Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Zábava mix Co mi vrtá hlavou
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Další

so květen 30, 2009 8:54 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Já teda nemyslim, že to primárně bylo jako reklama na seznam.....

ale věta jejíž logická (ne)konstrukce mi nejvíc uvízla byla: "Jo tomuhle je 41, hnusnej, chlupatej." - od toho fešáckého webmastra... Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so květen 30, 2009 5:11 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

Honza napsal:
Podstatný věci se vždycky dávají na konec a tady se od moderátora dozvíš, že "srdce Seznamu je skoro totéž jako srdce Matrixu, každej den se tam něco zdokonalí, tečou tam mraky mailů přes 600 serverů a dá se tam najít a odhalit kdokoli, a všechno, co se na internetu děje."
Nemyslím si, že to je to podstatné z celého filmu. Více mě znepokojují demonstrované skutečné příběhy, včetně té sebevraždy.

Dokážu si představit sebe sama v tom věku a musím přiznat, že popisované formy vydírání by na mě tehdy s velkou pravděpodobností zafungovaly. Je to celkem děsivý pocit.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

so květen 30, 2009 3:51 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Vodafone: hezká reklama na Seznam a jeho služby, jen se to pokusili trochu najivně zamaskovat prostoduchou pohádkou na ojetý téma Alenka je sama doma. Smile

Podstatný věci se vždycky dávají na konec a tady se od moderátora dozvíš, že "srdce Seznamu je skoro totéž jako srdce Matrixu, každej den se tam něco zdokonalí, tečou tam mraky mailů přes 600 serverů a dá se tam najít a odhalit kdokoli, a všechno, co se na internetu děje." Zejména ta poslední informace je totální píčovina, která má v lamách vyvolat dojem že internet = Seznam.

Poučení je jednoduchý:
pedofilové se snaží zastírat svůj věk,
firmy se snaží zastírat svou reklamu.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so květen 30, 2009 1:42 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Seznam se bezpečně Citovat

Zajímavé video o tom, jak může být Internet nebezpečný*:

www.seznamsebezpecne.cz

K zaměření tohoto fóra je zajímavý především poslední případ. Pro postižené děti totiž svěření se s problémem obtěžování zároveň znamenalo vyoutovat se. A to ve 12–14 letech vidím jako hodně velký problém a sám nevím jak bych takovou situaci řešil.

Možná by se hned od dětství mohla lidem vštěpovat myšlenka, že cokoli napíšou, nebo vystaví na Internet, může vidět opravdu kdokoli, proto by nikdy neměli vystavovat něco, co nechtějí aby se o nich vědělo.


*) Ta věta je samozřejmě nesmysl, Internet je jen nástroj a jako takový nemůže být hodný, zlý, bezpečný nebo nebezpečný – to je jen v lidech, který ten nástroj používají. Stejně je to i třeba s auty.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

čt květen 28, 2009 10:47 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: To satal: Citovat

Inu co je na tom samovzdělávacího?
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt květen 28, 2009 10:18 pm
Autor Zpráva
satal
uživatel+


Založen: 22.9.2007
Příspěvky: 211
Bydliště: České Budějovice

Předmět: Re: "temná turistika" Citovat

Martin napsal:
http://www.novinky.cz/cestovani/169023-temna-turistika-fascinuje-tisice-lidi.html

Bych do Březinky nešel ani omylem, a kdybych musel z donucení (jako sem musel se školou do Terezína), tak bych tam udělal takovou scénu, že by nás rychle vyvedli.


Já tam byl z jaksi samovzdělávacích důvodů. Napřed ve starém lágru v Osvětimi, byl jsem z toho dost špatný. Pak jsme jeli do Březinky - to jsem nemohl rozdýchat ještě hodně dlouho, i když tam je v podstatě jen pár komínů a zbytky krematoria. Ale ten pocit zmaru byl mnohem citelnější.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

čt květen 28, 2009 2:26 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/169888-americti-vojaci-znasilnovali-v-iraku-vezne.html

Takže ony země neomezených možností nejsou jenom RF, USA, ČLDR, ale i Irák? Shocked
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po květen 25, 2009 11:45 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: "temná turistika" Citovat

http://www.novinky.cz/cestovani/169023-temna-turistika-fascinuje-tisice-lidi.html

Bych do Březinky nešel ani omylem, a kdybych musel z donucení (jako sem musel se školou do Terezína), tak bych tam udělal takovou scénu, že by nás rychle vyvedli.
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so květen 16, 2009 9:32 pm
Autor Zpráva
Libor
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 2116
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Spamy Citovat

Waky napsal:
Nerozumím samozřejmě tomu, na jakém principu tihle spambooti či jak se tomu neřádstvu nadává fungujou, ale mám zkušenost, že když objeví nějaké místo, kam se můžou nasáčkovat, tak jsou pak k nevyhubení a hrozně se rozplevelejí. Napíšu ještě dneska Bodyiovi a pokusím se ho poprosit, ať to vyhubí, když my z fóra nikdo nemáme práva (kromě ottose, a ten jenom na jedno vlákno, což už stejně nestačí).


Jsi šikulka, díky Wink
_________________
Jsem...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

so květen 16, 2009 2:03 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Re: Co je s fórem? Citovat

pemel napsal:
Co je to tady poslední dobou za imbecilní příspěvky?! Arabela, lydiajude, sarannan, frank lampard, tmaximus89... Rolling Eyes
Aspoň to tady konečně zas žije Razz
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so květen 16, 2009 10:36 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Spamy Citovat

Nerozumím samozřejmě tomu, na jakém principu tihle spambooti či jak se tomu neřádstvu nadává fungujou, ale mám zkušenost, že když objeví nějaké místo, kam se můžou nasáčkovat, tak jsou pak k nevyhubení a hrozně se rozplevelejí. Napíšu ještě dneska Bodyiovi a pokusím se ho poprosit, ať to vyhubí, když my z fóra nikdo nemáme práva (kromě ottose, a ten jenom na jedno vlákno, což už stejně nestačí).
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

so květen 16, 2009 10:26 am
Autor Zpráva
pemel
šaman


Založen: 14.6.2007
Příspěvky: 1920
Bydliště: Praha 12 - Kamýk

Předmět: Co je s fórem? Citovat

Co je to tady poslední dobou za imbecilní příspěvky?! Arabela, lydiajude, sarannan, frank lampard, tmaximus89... Rolling Eyes
_________________
Veritas vincit.


Naposledy upravil pemel dne so květen 16, 2009 11:57 am, celkově upraveno 1 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 4:15 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

TXB napsal:
To ale staví na předpokladu, že myšlenka vůbec přijde…


A na druhém předpokladu, že myšlenka neodejde prostřednictvím kadižidle Cool
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 4:10 pm
Autor Zpráva
Jakub.Jeddide
uživatel++


Založen: 13.12.2005
Příspěvky: 268
Bydliště: Praha 10

Předmět: Citovat

bez řešení...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 3:55 pm
Autor Zpráva
TXB
šaman


Založen: 1.8.2006
Příspěvky: 1937

Předmět: Citovat

To ale staví na předpokladu, že myšlenka vůbec přijde…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 1:00 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Teď ještě zvládnout základní problém stáří, jež postihuje především intelektuály - neztratit myšlenku, a myšlenku opustit Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 12:51 pm
Autor Zpráva
TXB
šaman


Založen: 1.8.2006
Příspěvky: 1937

Předmět: Citovat

citace:
Jednak má pravdu, imho, TXB.

citace:
Možná bude něco pravdy na tom, co napsal v předchozím příspěvku TXB.

citace:
A opět TXB má pravdu

A do pr… stařecká moudrost na krku Shocked
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 12:07 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Asi sem se nevyjádřil uplně přesně - prostě si taky myslim, že new generation se spíš přihlásí na face-book Smile

Problémy, no komunitou bych to nenazval, ale budiž - jak psal sergej (teda je to extrapolace, ale doufám, že jsem pochopil správně) lidi, kteří tu jsou dýl, nebo skoro od začátku, tak IMHO trošku nudí psát po 3. příběh svého CO, první lásky, platonické lásky....... aby ukojili zvědavost někoho "nového" Razz (píšu já, kterej se extrémně rád poslouchám Laughing )

A opět TXB má pravdu v tom, že (teda např. Já I.) když chci někoho koho znám kontaktovat, tak první sáhnu po mobilu.

Jinak - tak to okenní téma musíš oživit, ne? Rámy a izolace Laughing Ono, kdyby se každej nechal odradit, tak to tu bude vypadat... nooooo Anxious zhruba jako teď Anxious
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 11:45 am
Autor Zpráva
Jakub.Jeddide
uživatel++


Založen: 13.12.2005
Příspěvky: 268
Bydliště: Praha 10

Předmět: Citovat

Martin napsal:
Jednak má pravdu, imho, TXB.

A jednak na otázku, co se s tím dá dělat? No já bych začal drbat bývalé drbny. Laughing


Je to řešení? To přitáhne určitě mnoho lidí... Laughing

Já bych řekl, že síla tohoto serveru byla v tom, že tu lidé probírají obyčejné problémy neobyčejné komunity - myšlenky a věci, na které se v našem okolí buď ptát nemůžeme, nebo nám okolí prostě neumí dát odpověď. Proto by si měl držet tuto úrověň a nesnažit se konkurovat seznamkám ( což odstané není ), kde se dá stejně tak najít jen sex. Nebo ne? - tedy v drtivé většině případů.
A také by se měla projevit ta čistota témat...když mě bude zajímat téma "okno" a zjistím, že se o oknu mluvilo kdysi dávno, než to opět najelo do zaběhlých kolejí všehochuti, tak mě to odradí - to je také jeden z důvodů, proč už toho sem moc nepíšu.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 11:24 am
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Jednak má pravdu, imho, TXB.

A jednak na otázku, co se s tím dá dělat? No já bych začal drbat bývalé drbny. Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st duben 15, 2009 10:26 am
Autor Zpráva
Jakub.Jeddide
uživatel++


Založen: 13.12.2005
Příspěvky: 268
Bydliště: Praha 10

Předmět: Citovat

Je tu základní otázka - co se s tím dá dělat?
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út duben 14, 2009 7:19 pm
Autor Zpráva
pemel
šaman


Založen: 14.6.2007
Příspěvky: 1920
Bydliště: Praha 12 - Kamýk

Předmět: Re: Co je s fórem? Citovat

Taky mě překvapilo, jak to tady poslední dobou zamrzlo. Staří známí dospěli, místní drbny omrzelo spamování... Zvláštní je, že sem nechodí diskutéři noví? Možná bude něco pravdy na tom, co napsal v předchozím příspěvku TXB.
_________________
Veritas vincit.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út duben 14, 2009 5:50 pm
Autor Zpráva
TXB
šaman


Založen: 1.8.2006
Příspěvky: 1937

Předmět: Citovat

OT tu byl odjakživa. Myslím že je problém jinde. Před pár lety, kdy fórum plnohodnotně fungovalo, nebyly zdaleka tak rozšířené komerční seznamky a jiné virtuální sociální sítě, jako nyní. Ty přebírají některé funkce, které fórum mělo, jsou propagované a vyhledávače na ně poukážou v mnohem větším množství případů.

Společnost je také o něco tolerantnější, takže to, co jsme řešili tehdy, už pro novou generaci možná nejsou tak významné problémy, aby je potřebovala řešit tímhle způsobem. Ale to asi ještě nebude tak výrazné.

Lidé, kteří se znají z akcí jako Martinice, Chocerady, nebo dalších srazů, už na sebe mají jiné kontakty, takže pokud spolu potřebují něco řešit, mají efektivnější prostředky, než je fórum.

Vrátím se ještě k těm seznamkám. V poslední době se mi na iboys několikrát stalo, že mi napsal -náctiletý kluk před CO, který nemá v hlavě srovnané priority, nikdo o jeho orientaci neví a on sám neví, co na té seznamce hledat. Takovému člověku samozřejmě seznamka nepomůže a spíš mu v hlavě udělá ještě větší zmatek. Jenže seznamka je pro něj to první a jediné, na co při hledání narazil. Nemá tušení, že by jinde mohl najít pomoc nebo spřízněné duše...
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út duben 14, 2009 1:58 pm
Autor Zpráva
Jakub.Jeddide
uživatel++


Založen: 13.12.2005
Příspěvky: 268
Bydliště: Praha 10

Předmět: Citovat

Myslím si, že je jedna z příčin stagnace jakési prolínání se všech témat ve všech rubrikách - pro příklad dáte téma manželství a po několika odpovědích k věci se náhle i toto téma strhne zcela někam jinam - jak tomu bývá ve většině případů.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út duben 14, 2009 12:40 am
Autor Zpráva
Waky
šaman


Založen: 7.12.2005
Příspěvky: 1516
Bydliště: Republika Žižkov

Předmět: Stagnující GK Citovat

Asi to je spíš těmi tématy, možná i různou shodou náhod ... dospělostí to nejspíš v mnoha případech nebude, já se v tomto ohledu už asi neměním dosti značnou dobu Laughing
....
Leč mě to taky mrzí, že tu často přistane jeden příspěvek za týden, a to ještě často prapodivný.
....
Na fotky pěkných kluků jsem nicméně zrovna tady jednoho dala, ale myslím, že fakt stojí za to Laughing
_________________
Co je dobré nebo obsahuje kvalitu "dobra", má za následek "pravdu". Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že ta věc není krásná, i když může pořád ještě být vodotěsná.Woody Allen
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 13, 2009 10:07 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Všechna relevantní témata již byla vyčerpána a klevetění a spamování již místní drbny omrzelo...
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 13, 2009 7:37 pm
Autor Zpráva
jojx
guru+++


Založen: 8.3.2007
Příspěvky: 1231
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

možná jsou staří známí jen příliš staří a známí
_________________
V tu chvíli si s hořkostí uvědomila, jak trapné nesmysly ji napadají a položila si otázku, jestli snad probůh není už zase zamilovaná nebo jestli je jenom tak normálně průběžně doopravdy blbá.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

po duben 13, 2009 4:39 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

Myslim, že dospělostí to neni Laughing
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

po duben 13, 2009 2:44 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Co je s fórem? Citovat

Proč to vypadá, že celé fórum umřelo, resp. se zcvrklo na místo, kam se jen vkládají fotky „pěkných“ kluků? Kde je věcná diskuze, co tu byla, když jsem přišel? Kde jsou staří známí diskutéři?

Think Že by už všichni dospěli Confused
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út únor 03, 2009 1:27 pm
Autor Zpráva
Martin
šaman


Založen: 25.10.2005
Příspěvky: 7470
Bydliště: Teherán:)

Předmět: Citovat

solok napsal:
Martin napsal:
absolutně sem nepochopil, co tím chtěl básník říct.. Think

Básník tím chtěl říct, že recept na krizi nemají, proto řeší výuku dějepisu. Wink


Nooo, nadpis sem si taky přečetl Laughing

Ale básník se nejdřív opírá do Buzkový, politického to zahnívajícího korpusu. Pak hájí neschopné učitele dějepisu, kteří pouze citují (vlastní zkušenost) učebnice ze 70-tých let. Pak mluví nesouvisle o "Radě školy", přičemž není jasné, zda tuto instituci podporuje, či ne. A následně vykládá o cituji "školním okrsku Kouřové Ohně".

Btw - poznámky o "odpovědnosti" rady školy (na většině škol neexistující) považuju za výsměch - to je jako říct, že v korporaci není odpovědný C-level (CEO, COO, CFO atd.), který je za své služby placen, ale správní rada akcionářů, kteří v tom mají "pouze" majetek.

Je zvláštní v kolika věcech jsou si obory pedagogiky a lékařské vědy podobné, a v kolika rozdílné:

Oboje je žalostně podfinancováno, oboje trpí zkostnatělostí stuktur, která brání vyniknout těm, co by chtěli něco měnit a u obojího lze libovolným prohlášením voličské hlasy získat, nebo ztratit.

Pedagogové učí ze skript, které mají z dob vlastního studia, a nikdo na to nebere zřetel. Lékaři se vzdělávají celý život, a opět na to nikdo nebere zřetel.

Rozdíl je v tom, že lékaři opravdu praktikují, a ve většině případů dobře. Učitelé - no, za svojí dlouhou školní dráhu sem se setkal pouze s jedním učitelem na finanční účetnictví, který se mu skutečně věnoval a učil ve svém "volném čase", s jednou učitelkou managementu, která skutečně byla manažerka, a tím seznam učitelů s praktickou zkušeností končí. Jooo, vlastně jeden angličtinář byl půl roku v Austrálii - jestli se vyznáte v přízvucích, dokážete si představit, co nás tak naučil.
_________________
You have trapped me in your trap of logic!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Další

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 15 z 20
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Další
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist