospodářské krize, která způsobila pokles HDP kolem 5% a výdaji státu na stimulaci ekonomiky v době krize. Kdyby taková krize přišla v roce 2003, schodek by byl možná překročil 300 mld.

chcete-li si vývoj připomenout: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_img.php?id=122744

Je naprosto nemístné, že se příznivci levice snaží státní dluh připsat na vrub posledního volebního období a výkřiky "celou dobu nic a najednou chce Kalousek škrtat jsou taky nehoráznost". Bez ohledu na to, co ten chlap ukradl nebo neukradl na ministerstvu obrany byl patrně naším nejodpovědnějším porevolučním ministrem financí (v tomto smyslu je škoda, že pan Eduard Janota je ministrem pouze v úřednickém kabinetu a nemůže se tudíž opřít o reálnou moc).
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 12:32 pm
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Nick Guest napsal:


Všechno to stojí na mé pochybnosti, že nezaměstnaní budou celí nadšení, až je modrofialová koalice vyžene s košťaty do ulic, aby nepřišli o podporu, což ve skutečnosti vidím jako útok na důstojnost člověka, který skrytě kalkuluje s nadějí, že někteří nevydrží tu hanbu a umřou, nebo aspoň zcela vypadnou ze sociální sítě a skončí někde pod mostem a umřou o něco později.

Můj odstup od sociálně ekonomických receptů současné české pravice vychází z úsudku, že krást a rozhazovat umí stejně jako levice, ale k tomu navíc se umí lépe hojit na občanech, v čemž soc. demokratům aspoň trochu brání jejich programové důrazy spojené s programovými hodnotami západoevropských sociálně demokratických stran, které spolu s křesťanskými demokraty vytvořily ohromující poválečnou prosperitu.


Ale ty to pořád pojímáš jaksi divně, ona to přeci nedělá zadarmo, ale za podporu v nezaměstnanosti (nebo v jejím případě za minimální mzdu) a tím, že dostává peníze za práci se říká "tahle práce za něco stojí, potřebujeme tě". Já v práci žádný útok na lidskou důstojnost nevidím a naprosto nechápu, co je na zametání ulic dehonestujícího. Pokud je někomu zatěžko pro peníze pracovat, nemá na úřadu práce co dělat. CHápu, že jsou vysokopříjmové profese - jako soudci, ke kterým se to moc nehodí, ale ti zas mají mnohem menší riziko ztráty zaměstnání a mohou si platit připojištění. Sociální síť je tu pro lidi, kteří se bez ní neobejdou, není to žádný gauč, na kterém si může každý na chvíli pohodlně schrupnout.

Pochop, mě je úplně jedno, jestli je ten koncept pravicový nebo levicový. Mě je jedno, která strana krade víc nebo to umí na občany líp zahrát (stejně to nemám šanci poznat), ale ať je to jak chce, bez ohledu na historické koncepty, ideové předpoklady, férovost toho proč se má některá generace líp a některá hůř, bez ohledu na to jestli nás čekají suché nebo šťavnaté roky, TEN DLUH SE MUSÍ ZAPLATIT. Až se tak stane, může se stát střetem ideologií kudy dál.

Ty pořád obcházíš moji zásadní otázku:

Má stávající sociální systém zůstat zachován i kdyby to nutně vyústilo v další prohloubení celkového veřejného dluhu? (Zatím nebylo řečeno nic, co by mě přesvědčilo, že v příštích 10 letech existuje jiná reálná cesta jak to udělat.)
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 12:10 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Re: S-TOP 09 Citovat

Václav napsal:
Nick Guest napsal:
V podstatě je to dobrá zpráva - možná leckomu (kromě pár tržních komsomolců a intelektem nepřekypujících homoconů) otevře oči.


Zcela upřímně řečeno: udělat si reálný obrázek o politickém programu kohokoli na základě výroků jeho politických konkurentů asi doopravdy nejde.



