Gay komunita
     
         
         
 
Home Registrace FAQ Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Posledních 50  
  Soukromé zprávy Přihlášení  
   
 
 
Obsah fóra Gay komunita Volný čas Diakritika a psaní na počítači
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
      Časy uváděny v GMT + 2 hodiny  
Zaslat odpověď

út srpen 26, 2008 3:55 am
Autor Zpráva
Stonerock
šaman


Založen: 2.2.2006
Příspěvky: 1509
Bydliště: Plzeň

Předmět: Citovat

Nikom napsal:
Asi takhle... Když se mnou někdo na iboys komunikuje bez diakritiky, stává se okamžitě majitelem černého puntíku.
O lidech bez háčků a čárek mám jenom to nejhorší mínění. sekal bych za to prsty.

Osobně považuju za ještě větší zvěrstvo ignoraci interpunkce. To mně osobně znesnadňuje čtení ještě mnohem víc. V tomhle ohledu blahoslavená budiž čeština (a němčina), ten anglo-románskej flegmatismus v tomhle ohledu mně děsně pije krev. Evil or Very Mad
_________________
Permanentní revolucí ke světlejším zítřkům. A nikdy jinak. Rolling Eyes
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 11:40 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: Učit právo znamená především učit právnicky myslet. Nejdůležitější je přitom umění vykládat a používat texty. Čím jsou z hlediska výrokové logiky komplikovanější, tím pro cvičení lépe. Právo je společenská kategorie, nelze ho proto vyučovat jako exaktní obory.
Znáš tenhle vtip? Kolik je 1+1? Matematik: 2. Fyzik: přibližně 2. Právník: kolik chcete, aby to bylo? Very Happy
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 11:23 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright: Wink Právo byla vždy moje velká záliba, ale odhalil jsem jednu věc. Řada lidí ve snaze udělat svůj obor neproniknutelným tajemstvím skrytým všem krom mála vyvolených géniu píše a učí tak, aby nic nenaučili, co nejnesrozumitelněji, vytvářejíce vlastní unikátní terminologii místo použití jednoduchého slovního obratu, navíc s použitím spojení, které mají za úkol co nejvíce krtýt podstatu problému i jeho řešení Laughing Tahle učebnice, bezpochyby výborného odborníka, je dost mizerná didaktická pomůcka, zastávám prostě názor, že učitel, pedagog, musí učit, ne přednášet moudra Laughing

Jazyk Laughing Laughing Já to věděl Laughing Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 11:14 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: Nepomlouvej nám právnické učebnice, jo? Evil or Very Mad Některé obsahují souvětí s dvěma hlavními a čtyřmi vedlejšími větami a plno staromilských slov, což se v manuálech k software stěží najde. Wink

citace:
je nutné odlišit, k čemu jazyk a kdy používám
Laughing Laughing Laughing
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 10:59 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Mohl bych ragovat, ale: Pište si jak chcete, já vás za to pucovat nebudu Wink

Co se týče azbuky, tak moje přimpomínky naprosto nesměřovaly, ale takový už je úděl člověka, který se nesetkává s porozumněním Exclamation Laughing

Já osobně jsem tedy dost v kontaktu s lidmi z jiných zemí a v osobni komunikaci (i mimo angličtinu) diakritiku nepoužíváme v 90% případů, ale je to asi věc nějakého osobního návyku.

Vodafone: Ad absurdum umím "argumentovat" taky, třeba novinky.cz jsou vděčný zdroj podobných "příkladů" Laughing

btw Ke standatdizaci to prostě směřuje, jazyky se sbližují, od gramatiky se upouští a není to nějaká umělá deformace mající za úkol zničit jazyk, jen je nutné odlišit, k čemu jazyk a kdy používám. Psát stejným stylem historický román a vyjádření na fóru mi připadá jako staromilská blbost, podobná učebnici "státoprávní vědy" na právnické fakultě, která se mi nedávno dostla do rukou, sloh a slovní zásoba tak poloviny 19. století.
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 2:12 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Jon Sníh: Přesně jak píše bright, je to jejich chyba, že používaj ten paskvil zvaný azbuka či cyrilice (já ji tedy číst umím, ale je to strašná otrava a zdržuje to). A ta diakritika asi nebude jen tak k ničemu, když ji od nás převzala lotyština, litevština, slovenština, slovinština a latinková verze srbochorvatštiny...že používaj Poláci spřežky? No je to sice lepší z hlediska počítačů, ale zas mají delší slova, nehledě na to, že oni mají diakritiky taky dost a navíc mají nosovky...navštěvuji cizojazyčná fóra, včetně polských a nikdo tam diakritiku nevynechává, ani na německých fórech (málokdo místo Führer napíše Fuehrer). Prostě to je prznění jazyka, které způsobily počítače...zlatej pergamen a inkoust Rolling Eyes
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 12:39 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: To není náš problém, že ostatní Slovani píšou uzpůsobeným řeckým písmem (a neumí číst latinku) nebo těmi předpotopními spřežkami. My si rozumíme i bez diakritiky, nicméně čtení takového textu klade větší nároky na správné psaní.

Ad Husovy jazykové reformy: pokud vím, tak je prováděl právě za účelem snadnějšího porozumění psanému textu. Z nabodeníček se posléze vyvinuly háčky, protože nabodeníčka (tečky) se kvůli nekvalitnímu papíru četly i tam, kde nebyly. Very Happy Ale i Hus byl jazykový staromilec. Známé je jeho napomínání Pražanů, aby neříkali knedlík místo šiška atd. Very Happy
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 10:19 am
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Vodafone napsal:
kompatibilne

Hele, nešiď to, když už tak kompatibilnee AJeToNaprostoCoolGramatikaNaarodniiObroditeleeByMeeliFaktRadostWow
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 9:04 am
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

Jon: Dobrre, odtedd budu tedy psaat ASCII-kompatibilne a tam kde bych dal haacek nebo caarku, proste zdvojiim hlaasku. Tiim se prribliizziim prredHusovskeemu pravopisu. Je to tak lepssii?
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 2:54 am
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Shocked Smutné lidi hodnotit podle pracovního návyku. Poznal jsem asi dost inteligentních, slušných a férových lidí píšící BEZ DIAKRITIKY co se týče běžné komunikace, a myslím, že kdybych je hodnotil a priori podle diaktiriky musel bych se nutně považovat za předpojatého lumpíka, dá se říci jazykového rasistu:)

sergej sudoplatov: Chudák Hus, už mu zase někdo přidává do vínku tu jazykovou "reformu" nabodeníček - NIKOLIV HÁČKŮ A ČÁREK - mj. důvod, proč je pro tolik jiných Slovanů psaná čeština nesrozumitelná.

Co se týče historie, z dob M. Jana se nám tu dochovala žada zajímavých věcí, které stojí za pytel, a řada věcí, která za pytel stála, se už nedochovala. Argumentovat tradicí je většinou jenom lenost argumentovat skutečně. Tradice neuznávám jako automatické pozitivní hodnoty, i ty musí podléhat revizi na základě přínosnosti.

Lidé se snaží, aby univerzální komunikační médium lidstva-internet, byl co nejkompatibilnější. Vyvinuly se nam nějaké standardy, a ty respektujeme, aby tu nebyl nebetyčný chaos. Češi nejsou nikterak ojedinělí, některé prvky interpunkce vynechávají i jiné nám blízké národy, Němci (přinejlepsím používají opis na dvouhlásku), Poláci, Slováci. Dokonce i rusové už žačli používat latinku, tedy ti více ohleduplní vůči ostatním.

A bude to pokračovat, smiřte se s tím staromilci:))
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

st srpen 13, 2008 1:38 am
Autor Zpráva
Nikom
šaman


Založen: 1.10.2005
Příspěvky: 2334
Bydliště: Hradec Králové, Vysoké Mýto

Předmět: Citovat

Asi takhle... Když se mnou někdo na iboys komunikuje bez diakritiky, stává se okamžitě majitelem černého puntíku.
O lidech bez háčků a čárek mám jenom to nejhorší mínění. sekal bych za to prsty.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 8:30 pm
Autor Zpráva
sergej sudoplatov
šaman


Založen: 27.7.2006
Příspěvky: 2087
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy

Předmět: Citovat

Má čeština už od dob Mistra Jana Husa diakritiku? Má. Takže ji zásadně používám s výjimkou komunikace přes Trillian, kde druhá strana ode mě často při používání diakritiky obdrží "rozsypaný čaj". Jinak jsem jednoznačně pro diakritiku!!!
_________________
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí!
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 8:30 pm
Autor Zpráva
Rainbow
uživatel


Založen: 28.2.2007
Příspěvky: 99
Bydliště: BA

Předmět: Re: VÝZVA K POUŽÍVÁNÍ DIAKRITIKY Citovat

Vodafone napsal:
Stále se rozšiřující UNICODE způsobil, že i v zahraničí jsou české texty bez problému čitelné, takže není třeba mít strach, že bude text s diakritikou méně přístupný, právě naopak.

To platí len za predpokladu, že web naozaj v UNICODE (resp. UTF-Cool je. To tu však neplatí:
kód:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=Windows-1250" />

Takže naša diakritika tu funguje, ale cudzia nie. Pri registrácii na Ebay a PayPal som skontroloval, že používajú UTF-8 a použil som diakritiku - a bez problémov to funguje. Inak bez diakritiky pisem preto, ze som zvyknuty na americku klavesnicu (aj fyzicky je US - slovenske popisy na nej nemam, takze ľščťžýáíé triafam niekedy az na druhy-treti pokus).
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 8:22 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Honza napsal:
BTW: který kazišuk vymyslel to prohození z / y ?
Myslím, že to vychází z rozvržení klávesnic psacích strojů, tzn. z doby na konci 19. století.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 8:10 pm
Autor Zpráva
Honza
šaman


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 4671
Bydliště: Čechy

Předmět: Citovat

Asi bych to tak neprožíval a paniku vyhlásil, až se ve slově kšandy začne psát "x" s háčkem. Smile

BTW: který kazišuk vymyslel to prohození z / y ?
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 7:50 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

pepcza: Ne, poznámka ohledně Shiftu byla zcela obecná a neměla na kohokoli útočit... Ale jak je vidět, potrefená husa se ozve Smile

Ale teda programovat na český klávesnici, to moc nechápu Shocked
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 7:22 pm
Autor Zpráva
pepcza
guru+++


Založen: 25.6.2006
Příspěvky: 1186
Bydliště: Praha ve dne, Pardubice v noci

Předmět: Citovat

Vodafone: není to o lenosti. jsem programátor a programuju zásadně v český klávesnici, jakmile mám u nějakýho vykuka psát v anglický, jsem v háji Smile

Za sebe můžu říct, že když píšu bez diakritiky, je to spíš nevědomky, třeba když si píšu s někým, kdo používá trillian a zprávy z diakritika mu chodí zkomoleně (z Mirandy Unicode).

Ohledně Shiftu nárážíš na mě? Jestli jo tak sory, občas prostě myslím a píšu rychleji, než malíček stíhá mačkat onu klávesu Wink
_________________
Welcome to the generation where "Fuck Y'all" is no longer a dismissial, its an invitation.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 5:11 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon: Buď rád, že ti hrubky neopravuju červeně jako to tu před časem dělali mně. Wink
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 4:36 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

bright: Smile) Tak je tam hned několik chyb a překlepů a toto spojení vzniklo ne zcela nevědomky, ale spíš editací již napsané věty do jiného smyslu, aby to nebylo tak útočnéSmile. Zůstalo to tam nepovšimnuto z mé strany;)

Zdá se, že BYCHOM Smile) měli zvážit přejmenování stránky na www.gramatikajazykaceskeho.cz nebo www.gayovespisovne.cz nebo tak nějak Laughing Dobrý češtinář písmem ze mně nikdy asi nebude Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 1:10 pm
Autor Zpráva
bright
šaman


Založen: 27.9.2005
Příspěvky: 7541
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Jon Sníh napsal:
Pokusím se tedy změnit já, aby jste to vy diakritici měli snazší.
Zač nás tresceš?!? Rolling Eyes

Jestli to psaní bez diakritiky není způsobeno tím, že někdo využívá k připojení na net mobil.
_________________
It's not easy to be green.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 1:00 pm
Autor Zpráva
máslo
guru


Založen: 25.2.2007
Příspěvky: 624

Předmět: Citovat

Bez diakritiky píšu opravdu jen na IRC. Jinak je to pro mě pouze znakem, že někdo se neumí naučit používat ještě jednu řadu klávesnice. Na fóru je mi to třeba jedno, ale u firemní komunikace žadatel o práci, který napíše mail bez diakritiky, prakticky nemá šanci na přijetí.
_________________
...not gay enough Smile
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 12:44 pm
Autor Zpráva
Rausek
uživatel+


Založen: 10.5.2008
Příspěvky: 223
Bydliště: Plzeň

Předmět: Citovat

Vodafone: Tak to je pěkná blbost. Psaní bez diakritiky nemá s leností vůbec nic společnýho, jde tu pouze o zvyk, někdo holt neni na českou klávesnici zvyklej. Mě osobně to teda vůbec nevadí, dokážu číst příspěvky bez diakritiky stejně snadno jako bez ní, pokud se náhodou nezaseknu na nějakém dvousmyslu, který je tím způsoben, tak si ani nevšimnu, že diakritika chybí. Laughing
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 12:34 pm
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: Citovat

To jsem rád, že reaguješ zrovna ty. K napsání toho příspěvku mě totiž vyprovokoval právě jeden z tvých příspěvků, když jsem najednou zpozoroval, že ho čtu nějak zbytečně dlouho a zjišťoval jsem proč.

Ono to začíná leností dosáhnout na horní řadu kláves, a když se proti tomu včas nezasáhne, lenost se rozšíří i na dosahování na Shift, a časem i na dosahování na mezerník. Pak už to ale nepřečte nikdo.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 12:19 pm
Autor Zpráva
Jon Sníh
guru


Založen: 21.6.2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha

Předmět: Citovat

Very Happy Osobně diakritiku používám pouze vědomně, pokud píšu instinktivně a bez vyleženého úmyslu psát s diaktritikou, pak často přejdu do bezdiakritických vyjádření. Jako člověk, který se prací s počítači živí, to vnímám jako standard stejně častý, jako psaní s diakritikou, možná ještě častější.

Ani si nemyslím, že by čtení bez diaktiriky bylo náročnější, absolutně to nevnímám, je to o zvyku.

Pokusím se tedy změnit já, aby jste to vy diakritici měli snazší. (i když obvykle v takovém případě říkám- proč nezačínat ze změnami vždy nejdřív u sebe) Laughing
_________________
Dum spiro spero, odi et amo
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
      Na začátek stránky  

út srpen 12, 2008 9:40 am
Autor Zpráva
Vodafone
guru++


Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 1038
Bydliště: Ano

Předmět: VÝZVA K POUŽÍVÁNÍ DIAKRITIKY Citovat

Mám tu trochu mimo toto téma jednu výzvu:

POUŽÍVEJTE DIAKRITIKU!
Číst příspěvky bez diakritiky je pro každého čtenáře nesmírně náročné, a hlavně v současné době zcela zbytečné. Stále se rozšiřující UNICODE způsobil, že i v zahraničí jsou české texty bez problému čitelné, takže není třeba mít strach, že bude text s diakritikou méně přístupný, právě naopak. A pokud jde o problematiku klávesnice, tak to je omluvitelné pouze v zahraničí / na počítači zahraničního kamaráda. I když je někdo programátor a běžně pracuje v anglické, není přece žádný problém klávesnici přepnout (a pokud by snad byl problém s polohou Y a Z, existují i QWERTY varianty české klávesnice).

Tedy: Nebuďte líní. Tím, že ušetříte drobnou námahu při psaní, způsobíte podstatně větší problémy při každém čtení.
_________________
naposled se vyspím
v povlečení čistém,
z počítače mažu
operační systém…
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
      Na začátek stránky  
Zaslat odpověď

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


      Na začátek stránky  

Strana 1 z 1
Přejdi na:  

width=30/ Poslední příspěvky width=30/
         

 
   
Postaveno na phpBB, překlad Azu
Provozuje bodyia.cz
 
         
TOPlist