V tom máš pravdu, ale na vysvětlenou - ten odkaz jsem sem umísťoval proto, že byl aktuální a já tu zprávu našel jako novinku právě v Deníku Referendum, který čtu poměrně rád, naposledy třeba toto (je to k věci). Formuloval jsem to provokativně - ale zase se tu rozproudila poměrně živá diskuse, která snad nese i prvky věcnosti. Inteligentní oponent je mnohem větší dar než přitakávač a politika je úplně normální diskusní téma jako třeba počasí. To jen pemel, jehož gayství nehraje v jeho životě vůbec žádnou úlohu :), si myslí, že provoz na tomto fóru má spočívat v distribuci soft erotiky a diagnostikování mindráků. :)

S tím ostatním, co jsi napsal, souhlasím jen do jisté míry. Jistě že kouzlo demokracie spočívá v časově omezeném výkonu moci. Nicméně pokud jde o TOP 09, jde podle mě o prošlé zboží (už ten název), i když Trautenberka mám docela rád - když spí, je vyloženě roztomilý. :)
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 10:58 am
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

jojx: Promiň, ale pokud jde o tvoji tetu, musím se ohradit. Byl jsi to ty, kdo napsal

jojx napsal:
Garantuju ti, ... že bude ráda pár hodin zametat ulice, jen aby si připadala trochu prospěšná,


což mi zní jako hudba z Marsu. Namítl jsem, že pokud bude opravdu ráda dělat zadarmo a z donucení obecně prospěšnou práci, kterou ji přidělí nějaký úřad, může už teď dělat zadarmo a dobrovolně nějakou práci, kterou si sama vybere podle vlastních zálib, případně kterou jí někdo pomůže najít - aby si připadala užitečná.

Všechno to stojí na mé pochybnosti, že nezaměstnaní budou celí nadšení, až je modrofialová koalice vyžene s košťaty do ulic, aby nepřišli o podporu, což ve skutečnosti vidím jako útok na důstojnost člověka, který skrytě kalkuluje s nadějí, že někteří nevydrží tu hanbu a umřou, nebo aspoň zcela vypadnou ze sociální sítě a skončí někde pod mostem a umřou o něco později.

Jinak za ten odkaz děkuju - pěkně říká to, co si dávno myslím (ale neuměl bych to tak formulovat), že totiž nezaměstnaní většinou opravdu nejspou žádní flákači, lemplové a vyžírky, jak je dnes v tomto kraji zvykem tvrdit (P. Nečas), nýbrž lidé v nouzi v nejširším smyslu toho slova.

Můj odstup od sociálně ekonomických receptů současné české pravice vychází z úsudku, že krást a rozhazovat umí stejně jako levice, ale k tomu navíc se umí lépe hojit na občanech, v čemž soc. demokratům aspoň trochu brání jejich programové důrazy spojené s programovými hodnotami západoevropských sociálně demokratických stran, které spolu s křesťanskými demokraty vytvořily ohromující poválečnou prosperitu.

Dále tento můj odstup vychází z poznání, že některé velmi riskantní kroky při osekávání solidárních principů jsou nevratné. V 90. letech jsme dovolili, aby se z výkonu exekučního práva stal prosperující soukromý byznys, a vyrostl nám mafiánský otesánek, s kterým si nevěděl rady ani jinak kompetentní ministr Pospíšil. Podobný osud se chystá pro školství (Bílá kniha) nebo pro základní výzkum na Akademii věd, u čehož případná modrofialová koalice bude ráda asistovat.
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 10:50 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Re: Citovat

Václav napsal:
Pokud se na otázku příjmů státu a jejich redistribuce budeme dívat ideologicky zaujatýma očima, budeme mít tendenci hledat jakýsi provždy ideální model odpovídající naší ideologii, lhostejno, zda je pravicová či levicová.


Tak ona pravice a levice je v celku zaškatulkování, které by mělo takové ekonomické (ono jde o rozdělení v pohledu na hospodářství, né na morálku) debaty usnadnit. Smile
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 10:46 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Ad korupce: Citovat

Já bych teda dodal, že korupční prostředí ve státní správě především podporuje velký objem přerozdělovaných prostředků. Wink
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 6:19 am
Autor Zpráva
Vaclav
šaman


Založen: 13.1.2010
Příspěvky: 3619
Bydliště: Praha

Předmět: Re: S-TOP 09 Citovat

Nick Guest napsal:
V podstatě je to dobrá zpráva - možná leckomu (kromě pár tržních komsomolců a intelektem nepřekypujících homoconů) otevře oči.


Zcela upřímně řečeno: udělat si reálný obrázek o politickém programu kohokoli na základě výroků jeho politických konkurentů asi doopravdy nejde.

Pokud se na otázku příjmů státu a jejich redistribuce budeme dívat ideologicky zaujatýma očima, budeme mít tendenci hledat jakýsi provždy ideální model odpovídající naší ideologii, lhostejno, zda je pravicová či levicová. Ve skutečnosti je třeba hledat model nejvhodnější pro danou situaci. Naše daná situace vyžaduje především rychlý restart ekonomiky (který jediný může také doopravdy odstranit sociální dopady krize), a když odhlédneme od jednotlivostí, program, o němž tu jde řeč, je jako řešení pro pár příštích let správný (ovšem třeba v letech 2006-2008 by působil absurdně). Po překonání současné situace nastanou zase jiné, nové okolnosti, na něž bude třeba reagovat. Ráje "jednou provždy" neexistují.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 4:01 am
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Nick Guest napsal:


Obecně bych začal bojem s politickou korupcí, kterou jsou prorostlé všechny parlamentní strany zleva doprava (bohužel nejméně asi komunisti). Fakt, že Mexiko a Nigérie jsou na tom ještě hůř, mi přijde jako nedostatečná útěcha.
Jinak samozřejmě, redukce úřednictva je nezbytná. Ano, jsem pro obnovení daňové progrese, i když by nemusela být tak radikální jako ve zbídačených zemích, kde po desetiletí vládne extrémní socialismus (Norsko, Anglie).


S tím co říkáš se ztotožňuju, korupce Českou republiku dusí a zpomaluje, jenom na veřejných zakázkám můžeme ztrácet nějakých 40 mld. ročně (ale je pravda, že nikdo neví kolik to je - odhady lítají nahoru dolu). Je zásadní tu ale zásadní problém, to jsou jen ideály.

Jak jsi řekl, politika je korupcí prorostlá zleva doprava. Stát v současné době už nemá jedinou instituci, o kterou by se mohl opřít při nějakém očistném procesu - ředitel NBÚ (úřad, který může komukoliv nevydat prověrku a filtruje tak přístup k nejvyšším funkcím) byl neoddiskutovatelně spojen s podsvětím, bývalý ministr vnitra taky, zasahování do práce specializovaných policejních týmů nám ukázalo, že jsme v háji.
Ten nepořádek je v současné chvíli tak obrovskej, že žádná strana s tím nemůže skokově něco udělat ani kdyby měla dobrou vůli. Změnit to bude trvat desítky let. To co pro to můžeme dělat je soustředit se na vzdělání další generace a pomalu to měnit. Jenomže, rozpočet nepočká až se tohle změní, naše věřitele nezajímá jestli si ty peníze rozkrademe nebo za ně postavíme silnici - budou je chtít zpátky.

Ty sám částečně tvoříš ten problém, když rozlišuješ na jakési idealistické subjekty "stát" a "lid" ale tak to není. Je potřeba si uvědomit, že my jsme stát a že my sami neseme odpovědnost za své peníze. To není tak, že politici by "lidu" něco rozkrádali. Lid se musí naučit spravovat svůj stát a není na to připraven. Předchozí generace žije ve spokojeném pivním státě na dluh a tím si vůbec nepřipouští rozsah problému. Z hlediska idejí potřebujeme tu facku okamžitě.

Spousta lidí si neuvědomuje, že ani korupci nelze platit na dluh. Musíme ji zaplatit my, jinak zaplatímem mnohem víc. Není to fér a nebude, ale je to to jediné co s tím můžeme udělat. Nepomůžou nám ani bezzubá prohlášení ani další revoluce. Pomůže nám jen to, že se probudí všichni ti, kteří si myslí, že demokracie od nich nevyžaduje žádnou práci.
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 05, 2010 3:08 am
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Nick Guest napsal:

Než odpovím obsáhleji, tak se zeptám, kde a v čem ze mě měla promluvit ta ignorance. Ty jsi napsal, že tvoje teta bude jistě ráda zdarma zametat ulice, aby nepřišla o podporu, o čemž jsem vyjádřil jistou pochybnost a namítl jsem, že zdarma pracovat může už nyní.


Omlouvám se, pokud tohle nechápeš, nebudu schopen ti to vysvětlit. Pokud ti v tomto ohledu chybí empatie, může ji nahradit jen zkušenost (a tu si nedovolím ti přát).

Ale protože vím, že jste to svého času ve škole neměli, zasílám referát, který by tě mohl aspoň trochu navést v čem je tady problém
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=6140
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

ne duben 04, 2010 10:48 pm
Autor Zpráva
Nick Guest
šaman


Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 1914
Bydliště: Střední Čechy

Předmět: Citovat

jojx napsal:
Ad teta: Nicku byl jsi někdy dlouhodobě nezaměstnán? Protože právě z tebe promluvila neuvěřitelná ignorace.


Než odpovím obsáhleji, tak se zeptám, kde a v čem ze mě měla promluvit ta ignorance. Ty jsi napsal, že tvoje teta bude jistě ráda zdarma zametat ulice, aby nepřišla o podporu, o čemž jsem vyjádřil jistou pochybnost a namítl jsem, že zdarma pracovat může už nyní (např. jako dobrovolnice v nějaké neziskovce, dodávám). Fakt tě teď nechápu.

Obecně bych začal bojem s politickou korupcí, kterou jsou prorostlé všechny parlamentní strany zleva doprava (bohužel nejméně asi komunisti). Fakt, že Mexiko a Nigérie jsou na tom ještě hůř, mi přijde jako nedostatečná útěcha. Nestydatě předražené jsou mnohé vládní tendry - tam by se dalo dost ušetřit. Když si uvědomím, že ekologický supertendr za 114 miliard (podepsaný ještě Kalouskem coby min. financí) vůbec nemusel být ve hře, kdyby Klausova vláda v 90. letech na sebe nesmyslně nebrala garanci za ekologické náklady privatizace, tak prostě nemůžu souhlasit s tím, aby náklady plošně nesli sociálně slabí (i když mnozí tu slabost třeba předstírají). Nevěřím na nějakou volbu ideálu v politice (nadšení z nějakého politika jsem nepocítil už hodně dlouho), ale na volbu menšího zla, takže mi to vychází tak, že štiky můžou způsobit víc škody než třeba nějaký medailista s "alternativní dynamikou chápání".

(Kvůli Waky poznamenávám, že vím, že ten web, na který odkazuji, je kontroverzní, a že obsahuje odkazy na jiné, ještě kontroverznější stránky.)

Jinak samozřejmě, redukce úřednictva je nezbytná. Ano, jsem pro obnovení daňové progrese, i když by nemusela být tak radikální jako ve zbídačených zemích, kde po desetiletí vládne extrémní socialismus (Norsko, Anglie).
_________________
Jako občané svobodné společnosti máme povinnost kriticky nahlížet na svůj svět. (Tony Judt)
Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on. (Přísloví, XXVI, 4)
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 56, 57, 58  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 40 z 58
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 56, 57, 58  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist